Provoňte si domov. Ale čím?

16. 12. 2012
Provoňte si domov. Ale čím?
Existuje řada forem bytových vůní, některé fungují čistě na principu aroma, jiné současně dezinfikují vzduch a také ho zvlhčují. Kterou vybrat?

Parfémované svíčky – tradiční i moderní, s jedním nebo dvěma knoty.

Aromalampy – nádoby, do kterých se zdola vkládají čajové svíčky ohřívající vodu s vonnými esencemi. Tím dojde k uvolnění vůně do vzduchu. Nověji se místo vody a esencí používá speciální aromatický vosk, který dlouho vydrží. Stačí dát jednu kostičku do nádobky na olej a máte provoněný byt na dlouhou dobu. Do nádobky pak ovšem nepřidávejte vodu.

Aromadifuzéry – zpravidla skleněné lahvičky obsahují vonnou esenci, jsou uzavřené zátkami. Do otvoru v zátce se vkládají bambusové tyčinky a vzlínáním esence se vůně uvolňuje do interiéru. Intenzitu aroma ovlivníte výběrem esence i počtem tyčinek.

Náš tip: Existují nejen mechanické, ale i elektrické aromadifuzéry. A dokonce také multifunkční, které v sobě spojují vůni, barevné světlo, hudbu a vodu a ještě je můžete dálkově ovládat.

Vonná stébla s květy – fungují obdobně jako aromadifuzéry, jen jsou ještě o špetku sofistikovanější a v interiéru sehrají i roli květinové dekorace. Vonné tyčinky – bambusová stébla jsou částečně pokrytá vonnými bylinami, aroma se uvolňuje po zapálení tyčinky. Bytové spreje – známé osvěžovače vzduchu ve spreji nebo rozprašovači, které rychle provoní a osvěží vzduch.

Katalytické aromalampy – u nás je stále ještě objevujeme, přestože existují už více než sto let, původně je francouzský lékárník Maurice Berger používal na čištění vzduchu v nemocnicích. Moderní lampy také čistí vzduch (procesem katalytické oxidace odstraňují ve vzduchu přítomné mikroorganismy a organické molekuly zodpovědné za nepříjemné pachy), nabízejí příjemnou vůni a současně dekorují váš domov. Ve srovnání s klasickými aromalampami hoří jen pár minut (katalytický proces spalování probíhá bez přítomnosti plamene) a tak neprodukují zbytečný kouř.

Parfémované kameny – obdobně jako luxusní bytové parfémy nebo katalytické aromalampy fungují jako zdroj vůně i dekorativní záležitost. Tyto kameny se ukládají kdekoli v interiéru.

Voňavé sáčky – klasika, kterou jistě známe všichni, ostatně kdo z nás doma neměl sáček s levandulí, už třeba jen jako ochranu proti molům? Zpravidla se používají do šatníků a skříní a také do automobilů. Snadno si ho můžete i sami vyrobit, pak ale dbejte nejen na kvalitu usušených květů, ale také na přírodní textilii, kterou použijete jako obal.

Potpourri – sušené květy se aromatizují nejlépe rostlinnými silicemi a jde o jednu z nejběžnějších forem bytových vůní, kterou si můžete sami vyrobit. Elektrické osvěžovače vzduchu do zásuvky – využívají je ti, kteří chtějí mít příjemně provoněný domov. Intenzitu vůně si zpravidla můžete regulovat.

4 rady a tipy pro bytové vůně

1. Než vůni použijete v ložnici nebo dětském pokoji, pečlivě ji otestujte jinde.

2. Experimentujte s vůněmi, dokud neobjevíte tu pravou, která vám bude vyhovovat.

3. Do koupelny se lépe hodí svíčky (ale pozor na ručníky!), v obytných místnostech zkuste sprej, který se bude držet v textiliích.

4. Aromalampy, katalytické lampy, svíčky, vonné tyčinky a podobné předměty vždy pokládejte na hladký nehořlavý povrch a dopřejte jim prostor.

Doporučujeme:

U značkových výrobků vás mnohdy překvapí ne zrovna nízká cena a třeba si řeknete – proč bych měl dát za obyčejnou svíčku i 500 Kč a za katalytickou lampu třeba i dvojnásobek? Nejprve si ověřte, kolik hodin vám bude daný výrobek doma sloužit. A pak třeba zjistíte, že se nejen vyplatí, ale navíc ještě ozdobí interiér.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Partnerský vztah už je delší dobu problematický, protože si v mnohých věcech nerozumíte. Nemyslete si však, že je to důvod k rozchodu! Na každém spojení se musí pracovat. Vyslechněte si…

Nejčtenější články

Doporučujeme