Příznivý vliv piva z pohledu dermatologa

31. 5. 2001
Příznivý vliv piva z pohledu dermatologa
Cyklus o blahodárných účincích pěnivého moku na naše zdraví ukončíme třetím pokračováním, tentokrát budeme zkoumat pivo z pohledu dermatologa.

Příznivý vliv piva z pohledu dermatologa

Cyklus o blahodárných účincích pěnivého moku na naše zdraví ukončíme třetím pokračováním, tentokrát budeme zkoumat pivo z pohledu dermatologa.

Zdravá pleň a krásné vlasy umožňují člověku snadněji najít své místo ve společnosti, dosáhnout úspěchu a komunikovat s okolím. Naše životospráva a stravovací návyky často nejsou pro zdraví pokožky zcela ideální, proto je nutné zamyslet se občas nad tím, které důležité látky můžeme v dostupné formě získat z běžně konzumovaných potravin tak, abychom je do organizmu nemuseli doplňovat jinak. Pivo patří tradičně na náš jídelníček, a tak si už mnohdy neuvědomujeme, které důležité látky jsou v něm obsaženy.

Z vitaminů, obsažených v pivu, jsou pro prevenci kožních poruch důležité zejména:
Vitamin B2 - riboflavin - v 1l piva je obsažena asi 1/5 potřebné denní dávky. Je nepostradatelnou součástí vitálně důležitých flavonoproteinových enzymů. Podporuje stálou regeneraci pokožky a normální vývoj vlasových folikulů i mazových žláz. Jeho nedostatek se projevuje silným svěděním kůže a vznikem suchých načervenalých ložisek s tendencí k tvorbě drobných prasklin, často např. v oblasti ústních koutků. Příznivé účinky má jeho podávání i u dalších kožních zánětů a ekzémů.

Vitamin B6 - pyridoxin - v 1l piva je obsažena asi 1/3 potřebné denní dávky. Je důležitý zejména pro tkáňový metabolizmus jater, nervové soustavy i kůže. Jeho nedostatek vede k poruše tvorby tryptofanu. Důsledkem je zvýšená citlivost kůže a přechodných sliznic na světlo.

Kyselina listová - vitamin B11 - v 1l piva je obsažena asi 1 potřebné denní dávky. Stimuluje dělení buněk, příznivě působí zejména na krvetvorbu. Celkově se podává při léčení lupénky. V kombinaci s vitaminem B12 lze někdy zaznamenat příznivý efekt u některých poruch pigmentace - např. u vitiliga.

Vitamin B5 - kyselina pantotenová - asi 1 potřebné denní dávky je obsažena v 1l piva. Nedostatek tohoto vitaminu sice nemá u lidí pravděpodobně žádné charakteristické příznaky, přesto se mu přisuzuje příznivý efekt na růst vlasů a hojení ran. Celkově se podává u svědivých kožních chorob, při nadměrném pocení a poruchách tvorby kožního mazu. Také řada lokálních přípravků, určených k ošetření drobných poranění, povrchových popálenin a jiných kožních defektů obsahuje kyselinu pantotenovou i pantenol.

Vypitím 1l piva je pokryta denní potřeba zinku - prvku, který je velmi důležitý pro odolnost kůže vůči nepříznivým vlivům zevního prostředí a je součástí některých léčebných přípravků proti akné.

Další speciální látky obsažené v pivu jsou pro své příznivé působení po léta využívány i v kosmetice. Není to nový objev - pivovarské kaly se užívaly do omlazujících lázní již ve středověku. Extrakty z chmele se přidávají do krémů, pleňových vod a mlék, určených pro citlivou pleň, při sklonu k tvorbě akné a při ošetření ochablé pleti ke zpomalení a oddálení jejího stárnutí. Uplatňují se rovněž jako přísada do klidnících a regeneračních koupelí a hlavně ve vlasové kosmetice ve speciálních "pivních" šamponech. Také pivo, pokud se použije k ošetření narušených vlasů, zmírní jejich lámavost a vrátí jim přirozený lesk.

Lidé, kteří přicházejí do ordinace dermatologa, často kromě léčení kožních chorob žádají i o radu, jak pečovat o pokožku, nehty a vlasy, jak kožním nemocem předcházet.
Podmínkou zdravého vývoje kůže je i dostatečný příjem tekutin během celého dne. Nedodržování pitného režimu a chybění důležitých vitaminů a prvků ve stravě působí negativně na obnovování kožních struktur.

Příznivý vliv piva při prevenci a léčení kožních potíží je shrnut výše. Náš obor má však ještě další důležitou část, kde se ale kladné vlastnosti tohoto tradičního českého nápoje pravděpodobně nepodaří nalézt a vysvětlit.

Autor: MUDr. Andrea Vocilková, dermatolog

Literatura:
1. Fadrhoncová, A.: Farmakoterapie kožních nemocí. Avicenum, zdravotnické nakladatelství, Praha 1990, s. 79 - 84.
2. Hlava, B., Starý, F., Pospíšil, F.: Rostliny v kosmetice. Artia. 1987, s. 122

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Momentálně máte pocit, že se proti vám všichni spikli. A to především ti v rodinném kruhu. Nedostatečně vás podporují a spíše srážejí ke dnu. Jako by vám nevěřili - podceňují vás, což se…

Nejčtenější články

Doporučujeme