Problém dětského (atopického) ekzému a jeho možné řešení

28. 5. 2001
Problém dětského (atopického) ekzému a jeho možné řešení
Kojenecký, batolecí a dětský ekzém je problém, jehož příčiny nejsou jasné. Postihuje někdy dokonce i plně kojené děti, tím spíše děti živené umělou mléčnou výživou a nevyhýbá se ani dětem staršího věku.

Problém dětského (atopického) ekzému a jeho možné řešení
Dr.Petr Fořt, CSc. expert ve výživě

Kojenecký, batolecí a dětský ekzém je problém, jehož příčiny nejsou jasné. Postihuje někdy dokonce i plně kojené děti, tím spíše děti živené umělou mléčnou výživou a nevyhýbá se ani dětem staršího věku.
Nelze vyloučit, že ekzém je prvním příznakem dispozice k astmatu.
Bývá pozorován především u dětí rodičů, kteří jsou sami alergiky nebo astmatiky. V pozdějším věku může být provokován narušenou psychikou a konzumací některých potravin, případně vyvolán porušováním životního stylu.
U dětí se za jednu z hlavních příčin považuje nevhodná strava. Je otázkou, zda je to jediná nebo dokonce hlavní příčina. Obávám se, že nikoliv. Nicméně, je naprosto nutné dodržovat zásady postupného přechodu na nemléčnou stravu. Hlavní chyba je v předčasném podávání mléka, vajec, ořechů, kvasnic, bílé pšeničné mouky a sýrů!
Všechny použité potraviny musí být nebarvené, nedoslazované a nekonzervované.
NEZVYKEJTE děti na sladkosti!
Kojící maminky si musí uvědomit, že i v případě, kdy dítě výhradně kojí, nemusí to být absolutní ochrana před možným vlivem nevhodných potravin. Prokázalo se totiž, že do mateřského mléka přechází celá řada látek z jejich vlastní stravy. A kdyby pouze a jen to. Nelze vyloučit, že i psychika kojící maminky hraje důležitou roli.
Klasická medicína používá léky - antihistaminika a masti s obsahem kortikoidů - to považuji za základní chybu. Přes dočasný úspěch se organismus dítěte poškozuje aniž by to v tu chvíli bylo zřejmé. Ještě horší problém nastává v případě opakovaného podávání antibiotik.
Do koupele se doporučuje přidávat ekzematikům speciální olej (Linola), dostupný v lékárně. Proti tomu nemám námitky. To proto, že obtíže mohou být vyvolány dokonce i složením vody na koupání!
Jinak řečeno medicína neřeší příčiny, ale následky. Provádějí se případně testy na alergeny všeho druhu, počínaje potravinami a konče plísněmi a bakteriemi. Ale opět - až na případné vyloučení některých rizikových potravin, nic se tím neřeší. Něco jiného je v případě citlivosti na plísně a bakterie a na zvířecí srst.
Ekzematik nesmí žít v domácnosti, kde je kočka, pes a jakýkoliv pták! Nejtěžší případy lze pozorovat po kontaktu s prachem ve stájích, koňskou a kočičí srstí. Značný problém je s citlivostí na plísně poletující vzduchem a obecně na kvalitu ovzduší.
Problémem moderní medicíny je zneužívání antibiotik, které je lékař dokonce povinen podat! Za katastrofu považuji jejich předčasné necitlivé použití u nejmenších dětí. Zásadním způsobem klesá nebo se mění imunita, přežívající bakterie sice nevyvolávají akutní onemocnění, ale způsobují tzv.bakteriální ekzém.
POZOR : souběžně je nutné řešit možné bacilonosičství rodičů

Nelze vyloučit, že k alergizaci dítěte dochází již v průběhu intrauterinního vývoje!
Těhotná žena by proto měla postupovat stejně jako je uvedeno v případě ženy kojící

  1. viz další pokyny

Jak upravit stravu kojící ženy?
Jednoduchý pokyn je - vyloučit všechny potencionálně rizikové potraviny
Stravovat se podle krevní skupiny Nekouřit a nepít alkohol a kávu
Vyloučit jakékoli dráždivé koření Vyloučit přepalovaný olej
Vyloučit všechny uzeniny a konzervy
Vyloučit ze stravy všechny potraviny, které jsou prokazatelně pro kojící ženu alergizující
Vyhýbat se barveným a slazeným potravinám a čokoládě
Nekonzumovat klasický vitamín C v běžných v lékárně dostupných produktech
Vyhnout se veškeré hormonální antikoncepci
Vyhnout se všem ořechům
Ověřit si, zda není citlivá na pšenici a na sóju Ověřit, zda není citlivá na mléko
Nejíst čokoládu, čokoládové bonbony a jakékoliv jiné cukrovinky
Velmi opatrně s konzumací kyselého jižního ovoce

