Prokletí diet

31. 1. 2000
Potřebujete i vy opravdu zhubnout? Řada žen řeší problémy s tělesnou váhou tím, že se odhodlají držet dietu. Je ovšem důležité si vybrat správnou dietu.

Prokletí diet

Potřebujete i vy opravdu zhubnout?

Řada žen řeší problémy s tělesnou váhou tím, že se odhodlají držet dietu. Je ovšem důležité si vybrat správnou dietu, protože takzvané hladové diety poškozují váš metabolismus, podporují obezitu a obírají vás o nezbytné živiny, mohou způsobit i vážné zažívací potíže. Vyvarujte se jakékoliv redukční diety nebo návodu na zhubnutí, pokud :

  • vylučuje některou základní skupinu potravin ( veškeré mléčné výrobky, ovoce, drůbež, ryby luštěniny, chleba nebo i obilniny..)
  • vyžaduje drastické omezení sacharidů, ovoce a zeleniny
  • obsahuje méně než 4220 kilojoulů na den
  • je založená na tekuté stravě
  • zakazuje malé svačiny
  • soustředí se na 1 nebo 2 druhy potravin bez ohledu na to, jak jsou samy o sobě zdravé ( např. rýže)
  • nutí vás nakupovat exotické, drahé nebo nedostatkové potraviny
  • soustředí se na speciální směsi dietních nápojů nebo potravin
  • opomíjí nutnost cviční nebo cvičení nepovažuje za součást diety
  • doporučuje drahé bylinné nebo jiné přírodní přípravky pod záminkou, že spalují tuk

Existuje celá řada " dietních přípravků " , které vám slibují zaručené  a rychlé zhubnutí . Jsou to různé odvodňující látky a diuretika. Ovšem dosáhnete pouze toho, že budete vypadat jako vysušená treska, diuretika mohou vést až ke svalové slabosti následkem minerálního rozvratu, nejsou vhodná pro zdravého člověka. Často se používají projímadla, jejich časté používání může zhoršit vstřebávání některých minerálů a vitamínů. Na většinu projímadel získáte časem návyk a zvýšené dávky potlačí činnost tlustého střeva. Tabletky s vlákninou, jejichž úkolem je vyvolat pocit plnosti jsou naprosto zbytečné. Tohoto pocitu můžete dosáhnout i vypitím sklenice vody. Místo nich si dejte raději misku vloček s čerstvým ovocem. Pokud sáhnete k lékům snižujícím chuň k jídlu pak vězte, že často obsahují amfetamin. To je látka, která vám sice sníží chuň k jídlu, ale je výrazně návyková, má účinek na centrální nervový systém, budete mít pocity neklidu, třes, budete reagovat podrážděně, můžete mít i poruchy spánku. U různých bylinných přípravků je problém v tom, že nikdy nevíte, jaká je vhodná koncentrace a množství. Mnohé bylinky mají opět jen diuretický nebo projímavý účinek.

A ještě před tím než se vůbec uchýlíte k nějaké té dietě, přesvědčete se, že ji opravdu potřebujete. Možná je to jenom vaše zdání a ostatním se vaše proporce zamlouvají. A ještě něco by jste měly milé dámy vědět, že pokud nemůžete žádným způsobem zhubnout, asi jste tak už byla stvořena a snažíte se vybojovat sérii bitev ( často marných) se svými geny. Vaše tělesná váha je z 80 % předurčena geneticky stejně jako barva očí či tvar nosu. A těch zbylých 20 % své váhy můžete ku obrazu svému redukovat vyváženou střídmou stravou a pohybem. Bez zbytečných diet a s nimi souvisejícími problémy a zklamáními.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nezůstávejte ve špatném rozpoložení. Na vysoké pracovní tempo vás nyní neužije. Sice jste si během víkendu docela odpočinuli, ale stále nejste ve formě. Pomluvy kolegů vám na výkonnosti…

Nejčtenější články

Doporučujeme