Pokud se jedná o oficiální večeři, je přesně určený zasedací pořádek

Pokud se jedná o oficiální večeři, je přesně určený zasedací pořádek

Pokud královna dojí, musí skončit i ostatní
Pokud položí na stůl svou kabelku, měla by do pěti minut večeře skončit
Královna má raději lehkou kuchyni
Královna i banán konzumuje vidličkou a nožem
11
Fotogalerie

Proč královna Alžběta nejí brambory? A co dalšího nesmí jíst královská rodina?

Být členem královské rodiny není vždy jednoduché. Musí dodržovat spousty pravidel, mezi ně patří i to, co je součástí jídelníčku. Které potraviny jsou zakázané a nesmí se objevit na královském stole? A které potraviny nemá královna ráda?

Sacharidy nemusí

Jeden by si myslel, že být členem královské rodiny znamená jíst ty nejvybranější pokrmy, dopřávat si kaviár a šampaňské. V případě britské královské rodiny se to má tak, že některé potraviny jsou pro ni zakázané. Jiná pravidla si královna naordinovala sama, protože se snaží jíst zdravě, její jídelníček sestává hlavně z bílkovin (maso, ryba) a zeleniny. Královna má jen jednu slabůstku. Jakou? 

Úvodní foto: Profimedia

Jaký byl manžel královny Alžběty, princ Philip? Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 7

Česnek a cibule

Královská rodina nejí česnek ani cibuli. Tomu se ani nechce věřit, takové zdravé potraviny! Jak je to možné? Darren McGrady, bývalý královský kuchař, který pracoval v Buckinghamském paláci více než patnáct let, prozradil, že při vaření nesměli používat česnek ani cibuli, protože jsou tak aromatické, že by byly cítit z dechu. A královna nikdy neví, s kým bude jednat. Proto na jejím jídelním lístku nenajdete pokrm obsahující tyto dvě ingredience.

Pokračování 3 / 7

Mušle a ústřice

Dalšími zakázanými potravinami jsou mušle a ústřice. Důvodem je bezpečnost. Toxiny obsažené v mušlích by mohly způsobit alergickou reakci, a ohrozit tak život královny a dalších členů královské rodiny. Ovšem to, že některé potraviny královna Alžběta zakázala, neznamená, že si je někteří z královského paláce tajně nedopřejí. Princ Charles například vášnivě miluje ústřice.

Pokračování 4 / 7

Brambory a těstoviny

Královna Alžběta II. nejí brambory pro vysoký obsah sacharidů. Totéž platí o těstovinách a rýži. Bramborová kaše taky není oblíbeným pokrmem královny, protože by po ní přibrala. Když se na ni podíváte, musíte uznat, že na jejím nízkosacharidovém jídelníčku něco bude. Přednost dává rybám, zelenině a kuřecímu masu. Je jí přes 90 a vypadá pořád skvěle.

Pokračování 5 / 7

Bílá vejce

Královna Alžběta miluje vejce, hlavně v kombinaci s lanýži či lososem, ale v její lednici byste nikdy nenašli bílá vejce. Její Veličenstvo upřednostňuje hnědá vejce, protože se domnívá, že mají lepší chuť. Nechceme kazit královně tuhle domněnku, pravdou ale je, že barva skořápky nemá s chutí nic společného. Mnohem důležitější je potrava, kterou jsou slepice krmeny. Pokud tedy hnědé vejce chutná líp než bílé, je to jen díky chovu, ze kterého pochází.

Pokračování 6 / 7

Ovoce mimo sezónu

Královna nikdy nekonzumuje ovoce, které právě nemá svoji sezónu. Jí vše podle ročního období. To znamená, že když to v přírodě neroste, nedotkne se toho. Jahody ze Španělska tedy v lednu stoprocentně jíst nebude, počká si na ty anglické, které vyrostou v červnu.

Pokračování 7 / 7

Slazený čaj

Jako každá dobrá Angličanka by si nikdy ani královna neosladila černý čaj. Earl Gray pije zásadně neslazený a s trochou mléka. Cukr prostě do kvalitního čaje nepatří. Ovšem ani královna není dokonalá, k čaji si čas od času dopřeje oblíbené čokoládové sušenky nebo dort Chocolate Biscuit. Královna je totiž velká milovnice čokolády a čokoládových dortů. Prý musí sníst každý den aspoň jeden kousek. Takže čokoláda je údajně její jediná slabost.

Doporučujeme

Články odjinud