Proti času. Jaké přístroje pro omlazování obličeje můžete vyzkoušet?

16. 6. 2014
Elixír mládí sice zatím nebyl vynalezen, ale objevují se stále nové přístroje slibující ubrat z věku několik měsíců, nebo dokonce i let. Můžete si vybrat, zda na svůj obličej necháte působit laser, ultrazvuk, radiofrekvenci nebo jejich kombinaci.

Ať už jsou škody, které pozorujeme na svém obličeji, dané vrozenou dispozicí nebo způsobené opalováním, pobytem ve větru, v klimatizovaných prostorách apod., výsledek je stejný: pokožka ztrácí pružnost a pevnost, tvoří se na ní vrásky, pigmentové skvrny, rysy obličeje povolují. Už po třicítce je proto dobré začít ovlivňovat kolagenní vlákna, tedy stavební materiál pokožky, posilovat je a zpevňovat. Odmění se nám tím, že pleť vydrží výrazně déle napjatá a zářivá.

Na chvíli si odskočím!

Naštěstí má dnes estetická medicína k dispozici moderní technologie, které dokáží vrátit čas až o několik let a neukápne při tom ani kapka krve. Oproti klasickým postupům plastické chirurgie mají několik výhod.

Přístrojové zákroky nejsou bolestivé. Neřeže se při nich, takže nezanechávají jizvy. Provádějí se v místním znecitlivění, odpadá tedy nutnost hospitalizace. Jsou zcela neinvazivní nebo jen mírně invazivní, proto nevyžadují delší rekonvalescenci.

S trochou nadsázky se dá konstatovat, že je možné si na podobná omlazující ošetření zaskočit v době polední přestávky, protože na obličeji nezanechávají žádné dramatické stopy. Nemění se ani výraz, pouze obličej vypadá velmi svěže a odpočinutě. Účinnost moderních přístrojů je dána tím, že neprohřívají jenom vrchní vrstvu kůže (epidermis), ale pronikají i do hlubší vrstvy kůže (dermis), kde podporují novotvorbu kolagenu.

Přístroje pracují s různými druhy energie - se světlem, radiofrekvenčními vlnami, laserovými paprsky, ultrazvukem nebo jejich kombinací - a to tak, že kůži svým působením vlastně poškodí, nebo dokonce zničí. Není ale důvod k obavám – na jejím místě se objeví kůže nová, která je pevnější a hladší než ta původní.

A největší výhoda nakonec: Pokud s přístrojovým ošetřením začnete včas (tedy už po třicátém roce věku), nedáte pokožce vůbec šanci zestárnout. Neudělají se na ní vrásky, nepovadne a kontury obličeje se neuvolní. Nejlepších výsledků dosáhnete, když zvolíte správnou kombinaci ošetření, protože i stárnutí je komplexní proces.

Na večer nebo na pár měsíců

Kdo se začne o podobné omlazování zajímat, měl by své přání konzultovat nejdříve s lékařem, který doporučí správný postup podle věku a kvality pokožky. Způsob zákroku budeme volit rovněž podle toho, kdy chceme vypadat mladistvě a na jak dlouho. Platí samozřejmě přímá úměra – čím „měkčí“ ošetření, tím kratší efekt, ale na druhou stranu také méně krátkodobých negativních stop.

Laser na několik způsobů

Absolutní jedničku mezi neinvazivními nebo miniinvazivními zákroky představuje laser. Kdo chce obličej jenom „osvěžit“, může si dopřát laserovou masku, kterou nabízí biostimulační laser. Větší efekt přinese mikrodermabraze, při níž se jemně obrousí horní vrstvička kůže. Na opačném pólu pak stojí tzv. laserový resurfacing, tedy ošetření frakčním CO2 laserem. To už je těžší kalibr, který zanechá na ošetřené ploše stopy až na 7 dní. Účinek tohoto zákroku, který se dělá v místním znecitlivění, vydrží několik měsíců, protože dlouhodobě stimuluje tvorbu kolagenu.

Laserové paprsky lze ovšem využít i na lifting, jenž má téměř stejný efekt jako klasický face-lifting skalpelem, pouze při něm nelze odstranit nadbytky kůže. Při této operaci prováděné v lokální anestezii se třemi drobnými vpichy pod bradou a ušními boltci zavede do podkoží laserové vlákno, které prohřeje nejen svrchní vrstvu pokožky, ale i povrchový povázkově-svalový systém, jenž upíná svaly. Po stažení vaziva dochází k novotvorbě kolagenu, kůže se zpevňuje a vyhlazuje. Efekt vydrží několik let.

Mikrojehličkování

Další účinnou metodou je mikrojehličkování neboli frakční mikrojehličková radiofrekvenční terapie, kdy se tenkými vysouvacími jehličkami velkou rychlostí dostává energie do podkoží, kde prohřeje kolagenní a elastinová vlákna, takže se vypnou a aktivuje se jejich novotvorba. Liftingový efekt je jednak okamžitý a kromě toho dlouhodobý, protože pokožka se dále zpevňuje.

