Proti žihadlu i kusadlu

10. 8. 2010
Proti žihadlu i kusadlu
Konečně již známe recept, jak se zbavit škůdců doma i na zahradě. A čím zrušíte bolest po hmyzím štípnutí! Máme pro vás tipy z drogerie nebo babské rady, vyzkoušejte co vám vyhovuje lépe.

Co vás žere

Nahraďte chemikálie tradičních odpuzovačů bodavého hmyzu organickými přípravky. Pozor si dejte na běžně prodejné spreje a masti, které obsahují diethyl-meta-toluamid.

Prokázalo se, že mohou ovlivnit kardiovaskulární systém a způsobit záchvaty u dětí. Zvykněte si proto používat dlouhé rukávy a nohavice či sítě v oknech, na kočárcích, nad postelí. Vysaďte doma či na zahradě Thymus citriodorus neboli mateřídoušku citronovou a tou, lehce rozmačkanou, potírejte pokožku. Její olej krvežíznivce spolehlivě odpuzuje, stejně jako míza z listů a větviček citronového eukalyptu.

Naftalín z bylin

Jelikož naftalín, klasický to prostředek proti molům, nemá zrovna vábný pach, nahraďte ho bylinkami delikátních vůní, které vám v boji s „hadrožrouty“ poskytnou stejně dobrou službu. Vypudit broučky z šatníku umí levandule, pelyněk, vratič, pačuli, svatolína a rozmarýn. Všechny můžete pěstovat na zahradě či v květináči.

Pokud tyto léčivky usušíte a smícháte s cedrovými (cypřiškovými) odřezky a kousky skořice nebo s několika hřebíčky, máte příjemně aromatický odpuzovač molů. Směs koření a bylinek nasypte například do pytlíčku ze staré záclony nebo jiné průsvitné a dobře prodyšné látky. Prádlo skladujte zásadně čisté. Moli totiž milují mastnou špínu ulpělou na textilu. Garden party Při večerním posezení na zahradě, terase či balkonku vytvořte romantickou atmosféru citronelovými svíčkami, které navíc odpuzují krvežíznivé komáry. Jsou k dostání téměř v každé drogerii.

Jak slimák a mšice přišli zkrátka

Truhlíky za oknem a záhony poprašte přírodním sprejem podle následujícího receptu a ničitelé květin nebudou mít šanci. Oloupanou cibuli vložte společně se dvěma stroužky česneku a lžičkou kajenského pepře do mixéru. Přilijte tři hrnky vody a vše rozmixujte na hladkou směs. Přes noc nechte ustálit v chladu, pak použijte rozprašovač a hotovým biokoktejlem postříkejte rostlinky alespoň jednou denně. Roztok vám vydrží v ledničce asi týden.

Na bodnutí a píchnutí

Pětice naturálních prostředků, které utiší bolest po útoku hladové či agresivní havěti.

Jíl Minerální složení mazlavé hlíny dokáže zahojit pálení a podráždění po hmyzím ataku. Stačí malé množství. Jíl nakutáte buď sama v přírodě, nebo ho seženete ve formě prášku na pultech bioobchodů, lékáren, či na internetu.

Jedlá soda Univerzální kuchyňská surovina si poradí též s bolístkami po blízkém setkání s nenechavým sosáčkem. Pár lžiček smíchejte s trochou vody, vyrobte pastu a tou potřete iritované místo. Pokud jste utrpěli četnější kousance, ponořte tělo na 15 minut do teplé lázně s 3–4 polévkovými lžícemi sody bicarbony.

Levandule, máta a tea tree Esenciální oleje ze tří jmenovaných bylin neutralizují škodliviny, vypuštěné hmyzem do vašeho organismu, takže omezí i zanícení a svědění. Pár kapek jednoho z nich přilijte do medicíny z jílu či jedlé sody, anebo aplikujte jednu kapku oleje přímo na poranění.

Jitrocel Zelené listy můžete využít čerstvé nebo sušené. Nasekané lupení smíchejte s troškou vody a aplikujte na postižené místo, nebo jen přiložte čerstvý lístek. V několika minutách vám kousnutí zteplá, což znamená, že jitrocel vysává toxické látky z vašeho těla. Opakujte s dalším obkladem, dokud obtíže nezmizí.

Tabák Ačkoli většina lidí se této droze ze zdravotních důvodů vyhýbá, občas vám tabák může příjemně posloužit. Sypký jej promíchejte s vodou a/nebo s jablečným octem, vytvořte pastu a tou štípanec potřete. Nechte kúru na otoku, dokud nesplaskne.

Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu My Life.

ČTĚTE TAKÉ:
Když sex je zločin


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Je vám skoro líto, že je tady finále pracovního týdne, protože se vám dařilo po všech stránkách. Konečně jste ukázali nadřízenému, že jste hvězdy firmy a bez vás to není kompletní. Jen se…

Nejčtenější články

Doporučujeme