Proteinové koktejly Dietline a denní příjem bílkovin

8. 7. 2013 Komerční článek
Proteinové koktejly Dietline mohou zvýšit denní příjem bílkovin bez zbytečného příjmu sacharidů a tuků. Hodí se jako součást běžného jídelníčku, ale také pro všechny druhy redukčních režimů.

Bílkoviny (proteiny) jsou vysokomolekulární látky složené z aminokyselin , které jsou navzájem spojeny peptidovou vazbou (tato vazba spojuje aminoskupinu jedné aminokyseliny s karboxylovou skupinou druhé aminokyseliny). Patří mezi základní a nenahraditelné látky podílející se na tvorbě živé hmoty. Bílkoviny jsou z hlediska struktury a funkce v organismu mimořádně rozmanité. Pro každou bílkovinu je charakteristické složení a pořadí jednotlivých aminokyselin v řetězcích (primární struktura) a také její prostorové uspořádání (sekundární, terciární případně kvartérní struktura).

Z funkčního hlediska tvoří největší skupinu enzymy , které jsou biokatalyzátory chemických reakcí v živých organismech.

Další velkou skupinu tvoří například transportní bílkoviny , které se uplatňují při přenosu látek krví včetně léčiv. Aktin a myosin svalů zajišťují zase třeba mechanickou oporu skeletu, kolagen je nezbytnou součástí pojivových tkání, imunoglobuliny pak mají ochrannou a obrannou funkci. Také převážná část hormonů je bílkovinné povahy (parathormon, růstový hormon, inzulin…).

Denní potřeba bílkovin je velmi rozdílná. Vyšší potřebu mají děti v období růstu, těhotné a kojící ženy nebo osoby s vysokou tělesnou zátěží. Potřeba bílkovin se také zvyšuje při závažnější nemoci, stresu či běžné horečce.

Stravujeme-li se skromně, měli bychom dbát na to, aby naše strava byla i dobře stravitelná a umožnila využít většinu výživných látek. To můžeme ovlivnit nejen výběrem potravin, ale také kulinářskou úpravou a způsobem, jakým pokrm v ústech rozžvýkáme a zapijeme.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Denní příjem bílkovin by měly tvořit z 50% bílkoviny živočišné a z 50% bílkoviny rostlinné. Obě skupiny si navzájem podporují využitelnost. Využitelnost rostlinných bílkovin z běžné stravy je však mnohem nižší a pohybuje se okolo 40-50%. U masa je pak asi 70% a například u vaječného bílku až 90%.

V současné době se považuje za minimální příjem bílkovin hranice 0,5g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti a den. Odborníci zpravidla doporučují, aby bylo v dospělosti a při běžné zátěži minimálně konzumováno 0,75g bílkovin/kg a den. Málo se však již starají o to, jaký jídelníček volit, aby toho bylo skutečně dosaženo, aniž bychom nezvýšili příjem tuků a sacharidů do takové míry, že to povede k nadváze a obezitě.

Právě proteinové koktejly Dietline PROTEIN20 mohou zvýšit denní příjem bílkovin bez zbytečného příjmu sacharidů a tuků. Hodí se jako součást běžného jídelníčku a při jejich přípravě můžeme použít jak čerstvé mléko, tak mléko nízkotučné, nebo dokonce pouze vodu. Nízkotučné mléko volíme pouze v případech, kdy jsme se rozhodli pro nízkoenergetický jídelníček, kterým chceme snížit váhu o více kilogramů. V ostatních případech volíme mléko čerstvé, které není ochuzeno o výživné látky a běžnou mikroflóru. Nadbytečný příjem bílkovin však z dlouhodobého pohledu našemu zdraví neprospívá stejně jako nadbytečný příjem čehokoliv.

Vede k významnému zatížení trávicího systému, jater a ledvin. To způsobuje zhoršení funkce jednotlivých orgánů a tkání a může se podílet na vzniku závažných onemocnění. Za velmi rizikový lze považovat dlouhodobý denní příjem bílkovin v množství 2,5g - 3,0g na kilogram tělesné hmotnosti a den, a to zejména v případech, kdy je zdrojem hlavně maso, upravené pečením či smažením. Bezpečnou horní hranici příjmu bílkovin však stanovit nelze, a pokud je důvod k vysokému příjmu bílkovin, měl by být zdravotní stav konkrétní osoby pravidelně kontrolován lékařem.

Více informací

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Neškodí, když se člověk občas stáhne do ústraní. Ani vy byste nyní neměli vystrkovat nos víc, než je třeba. Udělejte si čas na pořádnou rekapitulaci osobního nebo profesního života. Jestli…

Nejčtenější články