Jaké používat doplňkové produkty pro kojící ženy?
Kojící žena by neměla v podstatě používat žádné léky a velmi opatrně musí volit doplňkové prostředky. To platí dokonce i o různých "léčivých" čajích. Ani v případě chřipky není vhodné používat žádné léky, včetně acylpyrinu. Pokud je to nutné, lze ho nakonec použít ale jen v tzv.pufrované formě, nejlépe GODASAL. Podat v době ihned po ukončení kojení tak, aby další kojení následovalo až za minimálně 6 hodin.
Jedinými možnými produkty, které nejenom vylučují riziko alergizace dítěte ale současně podporují kojení a zabraňují vyčerpání organismu kojící ženy jsou následující.

CURB for women���.denně 1x ráno dlouhodobě (pozor na zažívací potíže s ohledem na železo)
OMEGA-3-EPA����denně 1 ráno ihned po snídani a 2x večer ihned po večeři
OSTEO solution���...denně ráno nalačno jednu odměrku
PAU d´ Arco�����. v případě problémů s vlastní alergií
CHLOROPHYLL���..stejně jako v případě Pau d´ Arco a pro desinfekci zažívacího traktu

 

Co dělat s úporným dětským atopickým ekzémem?
Můžete, respektive měla byste všechny výše uvedené postupy používat souběžně s níže uvedenými produkty ! Smiřte se s tím, že je téměř nemožné vystopovat skutečnou příčinu. Ani velmi pečlivá a pro rodiče zcela vyčerpávající tzv.vylučovací dieta nepřináší mnohdy výsledek. Sporné je použití autovakcín. Je nutné vyloučit alergii na potraviny ale také na bakterie, plísně a zvířata - vyhnout se všem rizikovým potravinám jak je již uvedeno výše
Prostudujte vztah výživy a krevní skupiny
Velmi opatrně postupujte při praní dětského prádla - máchat dvakrát víc než je obvyklé.
Opatrně při použití jakékoliv kosmetiky a čistících prostředků v domácnosti
Nekoupat dítě každý den, zejména ne v horké vodě
Na koupání nejmenších dětí používat destilovanou vodu z lékárny s přídavkem speciálního oleje nazvaného tuším LINOLA
NIKDY nemýt každý den dítě klasickými mýdly. Lze vyzkoušet mýdlo glycerinové nebo s přídavkem síry event. z řady kosmetiky z Mrtvého moře
Nepodávat dítěti klasické multivitamíny z lékárny, v žádném případě ne vitamín C - není škodlivý, ale je "provokující".
NIKDY nepoužívejte kyselé jižní ovoce. Pozor na banány. Opatrně s velkými krásnými jablky z velkoprodejen.
Nepodávat zprvu chléb s výjimkou celožitného (děti ho však nerady konzumují). Pozor na sojové produkty. Ideální je pouze rýže. Pozor na klasickou krupicovou kaši s mlékem.
Omývat zasažená místa vývarem z dubové kůry, do níž přidáte ovesné vločky, vaříte několik minut, zcedíte�.po omytí necháte zaschnout a natřete kvalitním za studena lisovaným olivovým olejem. Tento olej můžete střídat s mastí Panthenol nebo s olejem vytlačeným z tobolek vitamínu E, koupeným v lékárně. Můžete dokonce zkusit potírat nepřeškvařeným kvalitním sádlem.
POZOR : dítě může být alergické dokonce i na obyčejný cukr! Používejte zprvu pouze hroznový cukr - Glukopur. Nenabízejte žádné bonbony! Pozor na žvýkačky slazené uměle a to také kvůli použité příchuti a barvivům!
NIKDY nepoužívejte heřmánkové koupele ani čaje.

Problém je dost pravděpodobně "skryt v játrech". Jednou z hlavních příčin může být nedostatek esenciálních mastných kyselin - ty jsou důležité v působení proti zánětům ale také pro vývoj mozku. Používejte proto omega-3-EPA pravidelně, v podstatě nepřetržitě. Je to vlastně náhrada rybího tuku, který se používal před lety. Správně.

