Přítel je posedlý zdravým životním stylem. Spíš nám ale život ničí

22. 3. 2012
Přítel je posedlý zdravým životním stylem. Spíš nám ale život ničí
S Kryštofem chodím už pět let, miluju ho a považuji jej za svého životního partnera, se kterým bych ráda jednou založila rodinu. Poslední dobou mám ale pocit, že se zbláznil. A jestli to s ním takhle půjde dál, místo rodiny hrozí spíš rozchod!

Všechno začalo docela nevinně, když Kryštof změnil práci. Dřív pracoval jako sportovní reportér v rádiu, před půl rokem ale nastoupil jako redaktor do časopisu, který se zabývá zdravým životním stylem. Nikdy by mě nenapadlo, jak své práci propadne a jak ho ovlivní.

Kryštof byl vždycky sportovec tělem i duší, ale jinak taky chlap jako každý jiný – chodil na pivo, miloval salámy, ale rád si dal i sladké. Nikdy mi nemluvil do toho, co vařím, hlavní bylo, že mu jídlo chutnalo. Jenže teď je to jinak. V časopise má sice na starosti témata týkající se sportu a pohybu vůbec, ale redakční atmosférou nasákl po všech stránkách. Začalo to přitom docela nevinně. „Co kdybychom se zašli podívat na farmářské trhy?“ zeptal se Kryštof jednou při obědě. Souhlasila jsem, protože mě samotnou už to delší dobu lákalo. Na trzích jsme docela dobře nakoupili, a tak mi nebylo proti srsti, že bychom tam mohli chodit pro potraviny častěji. „Stejně by mě zajímalo, čím ta kuřata živí,“ prohodil partner u jiného jídla. „Určitě je to jen vyhnaný práškama a my kupujeme jen umělotinu plnou chemie a vody.“ A navrhl kupovat biokuřata. Namítla jsem, že jednou za čas si ho určitě dopřát můžeme, ale na to, abychom kupovali jenom biomaso, prostě nemáme tolik peněz. „Nesmysl,“ odbyl mě, „je to jen o nastavení priorit. Přece nebudeme šetřit na kvalitě.“ A pak už to šlo jedno za druhým. Nejen biokuře, ale bio úplně všechno – maso, vejce, mléko, ovoce, zelenina. Výjimky neexistují. Kryštof se zařekl, že už nikdy nevkročí do supermarketu, protože nevěří, že tam mají kvalitní potraviny. Prohlásil, že se budeme stravovat už jen biopotravinami, a zkoušel to na mě hlavně přes city, že tak budeme chránit přírodu. Na mou opakovanou námitku, kde na to vezmeme, odvětil, že budeme méně jezdit autem a ušetříme na benzinu.

Ne, že bych byla nějak rozmazlená, ale zároveň jsem praktik a na rozdíl od Kryštofa umím trochu spočítat, co nás kolik stojí – jak na penězích, tak na času. Jenže je to jako mluvit do zdi. Kromě posedlostí biostravou začal Kryštof ještě víc sportovat a nutí do toho i mě. Opět – nemám nic proti sportu, ale ve zdravé míře. Jít cvičit ráno i večer sedm dní v týdnu je opravdu moc! K tomu mi pořád domů nosí různé doplňky stravy, vitaminové preparáty a bezpočet brožur o zdraví a sportu. Do mailu mi od něj denně přijde nejméně deset odkazů na články o zdravém životním stylu.

Večer přijdu utahaná domů a chtěla bych si popovídat o spoustě věcí, ale zase slyším jen o tom, co ještě můžeme vylepšit a kde máme rezervy. Kryštof prošacuje spíž, jestli tam není něco závadného. Zkoušela jsem ho i trochu ošidit a vydávat běžné potraviny ze supermarketu za bio, ale kromě posedlosti zdravím začal být posedlý i šmírováním. Nedůvěřivě prohrabal odpadky a samozřejmě našel původní obaly od jídla. Nepromluvil se mnou týden!

Když jsem se ozvala, že opravdu takto domácí rozpočet neutáhnu, nejdřív naštvaně prohlásil, ať si přestanu kupovat tolik parádiček a kosmetiky, protože jsou to beztak nekvalitní šmejdy, a pak navrhl, že se tedy bude živit sám a já ať si dělám, co chci, ale že tím pádem budeme mít oddělené rozpočty. Samozřejmě mu to dlouho nevydrželo, protože zjistil, že vaření mu moc nejde. Nakonec jsem se nad ním smilovala a vařím mu to, co si ze svých bioobchůdků donese, ale pomalu mi dochází trpělivost. Nedá se s ním bavit o ničem jiném a všimli si toho už i naši přátelé. Kryštof totiž vzal za své poslání, uvést na „správnou“ cestu co nejvíce lidí.

A jde na to dost nešťastně takovým tím agresivním fanatickým stylem. Zatímco jeho kamarádi si v hospodě dávají pivo jako dřív, on tam cucá minerálku a káže jim, jak budou mít pupek a dopadnou špatně. Nedejbože, když si někdo z nich objedná kus tlačenky! Není divu, že už ho všichni mají plné zuby a nikdo s ním nikam nechce.

Na jednu stranu Kryštofa snad i obdivuji, že si za něčím dokáže tak jít. Je na sebe opravdu přísný a nepovolí si ani malé „zhřešení“, pořád vymýšlí, jak žít ještě lépe, přenesl svoji vášeň i na pole ekologie a starosti o přírodu. Ale na druhou stranu vůbec nechápe, že někdo žije jinak. Přizpůsobila jsem se mu, jak jsem byla schopna, ale stejně mu to nestačí, a poslední dobou má stále častěji poznámky, které mi opravdu vadí. Že žiju zhýrale, nezdravě, ničím si tělo, ničím i přírodu (nedělám nic, co by nějak vybočovalo z průměru v téhle zemi, ale v jeho očích je hřích i to, že vlezu do supermarketu). Před měsícem mi řekl, že mě má rád, ale neumí si představit, že bychom si s mým způsobem života pořídili děti. Prý bych je zkazila hned od narození!

Hrozně jsme se kvůli tomu pohádali a od té doby je doma pořád dusno, i když děláme jakoby nic. Myslím, že Kryštofovi by nejvíc prospělo, kdyby změnil práci a mohl se zas upnout k něčemu jinému, ale tohle se vůbec neodvažuju mu říct. Vypadá to bohužel, že nejde jen o přechodný výstřelek, ale stav, který bude trvat dlouhou dobu. Jenže tak, jak je to teď, to už dlouho vydržet nejde…

Simona, 26 let

ČTĚTE TAKÉ:
Celebrity bez makeupu, jak se vám líbí?

ČTĚTE TAKÉ:
Na péči o stárnoucí rodiče se dobře připravte předem

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Polovina pracovního týdne vám přinese nevídaný úspěch. Nejdřív si myslíte, že vám budou kolegové závidět, ale je to právě naopak. Spolupráce je s nimi bezproblémová a nadřízený si všechno…

Nejčtenější články

Doporučujeme