Procter & Gamble týrá zvířata ve zbytečných pokusec

27. 4. 2005
Procter & Gamble má pobočky v téměř 80-ti zemích světa. V roce 2003 tato společnost realizovala prodej převyšující 43 miliard dolarů s čistými výnosy přesahujícími 5 miliard dolarů. Procter & Gamble (P&G) je jedním z největších výrobců spotřebního zboží. Zároveň je však označován jako jedna z nejhorších nadnárodních korporací, a to kvůli pokračujícímu zabíjení zvířat při vývoji nových kosmetických a toaletních potřeb. Předpokládaný počet zvířat, která ročně zemřou kvůli P&G, je 50 000.

Tato firma již od roku 1999 klame své zákazníky a snaží se je přesvědčit, že pokusy na zvířatech nepoužívá, a pokud ano, tak jen v nutných případech. Svoboda zvířat však tento typ argumentace nepřijímá! Koordinátorka kampaně o.s. Svoboda zvířat „Za nahrazení pokusů na zvířatech“, Lenka Hecová, k tomu říká: „Pokusy na zvířatech jsou metodou nejen krutou, protože v těchto pokusech umírají ve značných bolestech celosvětově desítky miliónů zvířat, ale především vědecky značně spornou. Výsledky takových pokusů totiž přinášejí informace zavádějící. Je to dáno především fyziologickými rozdíly mezi člověkem a jinými živočišnými druhy.“

Příkladů, kdy pokusy na zvířatech selhaly, jsou stovky. Například Flosint, lék na artritidu, byl testován na krysách, opicích a psech; všechna zvířata tento lék snášela dobře. U člověka však způsobil smrt. Je nutné uvést, že firma P&G testuje především kosmetické výrobky, chemické látky obsažené ve svých produktech a v neposlední řadě krmiva pro psy a kočky. Tyto pokusy nejsou zákonem vyžadovány a lze je nahradit metodami bez použití zvířat. Stovky společností na celém světě (podobného zaměření jako P&G) již tento typ pokusů nepoužívá.

I přes časté proklamace koncernu P&G, že zvířata ve výzkumu nepoužívá nebo jen při nebolestivých pokusech, musíme konstatovat, že to není pravda. Ačkoli politika výzkumů jedné z divizí P&G, firmy IAMS (která vyrábí krmivo pro psy a kočky), tvrdí, že nebudou používány žádné pokusy, které by mohly zvířatům způsobovat bolest nebo by vedly k jejich smrti, skutečnost je jiná. Díky výzkumu americké organizace PETA (People for Ethical Teratment of Animals) byly odhaleny a natočeny skrytou kamerou velmi kruté praktiky v zacházení se zvířaty v laboratořích, kde si nechává IAMS testovat své výrobky. S těmito hrůznými fakty bylo vedení firmy obeznámeno, ale neučinilo patřičné kroky k nápravě.

Výčet krutostí je velmi dlouhý. Minimálně 27 psů bylo zabito jen během výše zmíněného natáčení, zatímco jiní podlehli neléčeným chorobám, a to i přes ubezpečení společnosti IAMS, že v jimi vykonávaných testech úmyslně nezahyne žádné zvíře. Ostatní aktivity společnosti IAMS jsou rovněž neomluvitelné. Naše tajná reportérka v laboratoři v Austrálii nám oznámila, že psi, na nichž je vykonávána vivisekce, kterou platí údajně společnost IAMS, jsou pravidelně biti a kopáni a mnoho z nich se stává psychotickými z důvodu pobytu v malých stísněných betonových celách po dobu až sedmi let. Průzkum organizace PETA zaměřený na laboratoře společnosti IAMS odhalil i následující skutečnosti:

· psy trvale uvězněné v malých klecích bez obohacení; · chirurgické odstraňování hlasivek psům, aby nemohli štěkat; · psy trpící neléčenými infekcemi, hnilobou zubů a poraněnými tlapkami; · svědectví pracovníků o živé kočce, která byla zaživa spláchnutá do kanalizace; · psí boudy, ve kterých byly teploty v létě nesnesitelně vysoké a v zimě naopak téměř pod bodem mrazu; · psy násilím krmené rostlinným olejem, který byl veden hadičkami přímo do jejich hrdel; · psy házené na hromadu na chladnou betonovou podlahu po chirurgickém zákroku, kdy jim byly ze stehen vyřezány velké kusy masa kvůli testování kvality krmiva; · veterinární technici s nedostatečným vzděláním a bez zkušeností vykonávající invazivní postupy.

“Společnost IAMS krutě týrá kočky a psy během testů a zároveň lživě přesvědčuje svoje zákazníky o tom, že dbá o zvířata,” říká ředitelka organizace PETA Dawn Carr. “Nová potrava pro domácí zvířata se musí testovat v domácnostech, ne na osamělých kočkách a psech uvězněných v klecích laboratoří ukrytých před veřejností.”

Z těchto důvodů jsme se rozhodli veřejně upozornit na praktiky firmy Procter & Gamble formou demonstrace. Ta se uskutečnila 21.4. 2005 od 15 hodin v Praze před sídlem koncernu Procter & Gamble, Na Poříčí 42 (Praha 1).

Společně s organizací PETA vyzýváme spotřebitele v ČR i na celém světě, aby bojkotovali výrobky společnosti Procter & Gamble.

zdroj: Tomáš Popp, e-mail: tomas.popp@svobodazvirat.cz http://www.svobodazvirat.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zasloužíte se parádní víkendový odpočinek, protože jste předvedli exkluzivní výkony. Ani jste si nemuseli nastavovat laťku příliš vysoko, šlo to samo. Pohlídejte si také trvalý svazek a…

Nejčtenější články

Doporučujeme