Proč užívat homeopatika?

24. 9. 2012
Proč užívat homeopatika?
Už Hippokrates říkal, že každá látka ovlivní organismus přesně definovatelnými účinky, které se na těle projeví jako příznaky nemoci. A právě ty dokáže homeopatie upravit a u nemocného léčit.

Základní myšlenkou zakladatele homeopatie, lékaře Samuela Hahnemanna, je tato teze: Pokud existuje látka, která má schopnost vyvolat nějaké zlo (tím je nemoc), má také schopnost ho léčit. Tím vlastně definoval homeopatický zákon -zákon podobnosti, to znamená, že látka schopná vyvolat ve vysoké dávce soubor příznaků u zdravého jedince je schopná léčit stejný soubor příznaků u nemocného člověka v jiné, daleko menší dávce. To umožňuje léčbu bez vedlejších účinků. Podobné se tedy léčí podobným, ne opačným. Na stejném principu funguje například i očkování.

Výroba homeopatik

Pro výrobu homeopatických léků se používá přes 3 tisíce látek rostlinného, živočišného, nerostného či chemického původu. Pro vaši představu - jde nejen o rostliny, jako je například heřmánek či měsíček, ale i o „obyčejný“ špenát, kdoule či sépie nebo hady.

Ve francouzských Laboratoires Boiron, nedaleko Lyonu, vyrábějí homeopatické léky již téměř 40 let. Většina při výrobě používaných rostlin je z Francie, zbytek se dováží z různých koutů světa. Nicméně i zde je přísně střežena kvalita surovin i místa sběru. O rostlinách, které do továrny přivezou speciální vozy, se vedou protokoly a vždy je tak možné konkrétní rostlinu dohledat. Bílé pláště, naprostá čistota a přísná kontrola všeho, co se zde zpracovává. Koneckonců, je to výroba léků jako jakákoli jiná. Homeopatika mohou obsahovat buď jedinou účinnou látku (tzv. monokomponenty, nejčastěji ve formě granulí nebo globulí), nebo více účinných látek (tzv. polykomponenty - nejčastěji ve formě dražé, tablet, kapek či sirupu). U monokomponentů se jako neutrální základ používají speciální granule a globule, na které se nanášejí aktivní látky (v homeopatickém ředění) - jde o proces tzv. trojité impregnace. Těmi se pak plní neutrální a inertní tuby z polypropylenu.

V lékárně

Pro většinu Francouzů je homeopatie léčbou první volby. Lékárníci zde potvrzují, že hlavním důvodem volby této metody je šetrnost k organismu a absence vedlejších účinků. Pokud potřebujete, dokážou vám vhodně poradit a vybrat správný homeopatický lék, ať už jde o kašel, problémy se spánkem, či hemoroidy.

S lékařkou

Dr. Greppo funguje jako rodinná lékařka a homeopatii se věnuje 20 let. Pacienta si nejprve pečlivě vyslechne - chce znát všechny jeho potíže, jeho založení, nálady, charakter i nemoci z dětství. Dokáže poradit těhotným, jak se dobře připravit na porod, jak podpořit kojení. Úspěšně léčí ekzémy u dětí nebo také poruchy spánku a deprese. Téměř vždy se lékařka pokusí nasadit nejprve šetrnou homeopatickou léčbu, antibiotika nasazuje nejdříve po 48 hodinách.

Klinická homeopatie

Nový trend v homeopatii přináší tzv. klinickou homeopatii, která je propagována zejména ve Francii. Pacientům přináší možnost propojit klasické laboratorní i instrumentální vyšetření s vyšetřením homeopatickým a následně možnost kombinace obou metod v případě, že to stav pacienta vyžaduje. V České republice praktikuje klinickou homeopatii Homeopatická lékařská asociace (HLA), její členové lékaři se snaží především o začlenění homeopatie do systému medicíny a její využívání v každodenní lékařské praxi. Francouzi znají homeopatika velmi dobře a automaticky je berou jako lék první volby. Největší poptávka je po léku Oscillococcinum, který zná 8 z 10 Francouzů a patří mezi prvních 10 léků, které lidé užívají bez předpisu lékaře. Po celém světě se pak denně prodá asi 100 tisíc krabiček tohoto léku. Oblíbenost ve Francii je dána asi také tím, že homeopatické léky hradí částečně zdravotní pojišťovny.

Proč užívat homeopatika?

Jaké jsou výhody homeopatických léků? Nejsou toxické, nemají vedlejší účinky, nevzniká na ně závislost, jsou vhodné pro všechny věkové skupiny včetně těhotných, kojících žen, novorozenců i starých lidí, a je možné je kombinovat s klasickými léky (účinky se nijak neovlivňují). Výběr léku potom závisí na souhrnu všech obtíží, které v daném okamžiku nemocného trápí. Jde nejen o fyzické příznaky (bolest v krku, hlavy, teplota…), ale i o individuální reaktivitu pacienta. To, jak působí celkově (jakou má náladu atd.), je při výběru léku také důležité. Čím větší podobnost léku s potížemi pacienta, tím efektivněji bude lék působit. V případě, že podáváte homeopatika malým dětem, třeba kojencům, je nutné přípravek rozpustit v malém množství vody bez bublinek a pak podávat lék po lžičkách v doporučeném intervalu.

ČTĚTE TAKÉ:
Co když domácnost táhne žena?

ČTĚTE TAKÉ:
Vyhrála boj s anorexií!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Po pracovní stránce k vám nemá nadřízený výtky, ba právě naopak připravuje nové úkoly. Pokud máte nějakou rozdělanou práci, tak ji dokončete. Může to být vlastně cokoliv, tak se do toho…

Nejčtenější články

Doporučujeme