Pokud nejste na obyčejnou vodu zvyklý, dochuťte ji citronem, pomerančem či jiným ovocem nebo bylinkami. Uvidíte, že vám bude chutnat! Foto: iStockphoto.com

Pokud nejste na obyčejnou vodu zvyklý, dochuťte ji citronem, pomerančem či jiným ovocem nebo bylinkami. Uvidíte, že vám bude chutnat! Foto: iStockphoto.com

Společně s kávou, která je močopudná, si vždy dejte i sklenici vody. V dobré kavárně vám je dohromady naservírují automaticky. Foto: iStockphoto.com
Učte děti hned odmala, že by měly pít v průběhu celého dne, a to ideálně obyčejnou vodu. Foto: iStockphoto.com
Při fyzické námaze je zapotřebí zvýšený příjem tekutin. Foto: iStockphoto.com
I polévka se počítá. Nemáte na ni v létě chuť? Zkuste polévku studenou, například španělské gazpacho. Foto: iStockphoto.com
5
Fotogalerie

Proč je důležitý pitný režim + 6 tipů, jak pít víc

Lidské tělo tvoří ze 70 % voda. Zvláště v létě je nutné na to nezapomínat a dodržovat pitný režim. V čem spočívá a jak na výpočet správného množství tekutin? Pojďme si zopakovat, jak, kdy a kolik toho má člověk vlastně správně vypít.

Pitný režim je záležitost obvykle podceňovaná. Bohužel. V zájmu zachování vlastního zdraví bychom totiž měli vědomě udržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Je proto praktické navyknout si pít pravidelně. Na rozdíl od malých dětí totiž dospělí nepociťují tak často žízeň a ve chvíli, kdy přijde, už může být člověk mírně dehydrovaný. Nezapomínejte také na pitný režim dětí a naučte je, že i v tomto ohledu o sebe mají pečovat.

Příznaky dehydratace: Bolest hlavy je jen začátek

„I mírná dehydratace, pokud je dlouhodobá, může způsobit řadu zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy, zápach z úst či ztráta koncentrace. Málokdo si uvědomuje, že příčinou těchto obtěžujících příznaků může být právě zanedbaný pitný režim,“ vysvětluje MUDr. Josef Jakovský. Důsledky dehydratace mohou být ale také závažnější. „Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je špatný pitný režim příčinou až 6 % všech nemocí lidstva. Důvodem je jednak špatná kvalita tekutin a jednak jejich nedostatečný příjem,“ dodává.

NÁŠ TIP: Podívejte se, podle čeho poznáte, že pijete málo!

 

Barva moči jako indikátor

Říká se, že člověk by měl denně vypít asi 2,5 litru tekutin. Tento údaj je ale velmi obecný. Potřebné množství se liší podle váhy, věku, počasí a fyzické námahy. Proto musíme vypít více, pokud se pohybujeme v horku, těžce fyzicky pracujeme nebo sportujeme. „Indikátorem dostatečného zavodnění organismu může být barva moči. Správně by měla být světle žlutá. Pokud barva moči tmavší, znamená to, že organismus není dostatečně zásoben tekutinami,“ radí MUDr. Jakovský.

6 tipů, jak zvýšit denní příjem vody

Příjem tekutin by měl být vyvážený a plynulý v průběhu celého dne. Pokud celé odpoledne žízníte a večer vypijete naráz láhev vody, příliš tím nezachráníte. Základem vašeho pitného režimu by měla být zejména voda. Jak na to, abyste pili pravidelně?

1. Začněte den tím, že si hned po probuzení dáte sklenici pramenité vody s čerstvým vymačkaným citrónem. Kromě toho, že vás kyselá chuť probere, nastartujete také svůj zažívací trakt a metabolismus a hned ráno máte jednu sklenici „splněnu“.

2. Ke každému hrnku kávy či černého čaje vypijte sklenici vody. Kofein obsažený v kávě tělo odvodňuje, proto organismu dodejte vláhu sklenicí vody.

3. V práci nebo ve škole si položte na stůl láhev vody a sklenici. Uvidíte, že večer bude vypitá.

4. Zařaďte pití do svého denního stravovacího režimu a zvykněte si doplnit snídani, oběd, večeři i svačinky v průběhu dne sklenicí vody. Pokud si zautomatizujete spojení jídla a pití, hlad bude vaším pomocníkem. Napijete-li se před jídlem, naplníte si navíc žaludek, a sníte tak menší porci.

5. Dopřávejte si spoustu zeleniny a ovoce, které mají vysoký obsah vody. Skvělým letním tipem jsou salátové okurky, melouny a další šťavnaté pochoutky.

6. Dejte si k obědu nebo k večeři polévku. I ta se totiž do celkové spotřeby vody započítává.

Pitný režim v číslech aneb Jak na výpočet

Máte-li rádi čísla, vězte, že existuje vzorec, podle kterého si můžete vypočítat, jaké množství tekutin byste měli denně vypít:

Vaš váha (v kg) x 0,035 = potřebné denní množství vody (v l)

Za každých 11 kg nadváhy vypijte o 0,25 l navíc.

Za každý šálek kávy pak 0,3 l vody.

Doporučujeme

Články odjinud