Proč je zdravá žvýkačka? Zlepší se vám paměť, zbavíte se stresu a úzkostí

28. 1. 2019
Proč je zdravá žvýkačka? Zlepší se vám paměť, zbavíte se stresu a úzkostí
Možná žvýkáte každý den a vůbec nepřemýšlíte o tom, jestli je to pro zdraví dobré, nebo ne. Jednoduše ji vyndáte z balíčku a vložíte do úst. Věděli jste ale, že žvýkačka má spoustu výhod, které vašemu zdraví skutečně prospívají?

Žvýkání zlepšuje koncentraci a paměť

Žvýkačka zvyšuje duševní výkonnost. Lidem, kteří pravidelně žvýkali, se velmi výrazně zlepšily kognitivní funkce, jako jsou koncentrace a paměť. Prokázala to například studie z University of Northumbria v Newcastlu ve Velké Británii. Dobrovolníci zde vyplňovali baterii otázek, která testovala jejich paměť. Ti, kteří u toho žvýkali, dosáhli o 24 procent lepšího výsledku než skupina, která nežvýkala. Předpokládá se, že to souvisí se zvýšeným průtokem krve do mozku během žvýkání – přičemž studie uvádějí 25 až 40procentní nárůst! Zvýšený průtok krve zvyšuje přísun kyslíku do mozku, což ve finále zlepšuje paměť a další kognitivní funkce.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se vám podaří obměkčit kolegy, mohli byste od nich čekat pomoc. Teď je už jasné, že se bez jejich podpory neobejdete. Spolupracovníci vám však ukážou, jak se s problematikou poprat.…

Nejčtenější články

Doporučujeme