Provensálské koření je směs bylinek používaných k dochucení zeleninových a masových pokrmů. Má úžasnou vůni, chuť a je léčivé. Provensálské koření obvykle obsahuje tymián, rozmarýn, levanduli, dobromysl, bazalku, někdy se přimíchává i majoránka a saturejka. Jméno je odvozeno od francouzské oblasti Provence, kde se tyto léčivky hojně pěstují. A o těchto voňavých bylinkách si dnes něco povíme…
Levandule
Levandule má silné antiseptické vlastnosti, likviduje tedy viry, bakterie a plísně. Vdechování levandulové vůně navozuje účinnou relaxaci celého organismu. Po levanduli můžeme sáhnout i při pocitech napětí, stresu, depresi či úzkosti. Studie potvrdily, že její aroma povzbuzuje typ mozkové činnosti spojované s uvolněním. Odborníci, zabývající se výzkumem léčby rakoviny zjistili, že chemické sloučeniny obsažené v levanduli, monoterpeny, pomáhají zastavovat vývoj rakovinových buněk a mohou i předcházet jejich množení.
Uvolňující levandulové víno
Potřebujeme: 2 lžíce čerstvých nebo 1 lžíci sušených levandulových kvítků, 0,5 litru kvalitního červeného vína
Postup: Levanduli svaříme s vínem a vše necháme vychladnout. Poté přecedíme a vzniklé víno nalijeme do sklenice a uskladníme v lednici. Při podrážděnosti, vyčerpání či stresu popíjíme 1 x denně 1 dl.

Levandulová koupel k osvěžení unavených chodidel
Potřebujeme: 1 hrst levandule, 1 hrst tymiánu, 1 hrst šalvěje
Postup: Všechny tyto bylinky přelijeme 2 litry vroucí vody a necháme 40 minut louhovat. Pak scedíme a přilijeme do vody v připravené nádobě. Koupel by měla trvat 15 minut.
Levandulová inhalace
Aroma této bylinky zklidňuje nejen mysl, ale působí i na podrážděné sliznice. Inhalaci si připravíme tak, že 15 g květů přelijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Potom si přes hlavu přehodíme ručník a výpary inhalujeme po dobu 10 minut. Tuto proceduru provádíme 2 x denně po dobu 5 dnů.
ROZMARÝN
Rozmarýna je skutečným životabudičem. Posiluje srdce a krevní oběh, stimuluje lymfu, uvolňuje ztuhlé svalstvo, prokrvuje mozek, čímž přispívá k dobré koncentraci a jasné mysli. Rovněž podporuje činnost jater, žlučníku a trávicí soustavy, pomáhá léčit dnu, revmatismus, ledvinové koliky, má i účinky antiparazitální, zvyšuje krevní tlak. Této léčivce se přisuzují i silné afrodiziakální účinky. Dále působí i proti celulitidě a svědčí mastné, nečisté a unavené pleti.
Ústní voda z rozmarýnu a máty
Obě tyto bylinky osvěžují dech a mají i stahují, antiseptické vlastnosti.
Potřebujeme: 5 ml čerstvých rozmarýnových listů i květů, 5 ml mátových listů, 5 ml anýzových plodů, 550 ml vody, 1 lžíci 60% lihu
Postup: Bylinky přelijeme vroucí vodou a necháme je 20 minut louhovat. Poté scedíme, přilijeme líh a můžeme používat jako kloktadlo.
DOBROMYSL
Droga je věrná svému jménu, protože při delším pravidelném podávání působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu a celkově posiluje celý organismus. Hořčiny z dobromysli podporují vylučování žluči, zmírňují žaludeční a střevní potíže. Čaj z oregana oslazený medem je účinným odhleňovacím prostředkem proti kašli. Rostlina je velmi rozšířená v lidovém léčitelství při léčbě ženských onemocnění jako prostředek zastavující krvácení, zvláště u porodu, dále podporuje laktaci.
Medová dobromysl
Naše prababičky užívaly prášek z dobromysli, a to různými způsoby – v medu, víně, s fíky. Tento způsobem se doporučuje i dnes, poněvadž je to jednoduché a velmi účinné. Takže sušenou dobromysl pomeleme na prášek a smícháme s medem, nejlépe světlým, na konzistenci jakéhosi krému. Užíváme 1 čajovou lžičku denně, nejlépe odpoledne. Směs posiluje celý organismu, upravuje stolici, zlepšuje dýchání, odhleňuje, posiluje srdeční sval a celkově tonizuje.
TYMIÁN

Tato rostlina má silné antiseptické, baktericidní, protivirové a antiparazitní účinky. Působí na organismus hřejivě, aktivizuje duševní činnost. Jako čaj se tato bylinka používá proti průjmům, k ošetření zánětu dutiny ústní a nosohltanu, jakož i ke zmírnění kašle a bronchitidy. V obkladech a tinkturách pomáhá tymián při hojení drobných poranění, pohmožděnin a kožních neduhů. Tymián je výborný pomocník při respiračních onemocnění, nachlazení a celkovému vyčerpání.
Přírodní prostředek zabraňující nadměrnému vypadávání vlasů
Potřebujeme: 50 g tymiánu, 1 litr vody
Postup: Tymián přelijeme vroucí vodou a vaříme ho tak dlouho, dokud se polovina vody nevypaří. Pak scedíme a necháme vychladnout. Vlasovou část hlavy potíráme tímto přípravkem 1 x denně (nejlépe na noc) pravidelně po dobu 5 týdnů.
BAZALKA
Bazalka má skvělou vůni, obsahuje éterické oleje a je to taková antistresová bylinka se zklidňujícími účinky na nervovou soustavu. Ulehčuje vykašlávání, zvyšuje chuť k jídlu a usnadňuje trávení. Hlavní zajímavostí je, že bazalka podporuje sílu pohlavních orgánů a považuje se za afrodiziakum.
Bazalková tinktura
Dvě hrsti listů bazalky zalijeme půl litrem 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a po dobu 4 týdnů užíváme 3 x denně 15 kapek nakapaných do 2 dl vody.
Bazalka na bolavé uši
Při bolestech či zánětech zvukovodu výborné nakapat si do uší šťávu z čerstvých listů, provádíme 2 x denně, a to 3 dny, abychom předešli recidivě.
SATUREJKA
Tato rostlina obsahuje silice, třísloviny, slizy, pryskyřice a další účinné látky. Třísloviny mají protiprůjmový účinek, silice působí proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení a má mírný antiseptický a močopudný účinek. Působí rovněž velmi dezinfekčně při poraněních krku a hrtanu. Saturejka se ve fytoterapii používá i jako bylinka k posílení žaludku, omezení nadýmání, proti křečím, kašli, uvolňuje hlen a jako antibakteriální prostředek.
Saturejkový čajík
Potřebujeme: 1 čajovou lžičku saturejky, 2 dl vroucí vody, 1 lžičku medu
Postup: Bylinku zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak scedíme, přisladíme a můžeme popíjet.
Saturejka zklidňuje poraněnou pokožku
Rozmačkaným saturejkovým listem si můžeme ošetřit kousnutí po hmyzu či drobné ranky. Silice obsažené v této bylině odstraní svědění a ranku výborně vydezinfikují.