Proč vás trápí mykózy? Odpoví vám odborník

27. 6. 2012
Proč vás trápí mykózy? Odpoví vám odborník
Ať už se jedná o vaginální mykózy nebo o plísně nohou, oboje v létě umí pořádně potrápit. Potkat vás však mohou po celý rok. Proč jsou k nim někteří náchylnější, jak se jim vyvarovat a proč se rády vracejí? Nejen na takové otázky odpovídal MUDr. Karel Mencl, CSc., mikrobiolog z Pardubické krajské nemocnice.

Pane doktore, proč se mykózy objevují častěji v létě než v jiných ročních obdobích?

Sice se nabízí zcela jednoduchá odpověď, že je více teplo, ale jenom s ním to nesouvisí. Teplo svědčí rozvoji plísní i kvasinek. Aby si nás ale „všimly“, je potřeba, aby se sešlo více faktorů současně. A to platí i pro další roční období. Letní počasí nás však vybízí k různým radovánkám, při nichž můžeme získat mykózy. Přesto souhlasím, že teplo a zvýšená potivost mohou mít na rozvoj mykózy vliv.

V létě se tedy vysokým teplotám nevyhneme. Co dělat pro to, abychom se mykózám vyhnuli?

Zůstat stejně ostražitý, jako po celý rok. To platí zvláště u osob, které ví, že se jim mykózy nevyhýbají. Pokud jde o kožní mykózy, zvláště plíseň na nohou, tam se snažit co jevíce nohy větrat, nosit lehkou a vzdušnou obuv a pokud to jde, tak bez ponožek. Je však potřeba si nohou všímat i jinak. To souvisí hlavně s plážovými aktivitami, kdy naboso hrajeme různé hry nebo se jen tak bosky procházíme, případně zajdeme do bufetu na občerstvení. A na všech těchto místech se můžeme setkat s šupinkami kůže těch, kteří tam byli před námi, a pokud sami měli na nohách plíseň, tak tam na nás může čekat nepříjemný dárek. Pak již jenom záleží, v jaké kondici se s plísní potkáme. Proto doporučuji nosit nějakou lehkou plážovou obuv. Problém se sice zcela neodstraní, ale riziko se podstatně sníží.

Jak se ale bránit vaginální mykóze?

V tomto případě bude odpověď o něco složitější. Přímý styk s původci vaginální mykózy, kvasinkami, ve vnějším prostředí není tak častý. Větší riziko zde představuje snad jen koupání.

Znamená to, že letní osvěžení je vlastně nebezpečně?

Ne tak docela. Pro některé ženy však skutečně může představovat riziko, zvláště při koupání, kdy mají své dny. I s opatrností a použitím tamponu se při koupání v přírodních zdrojích může do intimních míst dostat různá bakteriální flóra a ohrozit zde přítomnou přirozenou mikroflóru. Tak se odstartuje kvasinková infekce. Ta může nastat i po koupání ve vodách silně chemicky ošetřených. Právě chemie účinkuje obdobně, a navíc se na „přivolání“ kandidózy mohou podílet i alergické reakce.

Co mají tedy ženy dělat, aby se mykóze vyvarovaly?

Jako prevenci je možné doporučit použití dvojích plavek. Jedny na koupání a druhé, vždy suché, na převlečení a slunění. A je-li taková možnost, tak se hlavně po koupání v přírodních zdrojích osprchovat v čisté vodě. Svoji roli může hrát i zapářka při nošení těsného oblečení. Ženy vždy rády vypadají dobře, a když se to nedaří zvládnout dietou či cvičením, sáhnou po stahovacích kalhotkách. A to není dobře.

Existují nějaké rady z přírody, jak se těmto problémům vyhýbat?

Pokud již k nějakému problému v intimní oblasti dojde, je možní v lékárně zakoupit řadu nejrůznějších krémů, gelů, výplachů či tablet. A když chcete něco skutečně přírodního, mohu doporučit preparáty z chytré houby, odborně Pythium oligandrum. Jedná se o mikroorganismus, který se původně používal na ochranu rostlin. Náhodou bylo také prokázáno, že tato houbička je neuvěřitelně šikovná, člověku dokáže pomoct v mnoha směrech a nemá žádné alergizující nebo jiné nežádoucí účinky. To nakonec potvrdily i přísné toxikologické a alergologické testy.

Na jaké problémy tedy chytrá houba působí?

V první řadě pojídá své příbuzné, tedy jiné houby, kam řadíme jak ty lidově zvané plísně, tak i kvasinky. A o nich si spolu právě povídáme. Tedy o těch, které nám mohou znepříjemnit letní radovánky. Daleko častější jsou právě na chodidlech – mezi prsty, na ploskách, patách, v horším případě i na nehtech. Kvasinkové infekce intimních míst nejsou ve spojení s létem tolik časté, ale o to více jsou nepříjemné. Chytrá houba aplikovaná v podobě aktivovaných biopreparátů působí přímým parazitismem, kdy přítomné nežádoucí houby vysává. Má velký apetit, a tak velmi energicky vyčerpává veškerou energii z napadených hub, a ve finále je zahubí. Z pokožky potom sama mizí zcela přirozeně, protože se tam sama nemá kde udržet.

Jestliže ničí houba samotné plísně, mohla by fungovat i na nepříjemný zápach?

Zápach nohou je v podstatě předstupeň mykózy. Ne vždy musí k rozvoji plísně dojít, ale zápach nás upozorňuje, že je potřeba nohám věnovat patřičnou péči. Nepříjemný odér totiž vzniká spolu s rozkladem potu za přítomnosti fekálních bakterií a takové prostředí tvoří vhodný prostor, ve kterém se mykózám samozřejmě daří. Já v tomto směru doporučuji používání preparátu Biodeur, který je schopen snížit potivost, zahnat zápach a nedat tak šanci mykóze. A do bot, i těch lehkých letních, doporučuji občas fouknout zásyp s chytrou houbou.

Jak je však možné, že houba působí i na vaginální mykózy nebo na parodontózu?

Vaginální mykóza je vlastně také postižení mikroskopickými houbami, takže i zde se může uplatnit predátorství chytré houby. Navíc, a to platí vlastně i u jiných aplikací, pro své potřeby hledání a napadání jiných hub produkuje Pythium oligandrum velké množství nejrůznějších enzymů a fermentů. Řada z nich má mírný protizánětlivý účinek, další se uplatňují jako čističi prostředí nebo změkčují stěnu napadené houby a všechny dohromady znepříjemňují pobyt všem nežádoucím mikrobům. Ty se v takovém prostředí nemohou udržet a rozvoj onemocnění se zastaví nebo úplně zruší. A to platí jak o intimních oblastech, tak i o dutině ústní a parodontóze. I zde se na rozvoji onemocnění podílí mikroorganizmy, které svým působením v dásni obnažují a likvidují závěsný aparát zubu, jenž může v tom horším případě úplně vypadnout. A proto i zde blahodárně působí chytrá houba, která právě svými enzymy parodontické choboty čistí a dává šanci, aby se dáseň mohla přitáhnout zpět k zubům.

ČTĚTE TAKÉ:
Buďte krásnější! Soutěžte s Dámou o proměnu vizáže!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Procházíte výjimečným profesním děním, které vás posune o velký kus dopředu. Nadřízený je z vaší píle a snahy nadšený. Do toho pomáháte pomalejším kolegům a ukazujete, že jste týmoví…

Nejčtenější články

Doporučujeme