Prostata - problém, o kterém muži neradi mluví

29. 4. 2013
Prostata - problém, o kterém muži neradi mluví
Problémy s předstojnou žlázou se v dnešní době staly doslova strašákem všech mužů. Ti si obvykle při vyslovení jejího lidového jména – prostata vybaví časté močení, impotenci a nepříjemný operační zákrok. Příroda je však všemocná, může pomoci tyto potíže odstranit či zmírnit a právě o tom si povíme v dnešním článku.

Na úvod trochu anatomie

Předstojná žláza – prostata je u mužů umístěna těsně pod močovým měchýřem a v normálním stavu je velká jako vlašský ořech. Vylučuje tekutinu, která podle obecného mínění pomáhá při ejakulaci spermatu proniknout až k děložnímu hrdlu. Potíže nastanou, jakmile se prostata zvětší či zanítí.

Onemocnění prostaty

Příznaky zbytněné prostaty

Zbytnění předstojné žlázy vyvolává typické obtíže s močením, poněvadž tato žláza ve tvaru vlašského ořechu či kaštanu nasedá přímo na močovou trubici odvádějící moč z močového měchýře. Nejčastější poruchou předstojné žlázy je hyperplazie, její zvětšení doprovázené tvrdnutím. Postupně se může vytvořit nezhoubný adenom, který tlačí na močovou trubici a brání úplnému vyprázdnění močového měchýře. Toto onemocnění může několik let zvolna programovat, aniž by vyvolala nějaké příznaky.

Příznaky zánětu prostaty

Zánět prostaty, známý jako prostatitida, bývá způsoben infekcí přenesenou pohlavním stykem. Může se objevit i v případě, sportování s plným močovým měchýřem. Mezi hlavní příznaky patří tlak kolem šourku, bolest v kříži a v krajině břišní. Průvodním jevem bývá i bolest při samotném močení. Moč může být kalná s příměsí krve.

Nádorové onemocnění prostaty

Prostata bývá i častým místem vzniku rakoviny u mužů po čtyřicítce. Proto je velmi důležité si tuto část těla důkladně opečovávat.

Prostata a psychické problémy

Alternativní medicína zdůrazňuje vliv psychiky na onemocnění pánve u mužů. Muž, který trpí depresemi, úzkostmi, strachy, vztekem a je celkově nevrlý, má bez ohledu na věk jednoznačnou dysfunkci prostaty. Věkem se tyto potíže jen zhoršují.

Nebojme se vnitřního růstu…

Velmi důležité je nastolit harmonii těla i mysli, získáme tak pozitivní postoj v každodenním životě. Vynikající účinky má kombinace přírodní léčby (bylinky, Bachovy květové esence, hydroterapie, jóga…) s terapiemi a sebepoznáváním. Každý z nás ve svém životě zažil situaci, která na něm zanechala jistou stopu, kterou si ani nemusí pamatovat. Někdo má těchto stop méně, jiný více, ale vždycky tam nějaká je. Žijeme v době, kdy si už můžeme vybrat výborné terapeuty, kteří nám například při seminářích rodinných konstelacích, cestách osobního růstu nebo i při individuálních poradenstvích pomůžou odkrýt vnitřní bolesti a bloky a my si pak můžeme jít cestou větší a větší vnitřní svobody.

Jógou ke zdravé prostatě

Jednoduché jógové cviky povzbuzují zásobování prostaty a okolních orgánů krví a tím se snižuje riziko zánětu.

1. cvik

Položíme se na záda, ruce si natáhneme podél těla, zvedneme kolena a přitáhneme si chodidla co nejblíže k hýždím.

2. cvik

Spojíme si plosky chodidel k sobě, jestliže nám to dělá problémy, přiložíme jen vnitřní hrany chodidel k sobě, uvolníme kolena a necháme je klesnout k podlaze, v této poloze vydržíme asi 10 minut. Snažíme se cvičit pravidelně, tedy každý den.

Hydroterapie – balzám na prostatu

Každý den si provedeme horkou a studenou sedací koupel, abychom si podpořili krevní oběh a zásobování prostaty krví.

Jak na ní?

Připravíme si 2 větší nádoby, v jedné je studená a v druhé horká voda. Posadíme se do horké vody a nohy si dáme do studené a vydržíme tak 3 minuty. Poté to na minutu provedeme obráceně. Proceduru 3 x zopakujeme.