Fototerapie světlem IPL

Omlazuje také světlo – při fototerapii světlem IPL (intenzivní pulzní světlo) se podkoží zahřívá nízkými dávkami světelné energie. Toto prohřátí má opět za následek novou tvorbu kolagenních vláken.

Jak se jmenují a co umí

Vyznat se v nabídce korektivní dermatologie dělá často potíže i odborníkům. Nové přístroje se objevují jako houby po dešti, takže se někdy liší jménem (podle toho, kdo je vyrábí), ale jsou založeny na podobném principu. Častěji však jde o novou, vylepšenou verzi osvědčené technologie.

CACI

Nechirurgický lifting obličeje umožňuje kombinace dermabraze, mikroproudu a fotorejuvenace. Jejich společným působením se obnoví tvorba kolagenu a elastinu, vyhladí se pleť a zpevní kontury obličeje. Optimální je absolvovat 10–15 procedur.

Dermaroller

Válečková technologie je založená na podpoře vlastní regenerační schopnosti kůže. Váleček působí v rohové vrstvě pokožky a usnadňuje průnik aktivních látek pro její regeneraci, které se na kůži nanášejí. Zákrok je vhodné opakovat 3–4x v průběhu 14 dnů až měsíce.

eMatrix

Působením frakční radiofrekvenční energie jsou vyvolány hojivé procesy v dermis, s minimálním poškozením epidermis. Výsledkem je mladší a hladší pokožka. Doporučují se tři ošetření v intervalu 4–6 týdnů.

eTwo/eMatrix

Systém kombinuje infračervené světlo a radiofrekvenci. Prohřátím hlubokých vrstev kůže se stimuluje tvorba kolagenu a zkracují se ochablá kolagenová vlákna. Ošetření je vhodné a bezpečné i pro osoby s tmavší pokožkou, kdy není ideální použití laseru. Zpravidla jsou potřebná tři ošetření v intervalu 4–6 týdnů. Vrcholný efekt nastává asi 4 měsíce po skončení léčby.

HialuroFrax

Společně tu působí dva různé typy laserů – diodový a FraxPen. Nejdříve se obličej ošetří diodovým laserem, potom se do pokožky druhým vpraví kyselina hyaluronová. Výsledkem je novotvorba kolagenových vláken, zlepšení cirkulace v podkoží a hydratace kůže. Už po jednom ošetření je efekt viditelný, ale vydrží jen několik dní.

Lipomassage LPG

Na pleť se působí přístrojovou gymnastikou: Metoda v sobě spojuje působení dávkovaného vakua a rolování válečků v aplikační hlavici. Nasává se kožní řasa a zpracovává se kožní tkáň. Při pravidelné aplikaci se pokožka zpevňuje a vyhlazuje.

Magické rukavice

Představují neinvazivní mezoterapii, kdy se účinné látky neaplikují do kůže jehličkami, ale laserovým paprskem za pomoci rukavic se stříbrným vláknem. Efekt se projeví okamžitě, vrchol má druhý den. Udrží se několik dalších dní.

Pellevé

Přístroj pleť zpevní a vyhladí díky elektromagnetickému vlnění. Zahříváním pokožky dochází k mikrojizvení v dermis, což vyvolává produkci fibroblastů a novotvorbu kolagenových vláken. Už po jednom sezení jsou výsledky viditelné, pro stálý efekt se doporučuje ošetření pravidelně opakovat.

Protégé

Obnovuje kolagen radiofrekvenčním vlněním a vysokofrekvenčním ultrazvukem. Svým působením obličej prokrví a prohřeje, takže se ihned vyhladí vrásky a pleť se rozzáří. Výsledky lze pozorovat po prvním ošetření a udrží se několik měsíců.

Ray Life

Obsahuje tři technologie (rázovou vlnu, IPL a radiofrekvenci), které donutí fibroblasty produkovat nový kolagen. Zpevní se tak, vypne a rozjasní pokožka a zmizí z ní pigmentové skvrny. Doporučena jsou tři ošetření v průběhu jednoho týdne.

Ulthera

Přístroj omlazuje velmi efektivně ultrazvukem, který proniká pod kůži (až do hloubky 4,5 milimetru), takže ošetřuje nejen její povrch, ale také hlubokou podpůrnou tkáň. Liftingový efekt, téměř srovnatelný s operačním face-liftingem, je viditelný okamžitě a kůže se zpevňuje dalších několik měsíců. Efekt vydrží až pět let. K dokonalému výsledku stačí jediné ošetření.

Žehlička na pleť

Vyhlazuje pokožku pomocí galvanického proudu. Výhodou je, že si ji lze pořídit domů a mít ji stále k dispozici. Při pravidelném používání se revitalizuje pokožka a vyhladí vrásky.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Blíženci, máte jedinečnou šanci dokázat nadřízenému, že umíte vzít za práci. Poslední dny se vám skutečně daří, proto si dejte záležet na precizně odvedených úkolech. Rovněž si…

Nejčtenější články

Doporučujeme