Přírozená antikoncepce

27. 5. 2009
Přírozená antikoncepce
Nedávný průzkum ukázal jasné přání většiny českých žen, touží po přirozené antikoncepci, které by byla šetrná k tělu a nezatěžovala organismus. Vstříc vychází nová skupina ochrany před početím s obsahem přirozeného hormonu.

Během plodného období života se ve vaječnících dva hormony, estrogen a progesteron. Estrogen působí na růst sliznice dělohy a také na sliznici, močový měchýř a chrání kosti před osteoporózou a příznivě účinkuje na pružnosti pokožky. Hlavním úkolem progesteronu je příprava děložní sliznice na těhotenství a změní hustotu hlenu děložního čípku.

Na účinku této dvojice pracují všechny hormonální antikoncepce, kterou jsou v současné době k mání na trhu. Kombinované pilulky obsahují ženské hormony, estrogen a uměle vyrobený progesteron, nebo-li progestin. Této látky existují celé řady, z nichž některé vykazují pozitivní vedlejší účinky. Zmírnění akné, snížení problémů spojených s předmenstruačním syndromem atd. jsou jen některé z benefitů, které nabízejí. Na druhé straně až do této doby se nepoužíval jiný zástupce estrogenu než ethinylestradiol.

Vědci nyní vytvořili naprostou novinku, tzv. estradiol valerát, který se v organismu mění na přirozený estrogen, který se běžně tvoří ve vaječnících. Tento přirozený estrogen se od ethinylestradiolu, který se v ženském těle netvoří, liší v několika ohledech – rychle se vstřebává, metabolizuje a z organizmu se rychleji odbourává, méně zatěžuje metabolizmus jater a méně podporuje v játrech tvorbu bílkovin, které se podílí na řadě důležitých pochodů v těle, včetně např. srážení krve.

Z výzkumu společnosti STEM/MARK vyplývá, že více než polovina českých žen by měla zájem o přirozenou antikoncepci. Nyní ji konečně mohou užívat. Novinkou v oblasti výzkumu je nová skupina antikoncepce, která obsahuje estradiol valerát. Ten se v organizmu mění na přirozený estrogen, který se tvoří zejména ve vaječnících ženy. První přirozenější hormonální antikoncepcí je pilulka Qlaira, která vykazuje velice dobrou antikoncepční spolehlivost, příznivou kontrolu menstruačního krvácení, příznivě působí na hladiny cholesterolu v krvi a méně zatěžuje metabolizmus jater.

První hormonální antikoncepcí, která poskytuje uživatelkám tento přirozený estrogen v kombinaci s progestinem dienogestem, je antikoncepce Qlaira. Dienogest je moderní progestin, který vykazuje velmi dobrý účinek na sliznici dělohy a tedy výbornou kontrolu cyklu. Navíc minimálně zatěžuje organizmus ženy, takže je ideálním partnerem pro přirozený estrogen. Qlaira prokázala v klinických studiích velice dobrou antikoncepční spolehlivost a stejně tak i příznivou kontrolu menstruačního krvácení. Qlaira také prokázala příznivý účinek na hladiny cholesterolu, kdy zvýšila dobrý a snížila špatný cholesterol, což může mít pozitivní ochranný vliv před rozvojem aterosklerózy.

Qlaira vyniká mezi ostatními přípravky svým harmonickým složením, které poskytuje ženám nejnižší možné dávky hormonů potřebné pro udržení výborné antikoncepční spolehlivosti a kontrolu cyklu. Během celého cyklu postupně klesají dávky estradiolu a stoupají dávky dienogestu. Každé platíčko obsahuje 28 pilulek, z toho 26 pilulek poskytuje různé dávky buď samotného estradiolu nebo jeho kombinace s dienogestem a 2 pilulky obsahují placebo. Žena tedy užívá během 28 dní cyklu každý den 1 pilulku a mezi platy nedělá pauzu. Díky tomuto harmonickému složení se daří udržet stabilní hladiny estradiolu v krvi i během tzv. hormone-free intervalu (2 dnů, kdy se užívají placebo pilulky). To může ženám přinést méně nežádoucích účinků vyplývajících z kolísání hladin estradiolu (např. bolesti hlavy či prsou, poruchy nálady).

Přípravek Qlaira ocení ženy, které touží po přirozenější antikoncepci, která je vysoce spolehlivá, poskytuje velmi dobrou kontrolu cyklu, méně zatěžuje organizmus ženy a má málo nežádoucích účinků.

Foto: archiv Ogilvy

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Do vašeho rozhodování o finančních záležitostech se bohužel vloudí nějaká chybička. Milí Lvi, pokud se tak stane, prostě ustupte, nadechněte se a udělejte nějaký rutinní pohyb, který vaši…

Nejčtenější články

Články odjinud