Dnes chodí Mikuláš s čertem: Proč si dáváme nadílku a jaké tradice držíme?

5. 12. 2022
V předvečer smrti svatého Mikuláše chodí Českem mikulášská družina, která navštěvuje děti a odměňuje je za jejich chování. Jaké další tradice se pojily s tímto svátkem?

Za dětmi chodil nejen Mikuláš

Tradice, které se dodržují na svatého Mikuláše, se liší podle zemí. V Česku a na Slovensku v předvečer Mikulášova svátku obchází vlídný, vysoký, důstojný a bělovousý stařec děti, aby je ocenil za slušné chování. Na hlavě má špičatou čepici mitru, v ruce berlu a pod paží knihu hříchů. Oblečený je do červeného či bílého pláště. Je to takový předvoj Ježíška, který děti odměňuje za to, že byly hodné.

V současné době je doprovázen anděly a čerty, ale ne vždy tomu tak bylo. Ještě v 18. století Mikuláše doprovázela celá družina, která vypadala jako ta o masopustu. Jejími členy byly různé bytosti včetně Smrtky. Později doprovázel Mikuláše třeba obecní policajt či čert. Oba měli jasně danou roli – jejich úkolem bylo symbolicky trestat a strašit zlobivé děti. Anděl je v této trojici nejmladší.

Dnes chodí Mikuláš. Víte, kde se tato tradice vzala? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Plnění úterních pracovních povinností půjde ztuha. Najednou vám schází nápaditost a kreativita. Prostě se nemůžete dostat tam, kam chcete. Nadřízený je k vám nevrlý, protože je zvyklý na…