Proč mi otekl jazyk? 10 nemocí, které se mohou skrýt za otokem jazyka

5. 11. 2019
Proč mi otekl jazyk? 10 nemocí, které se mohou skrýt za otokem jazyka
Jazyk je velmi důležitá část těla, díky němu jsme schopni spolknout jídlo, vnímáme chutě, díky jazyku artikulujeme a vlhčíme si rty. Pravděpodobně o jeho významu moc nepřemýšlíte, dokud se s ním něco nestane a zničehonic se například nezvětší, nenapuchne a není oteklý.

Moc často se to v životě nestává, ale přesto, i jazyk může otéct. Na vině může být řada příčin, z nichž mnohé jsou i životu nebezpečné. „Pokud dojde k náhlému opuchnutí jazyka, které je doprovázené stísněností v krku a nemožností dýchat, závratěmi či pocitem slabosti, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože by mohlo jít o život ohrožující situaci, například anafylaktický šok (závažná, rychle nastupující alergická reakce),“ říká praktická lékařka Clare Morrisonová z MedExpress. Totéž platí i v případě, že otok přetrvává deset dnů, zhoršuje se nebo se přidají další příznaky, jako jsou únava, bolest či horečka. Co všechno může být příčinou oteklého jazyka?

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Na své dovednosti a energičnost si nemůžete stěžovat. Sice vás občas přepadne únava, ale nejde o nic hrozného. Veškeré pracovní povinnosti dotáhnete do konce a nemusíte se bát připomínek…

Nejčtenější články

Doporučujeme