Proč potřebujeme fyzické dotyky: Mohou zmírnit bolest i trauma

Proč potřebujeme fyzické dotyky: Mohou zmírnit bolest i trauma

Když je člověku smutno nebo prožívá těžké životní chvíle, obvykle s povděkem přijme ruku, která ho pohladí. Někdy se hodí i rameno, na kterém se může vyplakat. Lidské dotyky posilují pocit bezpečí a zmírňují pocity osamělosti. Ovšem ne každému pomohou.

Fyzický dotyk není pro každého

Fyzický dotyk nevyléčí všechny problémy, ale je velmi důležitý při zpracování bolesti. Ne všechny lidské dotyky jsou ale stejné a každý je vnímá jinak. "Záleží na konkrétní osobě a také na rozsahu traumatu. Ne každý bude mít prospěch z fyzického kontaktu, i když je dobře zamýšlen. Záleží to na jeho celkové touze po dotycích," potvrzuje vztahová terapeutka Lisa Hawkinsová. Někteří lidé, kteří prožili konkrétní trauma, mohou dokonce fyzické dotyky odmítat či na ně reagovat způsobem, který jim ve finále ničím neprospěje.

Jak moc je ve vztahu důležitá tolerance? Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 3

Okamžitý efekt, nebo naopak?

Vědci už na toto téma provedli několik výzkumů. Jeden z nich zjistil, že fyzický dotyk nesnižuje okamžitě emoční bolest. V tu chvíli vás prostě bolesti nezbaví, ale pomůže vám se s ní vyrovnat a rychleji ji zpracovat. Fyzický dotyk nám přináší pocit bezpečí. Když ho zažíváme opakovaně, jsme prostě silnější a lépe snášíme emocionální bolesti.

Pokračování 3 / 3

Otevřeně se ptejte

"Fyzické pohodlí v podobě dotyků poskytuje pocit dlouhodobého bezpečí, ale nejde o univerzální přístup k uzdravení po traumatu," říká terapeutka Hawkinsová. U někoho může fyzický dotyk zastavit proces zpracování emocí, například u osob s neurologickým onemocněním. "Pro ně může být fyzický dotyk nevítaný a dráždivý," dodává odbornice.

Co z toho tedy plyne? Nepředpokládejte dopředu, že fyzický dotyk je pokaždé prospěšný. "Raději se zeptejte, co by člověk s emoční bolestí potřeboval, aby se cítil lépe."

Doporučujeme

Články odjinud