Proč nejíst o samotě: U žen hrozí problémy se srdcem, deprese i tloustnutí | Foto: iStock

Foto: iStock

Proč nejíst o samotě: U žen hrozí problémy se srdcem, deprese i tloustnutí

Jíst s někým je nejen příjemné, ale podle vědců také zdravější. Pravidelné stravování o samotě může mít naopak negativní dopad na zdraví, zejména u zralých žen. Pokud budete jíst v menopauze pořád sama, může se u vás zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Osamocené jedlíky ohrožuje angina pectoris

Ve studii zveřejněné v časopise Menopause vědci zkoumali 590 žen starších 65 let a rozdělili je na ty, které se stravují osamoceně, a na ty, jež jedí s ostatními. Zjistili, že ženy, které jedly samy, měly 2,58krát vyšší pravděpodobnost, že budou mít anginu pectoris, což je příznak onemocnění koronárních tepen, než ženy, které častěji konzumovaly jídlo ve společnosti.

Vědci také zjistili, že účastnice, které jedly samy, měly menší povědomí o kvalitním složení potravin, takže konzumovaly nutričně nevyvážená jídla s nedostatkem vlákniny, draslíku, bílkovin i komplexních sacharidů. Tyto ženy byly také častěji vdovy s nižšími příjmy.

Tip na video: Nejčastější onemocnění srdce. Čím je záludný vysoký krevní tlak?

Pokračování 2 / 5

Metabolický syndrom

Studie ukazují, že lidé, kteří mají tendenci jíst sami, mají třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět také metabolickým syndromem, než lidé, kteří mají tendenci mít u jídla společnost. Tento stav je jednou z hlavních příčin srdečních chorob, obezity i vysokého krevního tlaku. Muži trpí následky tohoto syndromu o 64 procent častěji než ženy, ovšem v menopauze je riziko podobné pro obě pohlaví.

Pokračování 3 / 5

Společné jídlo, kvalitnější strava

Výzkumníci poznamenali, že vytváření smysluplných sociálních vazeb zejména pro starší ženy může být způsob, jak zlepšit nejen jejich výživu, ale také jejich celkové zdraví. Pokud totiž jedí častěji samy, více si kupují jídlo „venku“. Pokud ale jedí s rodinou nebo přáteli, upřednostňují domácí vaření. Nákup venku je riskantní pro zdraví, protože lidé většinou sáhnou po rychlém občerstvení nebo po jídlech, která stačí ohřát v mikrovlnné troubě.

Pokračování 4 / 5

Kontrola porcí a stres

Pokud jíte s někým dalším, můžete také snadněji kontrolovat porce potravin, zatímco o samotě toho sníte obvykle více. Spousta potravin se prodává v množství, které je pro jednotlivce opravdu moc velké a je snadné se buď přejíst, nebo zbytek vyhodit. Najít si čas na společný oběd či večeři je dobré i pro duševní stabilitu. Společné jídlo uvolňuje stres a zabraňuje depresi. Studie v časopise Journal of Marriage and Family uvádí, že rodiny, které často jedí společně, vykazují nižší příznaky deprese než rodiny, které téměř nikdy nejedly společně. Riziko osamělosti má vliv nejen na vznik deprese, ale i riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Pokračování 5 / 5

Co když jste sami?

Ideální by bylo denně se s někým najíst. Ale když to nejde, najděte si společenský kontakt, který doprovodí jídlo alespoň několikrát týdně. Pokud je i to nereálné, hledejte jiné sociální vazby. Požádejte například kamarádku, aby s vámi šla na procházku, což pomůže nejen srdci, ale zlepší to také náladu. Zkuste se napojit na místní charitu, nabídněte pomoc s dětmi ve svém okolí, zapojte se do turistické skupiny.

Doporučujeme

Články odjinud