PROJEKT „HOLDIN´ FAST“

15. 10. 2007
Představení „Holdin' Fast“, prvního profesionálního tanečního souboru současného moderního tance v Praze, DOT 504, má ambice nabídnout Praze v oblasti současného tance projekt evropského formátu. Takový, který pražskému, ale i zahraničnímu publiku, v interpretaci českých tanečníků již po několik desetiletí jednoznačně chybí.

Mezinárodně uznávaní tanečníci a choreografové, Jozef Fruček a Linda Kapetanea (oba Ultima Vez, choreograf Wim Vandekeybus) a vysoká úroveň souboru DOT 504, jsou zárukou mimořádného díla, které bude mít premiéru 16. a 17. října ve 20:00 hod v divadle Ponec a pravděpodobně bude jedním z nejzajímavějších představení podzimní taneční sezóny.

Tématem choreografie uvedených renomovaných tvůrců je “Nesnesitelná lehkost bytí” českého/francouzského autora, Milana Kundery: : „Nejtěžší břemeno nás drtí, klesáme pod ním, tiskne nás k zemi. Ale v milostné poezii všech věků žena touží být zatížena břemenem mužova těla. Nejtěžší břemeno je tedy zároveň obrazem nejintenzivnějšího naplnění života. Čím je břemeno těžší, tím je náš život blíž zemi, tím je skutečnější a pravdivější.“

V představení, které trvá 50 min vystoupí tanečníci: DOT 504 Helena Arenbergerová, Michaela Ottová, Lenka Vágnerová, Petr Opavský, Pavel Mašek, Daniel Raček

DOT 504 je první, plně profesionální soubor současného tance v České republice. Poté, co Lenka Ottová, umělecký šéf souboru, obdržela finanční podporu Magistrátu hl. m. Prahy, vznikl v září 2006 regulérní, stálý taneční soubor DOT 504, jehož název byl odvozen z čísla dotace, díky které vznikl. Soubor klade důraz nejen na technickou úroveň tanečníků, ale také na expresivní a fyzickou stránku současného tance. Spolupracuje s externími choreografy a pedagogy, jak z České republiky , tak i ze zahraničí. Je charakteristický vysokou technickou úrovní, kreativitou a osobnostmi, inspirujícími změnu. Jeho cílem je vybudovat v České republice mezinárodně respektovaný soubor, který nabídne zázemí výjimečným tanečníkům a rozvine zde oblast současného tance.

Jozef Fruček Vzdělání Vystudoval Academy of Music and Dramatic Arts (VSMU) v Bratislavě (Slovensko). Absolvoval MAPA Summer academy -Moving Dimensions (Holandsko). Byl hostujícím studentem v European Dance Development Center (Arnhem, Holandsko). Postgradualní studium absolvoval na VSMU (téma – „Voice technique-breath and Movement“). Od roku 1997 se zabývá „Chinese Internal Martial Art systems Tai chi chuan, San feng styl“.

Pedagogické zkušenosti: Jako pedagog vyučoval na Academy of Drama and Arts (Bratislava, Slovensko), RITS (Brusel, Belgie), KVS -Royal Flemish Theater (Brusel, Belgie), Danscentrum Jette, Academy of Music and Drama Arts (Bratislava, Slovensko), Athens Dance State School and Athens State School Of Dance. Vyučuje na Hellenic State School of Dance a dále na různých školách a studiích v Evropě (SEAD Salzburg, DOT 504 Praha, Budapest Contemporary Dance Academy etc).

Taneční zkušenosti: Spolupracoval na projektech Suspicious love -Atelier of Movement Dvorana (chor. Simone Sandroni, Slovensko), Spinning dance, BM Express -AS project (chor. Anna Sedlackova, Slovensko), Ich Ewiges Kind, 3xFactor Laroque Dance Company (chor. Elen Weinzierl, Rakousko), Wer die wahl hat die Qual (chor. Lucia Glass, Holandsko). Dále byl členem Tanz Atelier Wien Sebastiana Prantla (projekt -Eikon 2,3, Belgie) a Ultima Vez Company Wima Vandekeybuse (performance: Blush, Sonic Boom, Belgie).

Choreografické zkušenosti: Jeho choreografickým debutem se stalo představení Garba (1996). Vytvořil choreografie jako No Enter, experimentální pohybový projekt Hotel RARA na RITS (Drama and Art School, Brusel, Belgie), čtyřletý projekt Noach, choreografii pro cirkus La Fleur Vide (Brusel, Belgie), režíroval představení Silken City, které bylo vytvořeno v KVS – Royal Flemish Theater v koprodukci s Kunst Festival des Arts, Festival Scenes Etrangeres, La Rose des Vents/Scene Nationale Lille/Metropole/Villeneuve d’Ascq, Toneelhuis, Kunsten Centrum Vooruit, Theater National. Režíroval také experimentální projekt UNA, vytvořený v KVS proBasta Festival. Dalším projektem byla práce na choreografii pro Athens Orchestra Hall, TheThunder Comes From Earth (2006). Zatím posledním projektem byla choreografie Sudden Showers of Silence, která měla premiéru v Praze v divadle Archa (červen, 2007).

V roce 2006 se přestěhoval do Řecka, kde spolu s Lindou Kapetanea a Vicky Kolovou založil RootlessRoot Dance Company.

Reference je možné shlédnout na stránkách souboru Ultima Vez, kde Jozef Fruček pracoval na projektech Puur, Sonic Boom a Blush. (Video z prvních dvou projektů naleznete pod „projects“ – „performances“. Video Blush naleznete pod „film & video“ „dance“.) www.ultimavez.com

Linda Kapetanea Narozena v Aténách, 1973 Vzdělání: V roce 1993 dokončila Hellenic State School of Dance (Řecko). Během tohoto studia spolupracovala s mnoha řeckými tanečními soubory např. Horeftes Dance Company. 1996 – 1998 studovala na základě stipendia v New Yorku v Merce Cunningham Studio, Movement Research and DanceSpace.

Taneční & pedagogické zkušenosti: V roce 1998 spolupracovala se švédskou choreografkou Irene Hultman v choreografii “Fire and Ice”. Roku 2002 obdržela cenu řeckého Ministerstva kultury “Best Performance Award for the year 2001/2”. Zároveň se stala členkou tanečního souboru Ultima Vez, kde se podílela např. na projektech Blush, Sonic Boom a Puure. Roku 2006 se vrátila do Řecka a spolu s Jozefem Fručkem a Vicky Kolovou založila “RootlessRoot Dance Company”. V současné době vyučuje na Hellenic State School of Dance a dalších školách a studiích v Evropě (SEAD Salzburg, DOT 504 Prague, Budapest Contemporary Dance Academy atd.).

Reference je možné shlédnout na stránkách souboru Ultima Vez, kde Linda Kapetanea pracovala na projektech Puur, Sonic Boom a Blush. (Video z prvních dvou projektů naleznete pod „projects“ – „performances“. Video Blush naleznete pod „film & video“

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Rozhodně nejste zrovna v kondici, ale snažíte se veškerou práci dokončit v požadovaném termínu. Není však jisté, zda se vám to podaří. Hlavně nepanikařte a soustřeďte se. Dobrou náladu…

Nejčtenější články

Doporučujeme