Proč neuspěla krajina

19. 3. 2009
Proč neuspěla krajina
Po delší pauze vám přinášíme tolik žádaný přehled těch nejlepších snímků ve fotosoutěži. Jde o skvělé snímky, které se jen díky silné konkurenci nedostaly na příčky nejvyšší.

pzwak - Brighton – Anglie U autora pzwak dominuje ústřední kruhový motiv s průzorem na širé moře… první dojem byl – obejít pohledem velký kruh a nahlédnout za něj, ale bez tohoto motivu by to bylo jenom pusté, širé moře i když s působivou oblohou, sbíhající se do středu kruhu.… je na představivosti diváků, uchopit ten motiv a zapojit fantazii… Technicky i barevně velice zdařilé foto, precizní kompozice. Škoda, že autor fotkami v galerii šetří.

Krajina s růžovým závojem a kapkou mlhy v údolí Mulier a její snová krajina s dominantou Růžového vrchu. Název koresponduje s obsahem fotky, která působí na diváka především jemným nasvícením s patřičnou dávkou romantiky. Jen málo chybělo k vítězným stupínkům.

paveld Snímek je barevně pěkný s dramatickým nebem.I když se nejedná o středové umístění hlavního objektu, je kompozice trochu nevyvážená. Fotce by prospěl ořez na levé straně.

… studánka v temném lese … Snímek od Jeane byl jedním z těch, o kterých se dost diskutovalo a názory byly různé. Je? – či není fotem krajiny? Dle mého spíše detail, ale přeci jenom v krajině. Fotce dominuje kruhový motiv – vodní vír, zajímavě vykreslený dlouhým časem v příjemném podzimním prostředí, kterému vhodnou kulisu tvoří kameny…

Středohoří Těžko hodnotit panoramatický snímek, když je limitována velikost. Celkově vidím pohodovou atmosféru končícího dne s profilem českého středohoří, kde Hazmburk je určitě vhodně zvolenou dominantou. Méně vhodné je však její umístění. I když předpokládám, že byl záměr utvořit netradiční kompozici, oku zkrátka nelahodí - mám neodbytný pocit "uříznuté" fotografie. Uvítala bych posun alespoň o 2-3 cm.

Órodná Haná Efca nám předvedla podzimní foto krajiny, jehož působení spočívá v kontrastním bočním osvětlení klesajícího slunce, které zajímavým způsobem prokresluje linie polí, brázdy oraniště a siluetu cesty. Autorka patrně neměla odvahu uřezat neprokreslenou oblohu, která záběru spíše uškodila. Horizontální linie, vpravo s kontrastní svislou linii porostů, zbytečně narušuje šikmý obzor s nezajímavou oblohou.

Masla: Podzimní paleta Mohl to být zajímavý snímek v příjemných podzimních barvách. Technická kvalita a barevná nevyváženost snímku uškodily – hlavně přesaturovaná zelená barva. Po stránce kompoziční měla autorka volit úhel záběru tak, aby se dva dominantní prvky, strom a sloup - vzájemně nepřekrývaly.

anela: Svítání na řece Velice povedená fotografie. Má atmosféru. Možná by se dalo lépe využít symetrie řady stromů a jejich odrazu a trochu tak omezit nezajímavý pravý dolní okraj. Jinak ale po všech stránkách dobré foto, které neuspělo jen kvůli lepší konkurenci.

Skupca: jaro Ačkoli Skupca dodává většinou hodně povedené snímky, tak tentokrát se tolik nezadařilo. Utrpěla jak technická kvalita snímku tak i estetická. Především jde o nesoulad polojasné a dynamické oblohy a přitom ploché krajiny bez stínu. Ačkoli mraky vypovídají o polojasné obloze, tak je snímek málo kontrastní. Vyvolává to pak divný pocit, že něco není v pořádku.

