Proč je frigidní ?

12. 11. 2001
Proč je frigidní ?
Ne každý z nás má stejné sexuální touhy. Existují mezi námi jedinci, kteří by se nejraději milovali několikrát denně a na druhé straně jsou tací, kteří se nemusí milovat vůbec, nebo jen dvakrát do roka. Proč tomu tak je?

Proč je frigidní ?

Ne každý z nás má stejné sexuální touhy. Existují mezi námi jedinci, kteří by se nejraději milovali několikrát denně a na druhé straně jsou tací, kteří se nemusí milovat vůbec, nebo jen dvakrát do roka. Proč tomu tak je?

Všeobecně panuje představa, že opice jsou sexuálně nejaktivnější primáti. Vždyň i běžně v ZOO můžeme spatřit kopulující orangutany. Pravdou je, že ti sexuálně nejaktivnější primáti nejsou opice, ale lidé. Přesto se však mezi námi najdou tací, kteří na sex příliš nevěří a pro někoho je to zcela odporné.

Stejně jako někdo má rád koblihy a někdo okurky, tak někdo má sex radši a jiný méně. Prostě a jednoduše jsme každý jiný. Nelze ani říci, že jedna skupina sex miluje, druhá skupina tak akorát a třetí je frigidní. Existuje mnoho lidí, kteří nepatří ani sem ani tam. Spektrum přístupu k sexu je tak různorodé, jak je sám člověk různorodý.

Za normálních okolností by to nemusel být problém. Každý přeci provozuje sex tak často, jak mu to vyhovuje. Jenomže k této činnosti jsou většinou potřeba dva lidé a velice často se může stát, že se dají dohromady partneři, kteří mají odlišné sexuální chutě. Řešením může být návštěva sexuální poradny, ale mne by zajímalo, proč jsou mezi námi lidé, kteří opravdu nemají sex v oblibě a říká se, že jsou frigidní.

Podle známého sexuologa Radima Uzla, mohou být příčiny frigidity různé.
Jednou z nich je opravdová genetická dispozice. Člověk se tak prostě narodí a těžko s tím něco dělat. Další možnou příčinou (a nutno říci, že podstatnou) je nesprávná sexuální výchova rodičů. Někdy i dobře míněné rady mohou děti sexuálně dezorientovat. Patří sem především strašení před pohlavní emocí, před nežádoucím otěhotněním, před předčasnou pohlavní aktivitou a také trestání onanie. I dnes se lze setkat s tím, že dívka je každodenně přesvědčována o tom, že pohlavní styk je nemravnost, všude číhají násilníci, muži jsou vlastně jen zvířata a chlípníci. Dokonce i chlapcům je někdy vštěpováno, že dívky jsou nezodpovědné záletnice.

Není divu, že pod tlakem takové výchovy může dojít k psychickému bloku před sexem. Dosvědčuje to mnoho žen v sexuálních poradnách, které přiznávají, že sex není až taková odpornost, jak jí tvrdila maminka, přesto se s tím nedokáží podvědomě vyrovnat. Tento jev je viditelný především u dívek, kde tlak na oddálení sexuálního života a otěhotnění je silnější. Proto se o frigiditě hovoří především ve spojitosti s ženami.

Mladé lidi je třeba varovat před různými úskalími, které na ně v sexuálním životě čekají, ovšem varování nesmí být jednostranné a absolutní. Nežádoucí otěhotnění je nepříjemné, ale existují poměrně spolehlivé antikoncepční prostředky. Pohlavní nemoci jsou opravdovou hrozbou, ale lze se také účinně bránit jak použitím prezervativu, tak dodržením věrnosti a ostražitosti.

Dalším důvodem odmítání sexu může být prosté znechucení. Dlouhodobý sexuální stereotyp může způsobit ochabnutí sexuálního zájmu. Častý jev u vdaných paniček. "Muž nechce plnit manželské povinnosti.", tvrdí často. Pokud však bude manžela do sexu nutit a ještě to nazývat manželskou povinností, asi ho těžko k něčemu donutí. Jak na to si asi domyslí každá z vás.

autor: Lucie


Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Komu není rady, tomu není pomoci. Díky tomu, že se stále pracovně přepínáte, ztrácíte energii, a to ve velkém stylu. Dokončete nejnutnější povinnosti a vezměte si volno. Vždyť pracovat…

Nejčtenější články

Doporučujeme