Příruční scanner dokáže odhalit nádory

30. 7. 2002
Příruční scanner dokáže odhalit nádory
Ve skotském městě Dundee se na zdejší univerzitě zaměřili na výzkum rakoviny prsu. Místní odborníci však nehledají žádný zázračný lék. Pokoušejí se pomoci lékařům při diagnostikování zákeřné choroby, jejíž včasné odhalení pomáhá ročně zachránit životy tisíců žen.

Příruční scanner dokáže odhalit nádory

Klepněte pro větší obrázek Ve skotském městě Dundee se na zdejší univerzitě zaměřili na výzkum rakoviny prsu. Místní odborníci však nehledají žádný zázračný lék. Pokoušejí se pomoci lékařům při diagnostikování zákeřné choroby, jejíž včasné odhalení pomáhá ročně zachránit životy tisíců žen. Sestrojili proto malý ruční scanner, s nímž odborník dokáže během několika minut odhalit nádor prsu.

Do nového projektu se pustil tým tvořený nejvyhlášenějšími britskými počítačovými odborníky a chirurgy. Skotský tým se snaží využít technologii ultrazvukového snímání, která dokáže odhalit už ranná stádia rakoviny.

Tkáň zdravá je na rozdíl od tkáně rakovinné mnohem měkčí. Buňky karcinomu jsou tužší, a proto se zobrazují jako tmavší hutnější boule. To vše se daří díky technice ultrazvukového snímání a zobrazování. V Dundee využívají speciální typ ultrazvuku nazývaný Dopplerovo zobrazování. Do zkoumané tkáně jsou vysílány slabé vibrace. Postižená tkáň je méně pohyblivá, a tak se na rozdíl od zdravých buněk zobrazí na Dopplerově ultrazvuku v jiných barvách.

�Naše pomoc spočívá v detekci tumorů, které jsou velmi malé nebo neodhalitelné pomocí rentgenových paprsků. Věříme, že přístroj bude úspěšný v případě většiny běžných nádorů. Kromě rakoviny prsu budeme moci takto snadno a relativně velmi levně odhalovat i nádory prostaty,� vysvětluje profesor Ian Ricketts z oddělení aplikované informatiky na Univerzitě v Dundee.
Vědci také doufají, že se jim v krátké době podaří vyvinout příruční scanner, který by mohla mít žena doma a dokázala by se jím sama během pár minut vyšetřit. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Po pravdě řečeno, březen nebyl vaším nejsilnějším měsícem a jste si toho patřičně vědomi. Usmysleli jste si, že to chcete změnit, a dokonce k tomu máte super příležitost. Co se práce týče,…

Nejčtenější články

Doporučujeme