Proti depresím zabírají speciální brýle

27. 3. 2002
Proti depresím zabírají speciální brýle
Některý z mnoha druhů depresí zažila na vlastní kůži podle lékařů až třetina z nás. Pokud by lékaři dokázali deprese včas rozpoznat a především účinně léčit už v rané formě, byl by to jeden z největších úspěchů medicíny prvního století nového milénia. Zdá se, že úspěch už je na dosah a k léčbě již brzy nebudou třeba drahá antidepresiva.

Proti depresím zabírají speciální brýle

Některý z mnoha druhů depresí zažila na vlastní kůži podle lékařů až třetina z nás! Deprese jsou tedy jednou z nejčastějších chorob a komplikují každodenní život milionům lidí na celém světě - byň si to jen malá část z nich přiznává. Pokročilé stadium deprese pak dokáže dotyčného upoutat i na lůžko. Pokud by lékaři dokázali deprese včas rozpoznat a především účinně léčit už v rané formě, byl by to jeden z největších úspěchů medicíny prvního století nového milénia. Zdá se, že úspěch už je na dosah a k léčbě již brzy nebudou třeba drahá antidepresiva, která zatěžují pacientovu peněženku i žaludek. Postačí jen speciální brýle.

Americký vědec Fredric Schiffer ve své teorii "dvojitého mozku" rozdělil mozek na zdravou a nemocnou hemisféru. Jako první přišel s tvrzením, že deprese vzniká, když jedna z mozkových hemisfér začíná převládat. Řada neurologů jeho hypotézu označovala až donedávna přinejmenším za pomýlenou. Doktor Schiffer se však nevzdal a závěry jeho testů dokazují, že tato původně "bláznivá" teorie se může stát naprostým převratem v léčbě depresí.

Během experimentů nechává Schiffer pacienty, aby se dívali pouze jedním okem, čímž stimulují opačnou hemisféru. Vědec tvrdí, že když je stimulována zdravá hemisféra, stav pacienta se výrazně zlepšuje. Když se stimuluje ta "nemocná", příznaky deprese viditelně narůstají. Někteří jeho kolegové šli ještě dál a získali další fakta podporující novou teorii. Nejprve zjistili pomocí Schifferových brýlí, která mozková hemisféra je zdravá a která nemocná. Poté začali stimulovat zdravou hemisféru fyzioterapií.

Z 37 dobrovolníků zjistili vědci radikální zlepšení u té části pacientů, u nichž byla stimulovaná zdravá hemisféra. V průměru bylo dosaženo zlepšení o 42 procent, ale v devíti případech došlo dokonce k více než padesátiprocentnímu úbytku deprese, což již odborníci označují za remisi - naprosté vymizení příznaků nemoci, byň dočasné. Pacienti, u nichž byla stimulována nemocná hemisféra, zaznamenali zlepšení pouze v jedenácti procentech případů, což je hodnoceno jako neúspěšná terapie.

Doktor Schiffer přiznává, že se jeho teorie může zdát na první pohled absurdní, stejně jako speciální brýle. Výsledky výzkumu však dávají Schifferovu předpokladu za pravdu. Experti, kteří hodnotili výsledky provedeného testu, museli přiznat, že jiné vysvětlení pro zlepšení stavu pacientů skutečně nemají.

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

V pondělí to ještě šlo, ale v úterý se pracovně nedaří. Nějak se vám nedaří úkoly pochopit a ani vykonat. Po pravdě už jste z toho docela unavení a čekáte, že vás odpověď trkne do hlavy.…

Nejčtenější články

Doporučujeme