Sedací koupel z přesličky rolní

Přeslička rolní je opravdovou zásobárnou stopových prvků. Kromě zinku obsahuje i další vzácné kovy života, například nikl či hliník. Jejich vzájemný poměr je naprosto dokonalý! Potřebujeme: 2 hrsti přesličky, 2 litry vroucí vody Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 45 minut louhovat. Poté přecedíme a vzniklý čaj nalijeme do větší nádoby a dopustíme horkou vodou. Sedací koupel si provádíme 3 x týdně po dobu 2 měsíců a měla by trvat 10 minut.

Pylem na mužské problémy!

Pyl sbírají včelky na prašnicích, což jsou samčí pohlavní žlázy rostlin, takže není divu, že obsahuje látky podobné mužským pohlavním hormonům. Toho lze tedy využít hlavně v léčbě prostaty u mužů. Ve vyšším věku totiž klesá hladina mužských hormonů, což se nelíbí prostatě, takže následkem toho začne tvrdnout a utiskovat močovou trubici.

Doporučené užívání je půl čajové lžičky granulek 2 x denně, pokud nedojde k žádné větší reakci tak se dávka se postupně zvyšuje až do množství asi dvou lžiček denně. Doplňky s včelím pylem se mají zapíjet větším množstvím čisté neperlivé vody.

Bylinky a prostata

Čaj při potížích s prostatou

Potřebujeme: 1 lžičku vrbovky, 1 lžíci celíku zlatobýlu, 1 lžičku květu vřesu, 2 dl vroucí vody Postup: Bylinky smícháme a přelijeme je 2 dl vroucí vody. Vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách. Čaj si připravujeme 3 x denně po dobu 6 týdnů.

Rostlinné oleje – zásobárna cenných látek

Dýňový olej

Semena dýní jsou úžasnou zásobárnou přírodního zinku, fosforu, železa, vápníku, vitaminů skupiny B, lecitinu, nenasycené mastné kyseliny-linolové a olejové a další. Lisuje se z nich kvalitní olej, který pomáhá při obnově energie, dodává tělu potřebné živiny, zlepšuje kvalitu zubů, pokožky, nehtů i vlasů, povzbuzuje krevní oběh a pozitivně ovlivňuje trávicí trakt.

Je velmi lehce stravitelný a také působí mírně projímavě. Vědecké výzkumy potvrdily, že pravidelná konzumace dýňového oleje je výbornou protinádorovou prevencí. Semena dýně můžeme s úspěchem použít i v urologii, poněvadž bylo zjištěno, že ovlivňují svalovinu svěračů a zvyšují tlak moči, což je výborné například při zvětšené prostatě. Uvádí se také, že užívání tohoto oleje zmírňuje močové infekce, urychluje průběh nemocí i následnou rekonvalescenci.

Doporučené užívání je 1 x denně 1 lžičku oleje (užívat můžeme nepřetržitě)

Lněný olej

Semeno lnu je zdrojem nezbytných esenciálních mastných kyselin, tuků a olejů důležitých pro zdraví, které si tělo nedokáže samo vyrábět. Právě lněný olej obsahuje vysokou koncentraci mastných kyselin, zejména kyselinu alfa-linolenovou a linolovou. Výzkumy potvrdily, že tyto nenasycené mastné kyseliny aktivují produkci prostaglandinů (vysoce aktivní biochemické sloučeniny) a ty se podílejí na rozšiřování cév, příznivě ovlivňují srážlivost krve.

Esenciální mastné kyseliny také účinkují v celém těle jako ochrana buněčné membrány, zevní blanky, která je jakýmsi strážcem všech buněk. Propouští do nich potřebné živiny a brání vstupu škodlivin. Lněný olej snižuje cholesterol a tím chrání před srdečními nemocemi. Bývá i prospěšný při angině pectoris a vysokém krevním tlaku. Výzkumy rovněž potvrdily jeho příznivé účinky při trávení a v prevenci žlučových kamenů. Lněný olej má také velmi příznivé léčebné účinky u mužů. Pomáhá při léčbě mužské neplodnosti a při prostatických problémech. Doporučené užívání je 1 x denně 1 lžičku oleje (užívat můžeme nepřetržitě)

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Mírné rozpory v rodině berete s nadhledem. Stačí vám, že se vyčerpáváte v práci. Nepotřebujete to i doma. V lásce však začíná smutnější období. Nedaří se nalezení nového partnerství ani…

Nejčtenější články

Doporučujeme