Problémy ve vztahu. Je na vině špatný sex?

Problémy ve vztahu. Je na vině špatný sex?
Vztahová nedorozumění se často odrážejí na kvalitě sexuálního života. Jaké jsou nejčastější problémy, které ohrožují náš spokojený život s partnerem, a tudíž i náš sex, vysvětlí psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.

Mezi nejčastější příčinu nedorozumění mezi manželi patří narušená komunikace. V dlouhodobém partnerském životě se mnohdy stává, že komunikace se omezuje pouze na nezbytné pokyny. Ženy mají pocit nepochopení a neporozumění. Tento stav nespokojenosti je následně vede k chybným mechanismům v jednání, které se projevují slovní agresivitou a hašteřením, či úplnou pasivitou až rezignací.

Nedávno si v mé ordinaci stěžovala jedna žena, že je pro manžela vzduch, že partner na ni nereaguje, nepromluví s ní a ona se pak cítí jenom jako služka, od které se chce, aby beze slova uspokojovala všechny jeho potřeby. Prý se to mnohokrát pokoušela manželovi vysvětlit, ale ať křičí, nebo trucuje, nic nezabírá.

Častým problémem, s nímž se ve své praxi setkávám, je ztráta společných cílů a zájmů. Podmínkou intimního soužití je soulad v základních hodnotách a ideálech. Také společné záliby a zájmy jsou možným komunikačním tmelem dlouhodobého svazku ženy a muže. V ordinaci se mě nedávno ptal muž žijící v pětiletém vztahu s jedním dítětem, proč by měl zůstávat s partnerkou, když ji nic nebaví. On rád sportuje, cestuje, ale ona teď jenom pečuje o dítě a nikam s ním nechce. Jezdí tedy sám, ale nejhorší prý na tom je, že ona mu to pak vyčítá.

Vztahové problémy plodí sexuální nesoulad a ten je zase častým důvodem k nevěrám. Příklady skutečné sexuální neslučitelnosti se však podle průzkumů objevují jen zřídkakdy. Příčinou nedorozumění v této oblasti je daleko častěji ztráta porozumění a špatná či žádná komunikace o sexuálních představách, reálných možnostech a eventuálních problémech.

Vzpomínám si na případ, kdy emancipovaná žena přivedla do ordinace svého muže, který s ní nechtěl spát. Když jsme problém rozebrali, přišlo se na to, že muž se tímto způsobem bránil jejímu dominantnímu postavení v rodině, kde se musel stále jen podřizovat. Když mu došlo, že takto žít nechce, řekl si: „Tohle je to jediné, co mi z mého mužství zbylo a co si nevynutí.“ Jiný muž zase jen konstatoval, že ho manželka už nevzrušuje, protože od svatby přibrala nějakých pětadvacet kilo.

Pokles nebo ztráta prožitku sexuální rozkoše je dalším důvodem neshod. Hádky mezi manželi nebo monotónnost každodenního soužití mohou vést k tomu, že se vytrácí radost a vzrušení ze sexuálních her. Neřešené problémy vyvolávají konflikty a neuspokojení, které bývají mnohdy důvodem nevěry a v horším případě rozvodu. Chcete-li jim předejít, mluvte spolu co nejvíce – sdílejte a naslouchejte.

Jak konkrétně na to?

  1. Živě se zajímejte o svého partnera, jeho názory, přání, plány do budoucnosti, cíle, koníčky a zájmy.
  1. Mluvte společně o sexu – co se partnerovi líbí, co si třeba tajně představuje, jaká má přání a podobně.
  1. Zvažte reálné možnosti v sexuálním životě a uskutečněte dohodu.
  1. Neřešte nedorozumění nevěrou.
  1. Vyjasněte si otázku společného hospodaření s penězi na domácnost.
  1. Dohodněte se na pravidlech výchovy svých dětí. A dodržujte je.
  1. Chovejte se s úctou a respektujte nejbližší příbuzné partnera, avšak zároveň vždy jednejte asertivně.
  1. Podporujte partnera ve všem.
  1. Nešetřete chválou a občas oceňte výjimečnost svého partnera.

Uvedené problémy někdy přesto nedokážeme řešit sami, v tom případě lze doporučit pomoc specializovaného odborníka na párovou terapii.


Nechcete hubnout sami? Navštivte náš FITweb.cz!

ČTĚTE TAKÉ:
Horoskop na leden 2012

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Štíři, z profesního hlediska jste přetažení a do práce se vám ani nechce. Když věci nejdou podle plánu, jste mrzutí a zadumaní. Měli byste zbavit prapodivných myšlenkových pochodů a…