Nemám nic proti hledání příčiny homeopatem a podáváním homeopatik. Ale musí se velmi opatrně. Dokonce i homeopatika mohou být příliš silná! Mluvím ze zkušenosti! Nevyhýbám se ani použití speciálních produktů podaných lékařem, znalým čínské medicíny. V kontextu s tím je možné doporučit i některé produkty dále uvedené - ale pozor - musí se začít s minimálními dávkami po dobu několika dní.
ZA každou cenu se pokuste vyhnout antibiotikům a kortikoidům. Nelíbí se mi ani použití léků jakými jsou například Zyrtec a další antihistaminika včetně starších typů.

Jakmile se rozhodnete pro podávání doplňků, zásadou je začít vždy pouze jediným a to jen v minimálně dávce - po dobu několika dní. Efekt, pokud nastane, se dostaví až po minimálně 10ti dnech nepřetržitého podávání! Doba nepřetržitého podávání je přibližně 1 měsíc. Pak se vysadí a další měsíc se pozoruje, zda opět nedošlo ke zhoršení stavu.

Dětem starším než 3 roky můžete, ba měla byste podávat
1. LAKTOBACILLUS zakoupený v lékárně. Především ihned po ukončení podávání antibiotik. Nevadí mi ani ACTIMEL pokud dítě není citlivé na mléčné produkty. Lze obojí kombinovat. Tento produkt můžete podávat v podstatě nepřetržitě. Je neškodný. Řiďte se návodem na výrobku. Stačí základní dávky, pouze ihned po použití antibiotik zvyšte základní dávku až na trojnásobek po dobu několika dní.
2. PROTECTIVER - stačí 1 tableta denně ráno po jídle. Pokud budete podávat tento produkt, nepoužívejte vnitřně beta-karoten a vitamín E. Tento produkt je vlastně protizánětlivý a chrání játra. Měl by zabrat do 10ti dní.
3. OMEGA-3-EPA - stačí obsah jedné kapsle vytlačit od pokrmu jednou denně. Můžete použít i u dětí starších než 1 rok! U starších dětí používejte také. Omega-3 EPA používejte alespoň po dobu jednoho měsíce nepřetržitě. Pak vynechejte na dva měsíce

  1. nelze vyloučit, že se stav opět zhorší, což je důkazem efektu produktu a nutnosti

jeho dalšího nasazení.
4. PAU D´Arco - použijte u dětí starších než 7 let. Je výborný. Stačí základní dávky po dobu asi 14ti dní.
5. Máte-li podezření nebo dokonce jistotu, že problém je v činnosti zažívacího traktu (například zaplísnění po opakovaném podávání antibiotik, nebo podráždění nějakou alergizující potravinou, zkombinujte nárazově Pau d´Arco s CHLOROPHYLL (desinfekce, zelené listové barvivo) - upozorněte dítě, že bude mít zelenou stolici. Základní dávku je možné použít i u dítěte nad 3 roky.
6.Místo obvyklých multivitamínů zkuste použít (u dítěte staršího než 7 let) půl odměrky MAXIMOL. Podejte ho ráno nalačno zředěný vodou do objemu 1 dcl. Není vhodný pro těžké astmatiky
(totéž platí o MINERAL solution) pro děti mezi 1-3 roky můžete vyzkoušet BETA-karoten koupený v lékárně - nikoliv však vitamín A. Dávka beta-karotenu by měla být 5000 jednotek denně po dobu asi 3 týdnů. Vytlačte z tobolky do pokrmu.
7. Podávejte dítěti zinek ve formě produktu koupeného v lékárně - firma Nature´s Bounty. 1 tableta se rozpůlí, rozdrtí a přidá do nějakého pokrmu. Každý den minimálně po dobu 1 měsíce. POZOR - zinek můžete kombinovat se všemi výše uvedenými produkty bez jakýchkoliv obav. Lze použít i pro děti od 3 let věku. U menších se zatím nepředpokládá deficit zinku - ale, kdo ví?
Nikdy nepodávejte silně alergickým a astmatickým dětem do 7mi let Mineral solution a VMM.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Polovina týdne k vám vyšle znamení, že se musíte hodit do pohody. Jste jako chodící hromádka neštěstí a nedokážete se dostatečně projevit. Působíte pesimistickým dojmem. Dopřejte si…

Nejčtenější články

Doporučujeme