Pippa: šumava Ačkoli kompozičně jde o slušný snímek, tak technická kvalita je naprosto špatně. Obloha a sníh je na mnoha místech přepálená. Stromy vpravo mají nádech do fialova. Uprostřed snímku je vidět hlava nějaké postavy. Postava v krajině samozřejmě může být, ale měla by tam mít svůj přirozený význam. Navíc se zdá, že snímek padá doleva.

rhino: řeka Když se na to tak dívám, možná bylo lepší popojít kousek dál, aby se do poředí dostalo víc kamenů s vodou. Záběr by byl hlubší, vodopád by se dostal do lepší kompo a z této perspektivy by i voda přitékající směrem k fotografovi nabyla lepšího dojmu. Určitě bych použil polarizák. Voda vypadá jako retušovaná nebo uměle rozmazaná. Rhino umí lepší fotky. Podle mně bylo vhodné nějakým způsobem mírně eliminovat (jak jinak to nazvat) lesk kamenů v popředí.

bajachu: Tam v horách... Snímek problematický především v kompozici. Je zde několik chyb, které ruší. 1. prakticky středová kompozice působí příliš staticky. 2. chybí popředí - u snímků krajiny je vhodné umístit něco zajímavého do popředí. Stačila by i ta cestička vpravo dole, ale takto tam spíše vadí, protože končí jakoby na okraji snímku a vyvádí tak oči diváka ven. V popředí je ještě keř, který je ale useklý a nevzhledný. 3. špatná vyváženost snímku - příliš moc obrazových prvků je v pravé části snímku a levá strana tak ztrácí na obsahu. Snímek pak působí nevyváženě. Nevím, jak to tam vypadalo, ale možná by pomohlo pootočit foťák trochu více doprava. Zmizela by ta nevyváženost, lanovka by se posunula mimo střed a cesta by nevedla tolik do kraje.

giotto: mrazive Moc pěkný snímek. Uvítal bych, kdyby barevné podání více evokovalo mráz. Podle mne by foto mělo působit chladivěji. Foto tolik neupoutalo také svou jednoduchostí. Jde prostě jen o jeden (sice krásně namrzlý) strom v centrální kompozici.

LadyMM: balóny Zajímavý, netradiční snímek krajiny. Pohled na snímek působí dojmem padání na levou stranu. Fotografie je málo zaostřená a mírně nevýrazná. Snad bych více zapracoval s úrovněmi. Bylo dobré použít polarizák nebo mírně přisoftit celý snímek. V případě , že bych neměl polarizák, použil bych přechody v editoru, aby byla obloha výraznější a země by byla světlejší. Tady se musí ovšem s citem.

Dosud hodnocené snímky nedosáhly na stupínky vítězů, ale porotu i hodnotící veřejnost zaujaly a věříme, že autoři se budou nadále zlepšovat. Několik dalších snímku si ale místo uznání vysloužilo i kritiku dalších soutěžících – téma nebo zpracování mimo zadání soutěže Krajina

pjceek: Ten se mi povedl že? Co je to za název fotografie??? Kromě západu slunce a barev, které obecně u lidí vzbuzují pozitivní emoce nejde o nijak zajímavý snímek. Esteticky navíc ruší hodně tmavá silueta stromů a jejich odrazu. Podobný snímek zvládne prakticky každý kompakt bez nějakého extra nastavení.

Cervena: Anděl Foto z krásného prostředí jeskyně, která sice do krajiny patří, ale námět už méně. Fotku nezachrání ani vhodně zvolený název - nesplňuje zadání soutěžního kola.

Ninach: krajina v Rumunsku Nedokonale zaostřená větvička sice má zajímavou strukturu listí, ale krajina zůstala přes autorčin záměr nevýrazná, s technickými nedostatky a navíc na šikmé ploše…

Tinunka: vyhlídka Krajina na pohled pěkná, ale v podání autorky určitě ztratila potenciál, na kterém mohla být postavena kompozice – postavy neúplné, skály uřezané a horizont až příliš šikmý. Obloha nevýrazná a vybledlé barvy jen podtrhují zápory fotky.

Předešlé snímky nechválíme, ale přeci jenom hodnotíme se snahou postrčit autory tím správným směrem pro úspěšnější umístění v soutěži. Co ale napsat ke snímkům, které se v soutěži ocitly snad jen hloupým vtipem a nemají zde vůbec co pohledávat?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Čtvrtek vám otevře oči a dočkáte se pozitivních změn nejen v práci, ale také na domácí půdě. Nyní jste samé plánování, vymýšlení a kreativní myšlení. Pokud chcete něco předložit své drahé…

Nejčtenější články

Doporučujeme