Průvodce cvičením s Fitness Factory Pro

7. 5. 2001
Průvodce cvičením s Fitness Factory Pro
Léto se blíží nezadržitelnými kroky kupředu a vy opět zjišňujete, že jste pro své tělo nic v zimě neudělali. To každoroční zjištění, které vás vždy na jaře překvapí, a které vás trápí víc a víc s časem, který přichází. Proto přichází tento seriál o fitness, cvičení, posilování, aby vám pomohl a poradil v tak širokém spektru druhů cvičení a sportů.

Průvodce cvičením s Fitness Factory Pro

Léto se blíží nezadržitelnými kroky kupředu a vy opět zjišňujete, že jste pro své tělo nic v zimě neudělali. To každoroční zjištění, které vás vždy na jaře překvapí, a které vás trápí víc a víc s časem, který přichází.
Proto přichází tento seriál o fitness, cvičení, posilování, aby vám pomohl a poradil v tak širokém spektru druhů cvičení a sportů. Budeme se věnovat lidem, kteří se sportem zabývají profesionálně, a kteří vám dokáží poradit.
Se sportem souvisí výživa, móda, vztahy a přátelství. To vše a ještě více můžete očekávat v tomto seriálu, který právě začíná.

Druhy cvičení ve světě fitness
Před dvěma týdny skončila největší sportovní výstava na evropském kontinentu v německém Essenu. Tato výstava se jmenuje FIBO a jsou zde prezentovány nejnovější směry, které budou ovlivňovat způsoby cvičení, posilovací stroje, módu pro sport v nejbližší době.
Veškeré firmy, veškeré akademie a školy aerobiku a fitness, které zde vystavovaly a prezentovaly se jsou propojeny s jejich partnery v Americe a Austrálii, kde fitness a cvičení je středem zájmu většiny obyvatel. Tam vznikají nové směry, tam jsou vyvíjeny nové a nové pomůcky pro cvičení, tam se udávají styly a směry, které potom ovlivňuji i nás.
Jaké jsou tedy tendence a směry ve fitness?
Aerobik a další jeho směry samozřejmě zůstávají i nadále a tvoří a budou tvořit základ náplně fitness center. To pravděpodobně již nic nezmění.

A/ V poslední době jsme zaznamenali rychlý příliv dalšího druhu cvičení, které se nazývá Tae-bo, Kickbox aerobik, Cardio kickbox, Kiboe a věřím tomu, že třeba pozítří vymyslí někdo další jinou odnož tohoto cvičení. Všechny tyto druhy cvičení mají jedno společné. Jsou ovlivněny bojovými prvky jako kopy a údery paží, které jsou doplňovány aerobní zátěží. Při této kombinaci dochází k intenzivnějšímu spalování tuku a kopy a údery dochází k téměř jistému tvarování nejproblémovějších partií, které vás trápí, a to jsou boky, nohy a břišní svaly. Jedná se tedy o kardiovaskulární / aerobní/ trénink s rozvojem fyzické síly.Tyto druhy cvičení lze shrnout pod jednotný název - Martal Arts, což jsou cvičení pocházející svým původem z Asie. Často slýchám dohady instruktorů o tom, co z těchto předem vyjmenovaných cvičení je nejlepší, a co je správné. Každý zákazník má právo si vybrat, co mu vyhovuje, i který instruktor mu vyhovuje. Zrovna tak může volit mezi druhy cvičení, kde jedno cvičení vícero ovlivňuje klasický kickbox, druhé zase Billy Blanck, který dal základ Taebo. Proto, když si vyberete některé z těchto cvičení, buďte si jisti, že se jedná o cvičení na hudbu s využitím bojových technik, které vede instruktor.

B/Další vlna, která přišla z Ameriky a ovlivňuje mnoho fitness center v naší republice i ve světě. Je to Spinning, Indoor Cycling. Jsou to aerobní /kardiovaskulární/ cvičení, ke kterým potřebujete speciálně upravené stacionární kolo. Proč dva názvy? Spinning je cvičení, které vyvinul a ke své dokonalosti dovedl¨jistý Jonny, který i zkonstruoval toto kolo a vyvinul systém školení pro společnost Schwimm, která dodává i spinningová kola na náš trh.
Indoor Cycling je opět o jízdě na kole, která podléhá podobným pravidlům, pouze s rozdílem výrobce kol a společnosti, která je provozuje.
Když tedy uslyšíte o spinningu nebo o jízdě na kole ve fitnessu, buďte si jisti, že se jedná o zhruba hodinové cvičení zaměřené na rozvoj kardiovaskulární soustavy. Tato lekce je vedena instruktorem, který je speciálně vyškolen pro jízdu na stacionárním kole. Toto cvičení lze kombinovat i s posilováním. Je velice vhodný pro vás, kteří máte rádi jízdu na kole a nemáte vždy čas a možnost jít do přírody.
A co spinning dokázal? Přilákal muže na aerobní trénink. Nejedná se o cvičení pouze pro ženy, ale můžete s sebou vzít i partnera a partner nemusí mít strach, že bude "tančit" na aerobiku.

