Prohřejme organismus africkými čaji - rooibosem a honeybushem

Prohřejme organismus africkými čaji - rooibosem a honeybushem

Venku je chladno a my se s klesjícími teplotami zahalujeme do více a více vrstev oblečení. Prohřívat se však musíme i vnitřně, třeba pomocí teplých nápojů. A co takhle vyzkoušet něco úplně nového, co nám rozzáří den? Máme dva skvělé čajové tipy - rooibos a honeybush. Že tyto africké poklady neznáte? Tak se nechejte inspirovat?

Rooibos: čaj z červeného keře

Čajovníkovec kapský neboli rooibos je vytrvalý jednometrový keřík s jemně jehličkovými listy, které připomínají naše jehličnany. Jedná se o pěstovanou rostlinu, která pochází z cedarbergské oblasti v západokapské části Jižní Afriky.

Léčivé účinky červeného čaje

Tato léčivka obsahuje především vitamín C a vyvážený komplex minerálů: vápník, železo, draslík, měď, mangan, zinek, fluor, hořčík. Flavonoidy obsažené v červeném čaji významně snižují riziko nemocí a pomáhají při rekonvalescenci.

Rooibos zatočí s nachlazením a chřipkou!

Červený čaj je bohatý na kyseliny chlorogenovou, ferulovou a kávovou. A právě u nich byl vědecky potvrzen antibakteriální, antivirový a antimykotický vliv. Díky těmto přírodním ochráncům ho můžeme využít jako i léčbu prevenci respiračních onemocnění.

Červený čaj a srdíčko

Další významnou složkou rooibosu jsou fenolické kyseliny-kávová a ferulová. Mají velmi podobné účinky jako flavonoidy, působí antioxidačně, mají příznivý vliv na prevenci a léčbu kardiovaskulárních onemocnění, jsou účinnou prevencí, ale i podpůrnou léčbou aterosklerózy a jiných nemocí.

Orientin a rutin zlepšují elasticitu cév a kapilární průtok krve. Rooibos neobsahuje žádný kofein a proti černému čaji má velmi nízký obsah tříslovin. Je tedy velmi vhodný pro lidi s vysokým krevním tlakem a nemocným srdcem.

Rooibos zklidňuje mysl i tělo

Červený čaj má zklidňující a uspávací účinek, a proto se skvěle hodí k potírání nervozity, úzkosti, stresu, při migrénách a poruchách spánku.

Alergie? žádný problém!

Aspalathin je obsažený pouze v této bylině a společně s kvercetinem jsou význačným antioxidantem s antimykotickým a antialergickým působením.

Rooibos lahodný čaj pro těhotné a kojící ženy

Rooibos neobsahuje kofein, a proto je výborným zdrojem cenných látek pro těhotné a kojící ženy.

Klepněte pro větší obrázek

Červený čaj a dětské koliky

Mnozí kojenci trpí zhruba do pěti měsíců věku obávanými kolikami. Obvykle se po každém krmení rozkřičí a přitahují nožičky k bříšku. Příčinou těchto neškodných, ale pro děti bolestivých a pro rodiče stresujících stavů je většinou nadýmání. Rooibos je úžasným přírodním lékem na zmírnění těchto křečovitých stavů.

Příprava čaje rooibos

Jednu a půl lžíce drogy přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 7 - 10 minut louhovat, potom přecedíme. Čaj pijeme neslazený nebo do něho můžeme přidat agáve či javorový sirup nebo trochu mléka. Rooibos je vhodný i pro děti, ale je vhodné použít následující ředění:

  • od 6 měsíců do 2 let věku - 1 čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté

vody

  • od 3 do 5 let - 2 čajové lžičky již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody

Pak již ředit nemusíme.

Rooibosová kosmetika

Rooibos pokožku velmi zklidňuje, zjemňuje a regeneruje. Tato bylinka má široké využití i při léčbě kožních neduhů. Extrakty či nálevy z ní tlumí ekzémy, kopřivku, lupénku, akné či sluncem podrážděnou pokožku. Navíc velmi snižují svědění.

