Proč mám pořád chuť na sladké? Co s tím a jak se jí zbavit?

Proč mám pořád chuť na sladké? Co s tím a jak se jí zbavit?

Nezvladatelné chutě na sladké dokáží naprosto zhatit jakýkoliv pokus o redukci váhy. Způsobuje je například nedostatek spánku i příliš mnoho cukru. Jak se jich zbavit?

Sladká je chuť štěstí a bezpečí

Mateřské mléko je nasládlé, a tak sladká chuť je první, kterou v životě poznáme. První chuťový vjem a s ním spojené pocity se nám navždy vryjí do paměti, a sladká chuť je tak často spojená s pocity útěchy, štěstí, bezpečí… Není tedy divu, že až 90 procent dospělých občas zažívá silné chutě na sladké. Touha po sacharidech je tedy často touhou zlepšit si náladu. Konzumace sladkých pochoutek totiž zvyšuje hladinu serotoninu v mozku. Serotonin je také známý jako hormon štěstí. Kromě touhy po štěstí však existuje řada dalších faktorů, které mohou touhu na sladké vyvolávat. Pokud se jí chcete zbavit, musíte je poznat.

Pokračování 2 / 9

Únava a emoční stres

Pokud doma, v práci či ve vztazích zažíváte stres, možná pociťujete nezvladatelné chutě na sladké. Může za to právě silná touha po hormonu štěstí. Po sladkém někdy zatoužíme i v případě, že jsme unavení. Tělo říká, že už nemůže, a v tomto případě sacharidy poslouží jako rychlá dávka energie.

Pokud patříte mezi emoční jedlíky, najděte si aktivitu, která vás rozptýlí a odvede vaši pozornost od jídla. Může to být něco jednoduchého, jako je rychlá procházka nebo sprcha. Nebo si jednoduše zkuste vyčistit zuby – nebudete mít na jídlo ani pomyšlení, protože zubní pasta mění jeho chuť.

Pokračování 3 / 9

Nevyvážená strava

Strava s nízkým obsahem bílkovin, zdravých tuků a vlákniny vede ke kolísání hladiny cukru v krvi, která ovlivňuje naše chutě. Pokud například posnídáte jídlo s vysokým obsahem cukru a s nízkým obsahem vlákniny a bílkovin (jako je kobliha nebo pečivo), budete znovu hladoví krátce po jídle – tělo touží po dalším cukru, protože chce rychlou energii.

Vhodná snídaně je naopak ta, která kombinuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem, vlákninou a bílkovinami, jako jsou například sázená vejce na celozrnném toastu s nátěrkou z avokáda.

Pokračování 4 / 9

Málo nebo naopak moc jídla

Pokud se postíte nebo jednoduše nepřijímáte dostatečné množství energie z potravy, chuť na sladké vzroste. Tělo hladoví a snaží se vás přimět k příjmu rychlé energie. Ale funguje to i opačně. Tělo reaguje i na nadbytek cukru, a čím více ho sníte, tím více po něm touží. Nemáte vyhráno ani v případě, když vyměníte cukr za umělá sladidla. Ta totiž snižují citlivost na sladké, protože jsou mnohem sladší (200krát až 20 tisíckrát) než samotný cukr.

Pokračování 5 / 9

Zaměřte se na jídelníček

Chutě na sladké tedy vznikají, když je strava nevyvážená a nebo nepravidelná. Proces omezování cukru v jídelníčku však může být pro někoho náročný. Tělo potřebuje čas, aby se přizpůsobilo novým návykům. A to i v případě, že jde o návyky zdravé.

Jak ošálit tělo
Koření, jako je skořice, pomůže uspokojit chuť na sladké, protože přiměje mozek myslet si, že jíte cukr. Navíc pomáhá snížit hladinu cukru v krvi, protože reguluje hladinu glukózy a rovná inzulínovou křivku. Skořice je skvělá v ovesné kaši, když k ní přidáte plátky jablka. Další zajímavé koření je hřebíček, ženšen a pískavice.

Pokračování 6 / 9

Pomohou i ovoce a zelenina

Kromě koření můžete využívat i přirozeně sladkou chuť ovoce a některé zeleniny, které časem poslouží jako sladká svačinka bez výčitek. Jde totiž o bohatý zdroj vitaminů a minerálů, které pomáhají udržet chutě na sladké pod kontrolou. Vláknina pomůže v boji proti kolísání hladiny cukru v krvi a zasytí na delší dobu. Naučte se každé jídlo doplnit listovou zeleninou, jako je salát a špenát, a do toho kombinujte i sladší zeleninu, jako je nakrájená červená paprika nebo mrkev.

Pokračování 7 / 9

Zbavte se zlozvyků

Mnoho lidí se necítí spokojených, pokud si po jídle nedají zákusek. Jiní si zase potřebují dopřát sušenku ke kávě. Abychom s těmito zlozvyky mohli bojovat, je důležité uvědomit si, co jim předchází. Například pokud máte příliš slané jídlo, můžete mít chuť na něco sladkého, abyste dosáhli rovnováhy. Opět vám v tomto případě pomůže zdravý jídelníček, který omezí slaná jídla.

Pokud máte sladkosti spojené s určitou činností, je třeba svou mysl trénovat, abyste se tohoto zlozvyku zbavili. Vědomě si sladkost odepřete a místo ní si vezměte něco jiného – třeba kus okurky. Dobré je vědět, že zlomit zlozvyk trvá jen 20 dní.

Pokračování 8 / 9

Víc spěte

Dostatečné množství spánku optimalizuje energetické hladiny, snižuje chuť k jídlu a snižuje i chutě na sladké. Když jste unavení, zvyšuje se hladina hormonu ghrelinu, který stimuluje chuť k jídlu, a proto se mu přezdívá hladový hormon, a hladina leptinu, hormonu, který potlačuje chuť k jídlu, se naopak snižuje. Dostatek spánku je pro zdravý životní styl velmi důležitý, dokonce jen málo lidem se podaří skutečně dlouhodobě zhubnout, pokud se nenaučí spát doporučovaných sedm–osm hodin denně. Důležitá je i kvalita spánku.

Pokračování 9 / 9

Hledejte pomoc v lékárně

V boji s nadměrnou konzumací sladkostí vám mohou pomoci i přípravky z lékárny. Jedním z prvků, které dokáží potlačit chuť na sladké, je chrom, který napomáhá vyrovnání hladiny krevního cukru. Najdete ho například v přípravku Chrom Forte, Bioaktivní chrom či Bio-Pharma.

Doporučujeme

Články odjinud