C/Concept II /veslo/ -jedná se o simulaci veslování na veslařském trenažéru. Toto cvičení vede instruktor.

D/Asi největší hit ve cvičení posledního roku /v Americe a Austrálii/ a nyní už konečně i v Evropě jsou cvičení vycházející z kombinace : relaxace, meditace + posilování hlubokého stabilizačního svalového systému. Říkáte, že to není možné? Je a je to realita, kterou když vyzkoušíte, budete nadmíru spokojeni. Tato cvičení vychází ze spojení gymnastiky a jógy souhrnně nazývaná Body and Mind Power jóga, Dinamic Stretching ,YogaSculpt, Pilates, Balantes, Reebok Power Zen Training. 

Říkáte, že tyto cvičení ještě neznáte? Máte pravdu protože je velice málo míst, kde se v Praze tyto druhy provozují./Ve Factory Pro - Nádražní 32, Praha 5 ano/. Všechny tyto cvičení spojuje snaha aktivizovat svaly, na které posilovna a aerobik nestačí, které jsou uloženy v hloubce těla, vyrovnávat dysbalance, mít pevnou postavu s dlouhými štíhlými svaly a ploché břicho. Chcete-li tedy mít krásné a pružné tělo, cítit se fit, zlepšit mobilitu a pružnost. 

E/ 3 D Reebok Core Training
Nová dimenze, revoluce ve cvičení, která pomocí Reebok Core Board rozvíjí a zvyšuje fyzickou a psychickou kondici. Reebok Core Board - je to balanční podložka, pomocí které můžete provádět 2 základní druhy cvičení.
1. Reebok Power Zen Training - založeny na základech Body and Mind
2. Reebok Hard Core Training - posilování a aerobní zátěž na podložce zvané Core Board

F/Tanec - příjemný způsob jak trávit volný čas. Do této části patří například Funk, Hip-Hop, Rap dance, Braek dance, Salsa, Dicko, Afro dance, Jazz a mnoho dalších.

G/Aerobik, Step aerobik, Slide aerobik, Dance aerobik, Crazy dance party, Salsa aerobik, P-class, Bodywork, atd. To jsou názvy dnes již klasiky, která drží stále svůj prim ve světe fitnessu. Dochází k rozvoji fyzické kondice, k rozvoji svalového korzetu a zvyšování psychické odolnosti člověka.
Body Ball, Body Pump, P-class. To jsou cviční s pomocí velkých balónů a tyčí, činek, gum na cvičení, švihadel. To jsou náčiní, která vám pomáhají při rozvoji hlavně síly a tvarování postavy.

H/Cvičení pro děti, babies, cvičení pro rodiče s dětmi, cvičení pro těhotné ženy, těhulky. Tak tato cvičení jsou již podle názvu zaměřená pro děti, maminky a budoucí maminky.

CH/Yoga, tai-chi, stretching, relaxace to jsou klidná cvičení, která slouží pro rozvoj psychické kondice. Často jde o životní filozofie.
I/Posilovna,Squash, Ricochet, Stolní tenis, Bojové sporty

Tak to bylo základní provedení světem fitness a aerobiku. V dalších dílech jednotlivě rozebereme tyto druhy cvičení, další možné styly, nabídnu vám rozhovory s mnoha osobnostmi, které zasvětili svůj život sportu a fitnessu.
Máte-li nějaké otázky a náměty k tomuto seriálu, napište mi a já vám rád odpovím na jakýkoliv dotaz.

Václav Krejčík
General Manager Factory Pro
Mistr republiky ve sportovním aerobiku

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve středu se před šéfem skutečně předvedete a ukážete mu, co ve vás dřímá. Konečně jste pochopili, že v sobě nosíte energii, kterou je třeba ukázat světu. Ve financích jste si polepšili, a…

Nejčtenější články

Doporučujeme