Proč Michael J. Fox onemocněl Parkinsonem?

8. 4. 2002
Proč Michael J. Fox onemocněl Parkinsonem?
Jeden z nejpopulárnějších televizních seriálů sedmdesátých let Leo and Me se zřejmě stal pro herce a členy natáčecího štábu osudným. Čtyři z nich totiž po natáčení záhadně onemocněli Parkinsonovou nemocí!

Proč Michael J. Fox onemocněl Parkinsonem?

Jeden z nejpopulárnějších televizních seriálů sedmdesátých let Leo and Me se zřejmě stal pro herce a členy natáčecího štábu osudným. Čtyři z nich totiž po natáčení záhadně onemocněli Parkinsonovou nemocí! Touto poněkud zvláštní souhrou okolností se nyní začal zabývat americký expert na Parkinsonovu nemoc Donald Calne. Podle jeho názoru museli všichni postižení přijít do styku s nebezpečnou látkou právě při práci na zmiňovaném seriálu.

Herecký debut se stal osudným také hvězdě filmového plátna Michaelu J. Foxovi (40), který právě v seriálu Leo and Me ztvárnil v šestnácti letech svoji vůbec první roli. Mimo slavného herce se pak nemoc, která napadá nervový systém člověka, projevila také u scénáristy, kameramana a režiséra Dona Williamse. Prozkoumání případu inicioval právě Williams, kterému se taková shoda okolností zdála podezřelá. „Onemocněli jsme hned čtyři najednou. A to je u lidí, kteří pracovali na jednom projektu, až příliš malá pravděpodobnost. Jsem rád, že se tomu začne konečně věnovat odborník,“ míní režisér.
Podle experta Pacifického Parkinsonova výzkumného centra Donalda Calneho rozhodně o náhodu nejde. „Nemoc může být zapříčiněna hned několika faktory, z nichž nelze vyloučit například toxiny nebo určitý druh chřipky. A právě těm museli být tvůrci seriálu během natáčení vystaveni. Musíme proto dokonale prozkoumat všechna místa, na nichž se celý štáb zdržoval. Je to důležité také kvůli lidem ze štábu, u kterých by onemocnění mohlo teprve propuknout,“ říká Calne.
Ze statistik vyplývá, že Parkinsonovou chorobou onemocní v průměru jeden člověk z dvaceti tisíců. Právě tím také odborník zdůvodňuje své tvrzení, že v případě Foxova štábu rozhodně nejde o náhodu.

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Na víkendové aktivity jste se těšili celý týden. Klidně si je užívejte, ale vybírejte si jen relaxační záležitosti. Přeci jen jste po celém týdnu vyčerpaní a mohli byste se rychle unavit.…