Proložte si vánoční krmi Středomořím

14. 12. 2000
Blíží se Vánoce a s nimi vrcholí i přípravy na ně. Uklízíme domácnosti, nakupujeme dárky a vánoční stromky a přemýšlíme, co letos budeme o svátcích konzumovat.

Proložte si vánoční krmi Středomořím

Blíží se Vánoce a s nimi vrcholí i přípravy na ně. Uklízíme domácnosti, nakupujeme dárky a vánoční stromky a přemýšlíme, co letos budeme o svátcích konzumovat. Možná se mnohá z nás opět děsí vánočních pochoutek, po kterých nám zůstává nějaké to kilečko navíc. To s sebou většinou  tučné "české Vánoce" přinášejí.  Zřejmě mnohem menší problémy se správným stravováním, a to nejen o Vánocích, mají na jihu Evropy. Středomořská kuchyně je bohatá na olivový olej, zeleninu, obilniny, těstoviny a luštěniny. Velký podíl tvoří ryby a aromatické byliny jako bazalka, rozmarýn, petržel, tymián a petržel.

Hlavní složku středomořské kuchyně tvoří olivový olej. Obsahuje vysoké procento vícenenasycených mastných kyselin, díky kterému snižuje hladinu cholesterolu. Ve velké míře je ve středomořské kuchyni zastoupena zelenina, aň už syrová či kuchyňsky zpracovaná. Výzkumy ukazují, že její pravidelná konzumace snižuje riziko rakoviny zažívacího ústrojí. Těstoviny zase obsahují sacharidy, vitamíny skupiny B, bílkoviny a železo. Luštěniny dodávají tělu vlákninu, bílkoviny, selen a železo. 

Podle posledních průzkumů se lidé žijící na jihu Evropy dožívají vyššího věku a jsou zdravější než na severu.

Zkuste si letošní vánoční tabuli zpestřit zeleninovými mísami, ovocnými saláty a třeba i nějakou tou středomořskou pochoutkou. Náš tip: lilková pomazánka s balkánským sýrem a česnekem. Recept na ni naleznete v naší kuchařce v sekci Vaření s Dámou.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Víkendové toužení po společnosti ostatních členů rodiny je marné. Každý má svůj program a na vás jim moc času nezbývá. Pokud to jen půjde, věnujte se svým ratolestem. Stejně jste je v…

Nejčtenější články

Doporučujeme