Proč je zdravá žvýkačka? Zlepší se vám paměť, zbavíte se stresu a úzkostí

28. 1. 2019
Možná žvýkáte každý den a vůbec nepřemýšlíte o tom, jestli je to pro zdraví dobré, nebo ne. Jednoduše ji vyndáte z balíčku a vložíte do úst. Věděli jste ale, že žvýkačka má spoustu výhod, které vašemu zdraví skutečně prospívají?

Žvýkání zlepšuje koncentraci a paměť

Žvýkačka zvyšuje duševní výkonnost. Lidem, kteří pravidelně žvýkali, se velmi výrazně zlepšily kognitivní funkce, jako jsou koncentrace a paměť. Prokázala to například studie z University of Northumbria v Newcastlu ve Velké Británii. Dobrovolníci zde vyplňovali baterii otázek, která testovala jejich paměť. Ti, kteří u toho žvýkali, dosáhli o 24 procent lepšího výsledku než skupina, která nežvýkala. Předpokládá se, že to souvisí se zvýšeným průtokem krve do mozku během žvýkání – přičemž studie uvádějí 25 až 40procentní nárůst! Zvýšený průtok krve zvyšuje přísun kyslíku do mozku, což ve finále zlepšuje paměť a další kognitivní funkce.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Merkur bude až do 10. února v blahodárném spojení s Uranem, proto na sobě pilně pracujte. I když se v tomto období cítíte více unavení, neklesejte na mysli. Všechno se vám podaří dotáhnout…