Obklady z červeného čaje

Obklady pomáhají zklidňovat svědící nebo pálící kůži, alergie, ekzémy i opruzeniny. Postižená místa se ponoří do čajové lázně nebo se důkladně omývají a potom opět zvlhčí žínkou namočenou do čaje.

Tonikum z rooibosového čaje

Silným rooibosovým čajem je vhodné ošetřovat pokožku hned ráno, třeme si jím obličej a potom pleť ošetříme běžným denním krémem a naneseme make-up.

Pěstící olej z rooibosu

Potřebujeme: 50 g sypaného čaje rooibos 0,5 litru mandlového rostlinného oleje (může být i sezamový nebo olivový)

Postup: Sypaný čaj zalijeme olejem a necháme na teplém, stinném místě 14 dní louhovat. Potom dobře přecedíme, olej přelijeme do skleněné lahve a uchováváme ho v chladničce. Tento olej se hodí k ošetřování pokožky celého těla i obličeje. Při pravidelné aplikaci zanechá pleť sametově jemnou.

Klepněte pro větší obrázek

Honeybush - čaj co voní po medu

Honeybush je asi 60 cm vysoký keř, který paří ke stejné čeledi jako rooibos. Na rozdíl od něj však roste výhradně divoce, dosud odolal všem pokusům vypěstovat jej uměle. Rostlina obvykle ihned odumře, dostane-li se do styku s hnojivem a pesticidy. Proto se medový keř sklízí dosud pouze ve volné přírodě. Roste na menších plochách jen ve vyšších oblastech, a proto je jeho sklizeň fyzicky náročná. Honeybush se může pyšnit medovou chutí a vůní.

Léčivé účinky tohoto čaje

Honeybush je úžasným zdrojem přírodních antioxidantů. Mezi důležité prvky, které tato léčivka obsahuje, patří vápník, železo, hořčík, měď, mangan, zinek, draslík. Vědecké výzkumy v něm prokázaly také výskyt pinitolu, který má příznivý vliv na snížení hladiny cukru v krvi a rozpouštění hlenů. Rovněž pomáhá regulovat menstruační cyklus, snižuje výskyt osteoporózy. Díky nízkému obsahu tříslovin je tento čaj velmi vhodný pro děti a pacienty s kardiovaskulárními a zažívacími problémy. Dále se cení jeho protizánětlivé, protiplísňové a antidepresivní účinky. Honeybush neobsahuje kofein.

Honeybush uklidňuje podrážděný žaludek

Medový čaj obsahuje minimum tříslovin, proto je vhodný pro lidi s choulostivým žaludkem. Uklidňuje bolesti břicha, poruchy trávení, průjmy.

Medový čajík - zabiják stresu

Honeybush můžeme s úspěchem popíjet při vypjatých stresových situacích, nervozitě, strachu, nespavosti. Zklidňuje mysl i tělo.

Příprava medového čaje

Jednu a půl lžíce drogy přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 7 - 10 minut louhovat, potom přecedíme. Čaj pijeme neslazený nebo do něho můžeme přidat agáve či javorový sirup nebo trochu mléka.

Honeybush je vhodný i pro děti, ale je vhodné použít následující ředění:

  • od 1 roku do 2 let věku - 1 čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté

vody

  • od 3 do 5 let - 2 čajové lžičky již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody

Pak již ředit nemusíme.

Kosmetika z medového keříku

Oční koupel

Citlivé oči se snadno zanítí a začnou pálit. V těchto případech si můžeme pomoci touto oční lázní - nalijeme do nádobky vlažný čaj a namáčejme si v něm oči. Tato procedura ostatně taky pomáhá proti svědění oči, vyhlazuje váčky a otoky.

Doporučujeme

Články odjinud