V dnešní době sklízejí obdiv spíše ti, kteří hodně pracují, mají spoustu zájmů a jsou neustále produktivní, než ti, kdo rádi a pořádně spí. Jenže to je cesta do pekel, jen málo lidem stačí spát pouze pár hodin denně. Pokud nespíme dostatečně, fungujeme druhý den, jako kdybychom měli alkohol v krvi.
Proč vlastně spíme
Kvalitním spánkem regeneruje naše tělo i mysl a připravujeme se na vše, co nám přinese další den. Přitom většina dnešní populace spí málo nebo i kdyby chtěla spát, má pro změnu problém se spánkem. Jednou z příčin, proč máme spánku nedostatek, mohou být nesprávné návyky. Blíží se půlnoc a druhý den vstáváme v 6 hodin. Přesto si raději místo spánku pustíme další díl oblíbeného seriálu. Brouzdáme po sociálních sítích anebo jen tak koukáme na televizi, aniž bychom věděli, co vlastně dávají. Okrádáme se tak o cenné desítky minut spánku. Odborníci to nazývají spánková prokrastinace. Je to i váš případ? Taky neodoláte a pustíte si ještě třetí díl seriálu, i když původně jste chtěli vidět jen jeden? Když ono je to tak napínavé...
Chcete se vyspat lépe? Podívejte se, co pro to můžete udělat:
Pokračování 2 / 6
Třetina Čechů má problém se spánkem
A tak jsme chronicky nevyspalí. „Běžný Čech tráví v posteli v průměru 8 hodin za den, ženy přitom leží v posteli o něco déle než muži. Nedostatkem spánku však trpí podle svých slov téměř třetina mužů i žen z více než 5000 sledovaných domácností v průzkumu kvality života v českých rodinách. Největší spánkový deficit pociťují Češi mezi 35. a 44. rokem života,“ říká MUDr. Peter Šóš, Ph.D., psychiatr a odborník na spánkovou medicínu.
„V populaci v produktivním věku je nedostatek spánku běžnější mezi osobami s delší týdenní pracovní dobou. Pravidelně nemá dostatek spánku více než třetina dospělých, kteří pracují 46 a více hodin. Spánkovým deficitem trpí především lidé, kteří se pravidelně cítí ve stresu a pod tlakem času,“ vysvětluje doktor Šóš. Přitom neplatí, že bychom se mohli vyspat do zásoby nebo naopak dospat – třeba o víkendu. Naše tělo potřebuje spát dostatečně každý den. Když nemá dostatek spánku, co se děje?
Lenka Chvostová
21. února 2023
Pokračování 3 / 6
Spánkem ke zdraví
Existuje několik důvodů, proč bychom měli spánku věnovat větší pozornost. Spánek je důležitý pro udržení fyzické a psychické kondice, zlepšuje naši výkonnost a produktivitu. Posiluje pozornost a udržuje tak naši schopnost pohotově a rychle reagovat, například za volantem. Když nespíme 24 hodin, je to jako bychom měli v krvi jedno promile alkoholu – jak pak tedy asi vypadají lékaři, kteří slouží čtyřiadvacítky. Pokud několik dní po sobě nedostatečně spíte, zaděláváte si na cukrovku, srdeční choroby, deprese i úzkosti. Zvyšuje se riziko obezity, protože už po čtyřech dnech nevyspání klesá schopnost tukových buněk reagovat na inzulín.
Spánek je také důležitý proto, že se během něj snižuje teplota těla, zpomaluje se dýchání a mozek začne pracovat na třídění informací. Těch nepodstatných se zbavuje a uvolňuje tím kapacitu v paměti, důležité informace naopak chrání před ztrátou. Kromě toho zdravý spánek zlepšuje náladu a přispívá k emoční stabilitě.
Během spánku se také uvolňují svaly a rozšiřují cévy, což zlepšuje krevní oběh. Spánek dokonce prospívá i motorické paměti. Pokud pravidelně sportujete a k tomu dobře spíte, vaše svaly rychleji posilují a regenerují se. Pořádným spánkem můžete pozitivně ovlivnit sportovní výkon, a druhý den tak svou laťku posunout zase o kousek výš.
Tomas Šebek
31. srpna 2019
Pokračování 4 / 6
Kolik potřebujeme spát
„Většina dospělých lidí potřebuje pro udržení zdraví a produktivity alespoň 7 hodin nočního spánku. Neplatí to však univerzálně, individuální potřeba spánku se pohybuje někde mezi 6 a 9 hodinami za noc. Pokuste se najít svou optimální délku spánku tak, abyste se nepřespávali a současně nebudovali spánkový dluh. Nastavte si čas uléhání do postele někde mezi 22. a 24. hodinou a usínejte až s pocitem ospalosti,“ radí Peter Šóš.
Ivana Štědrá
8. dubna 2025
Pokračování 5 / 6
Ložnice, kde se vyspíte do růžova
Součástí spánkové hygieny je i uspořádání a zařízení prostředí, kde spíme. „Na místo, kde spíme, se dá podívat ze dvou úhlů – jeden je racionální, druhý je spíše emocionální. V druhém případě záleží jen na vás, co máte rádi. Můžou to být světlé barvy, tmavé prostředí i barevné kombinace. Všechno, co vám pomáhá cítit se dobře, je v pořádku. Racionální přístup by měl odrážet vaše skutečné spánkové potřeby," vysvětluje Karina Hartai, interiérová designérka IKEA. A jaké ty potřeby jsou?
Lenka Chvostová
16. ledna 2019
Pokračování 6 / 6
Na co si dát při zařizování spaní pozor
Pokud například sdílíte postel s partnerem a každý máte jinou postavu a hmotnost, je lepší pořídit si dvě samostatné matrace namísto společné pro celou postel. Matrace se dají vybrat různě měkké či tvrdé. Pokud máte s partnerem odlišné vnímání teplot, vyberte si každý vlastní přikrývku s různou tloušťkou. Dobrým pomocníkem pro kvalitnější spánek zvláště ve městech jsou rolety nebo závěsy.
Žijete na malém prostoru? To neznamená, že musíte slevovat ze svého pohodlí. Ve skutečném životě často nemáme ideální podmínky pro spánek, a někdy dokonce ani samostatnou ložnici. Ti, kteří nemají oddělenou místnost pro spánek, ocení pohodlnou rozkládací pohovku určenou ke každodennímu spaní a nejen pro návštěvy.
Lenka Chvostová
17. ledna 2024
Důležitým faktorem je i světlo a klid. Více než polovina lidí (57 %) potřebuje k tomu, aby usnula, absolutní ticho a tmu. Spát v dokonale zvukotěsné místnosti ale odborníci nedoporučují. Pokud vás přes noc ruší třeba hluk z ulice, vyzkoušejte odhlučňující panely. Umí dobře pohlcovat zvuky a jsou ideální pro bydlení v rušném městě. Zvolte také správné osvětlení, před spaním bychom měli používat pouze teplé zdroje světla, tedy takové, které mají méně než 3300 K (Kelvinů).
Ivana Štědrá
18. října 2016