První pomoc - Bodnutí hmyzu každý snáší jinak

16. 7. 2012
První pomoc - Bodnutí hmyzu každý snáší jinak
Léto je v plném proudu, a i když se nám možná sluníčko právě schovává, včely a vosy jsou ve svém živlu. Jak zmírnit škody, když máme smůlu a hmyz nás pozdraví bodnutím?

Včela, vosa, čmelák, sršeň – ti všichni patří do čeledi blanokřídlého hmyzu. Jejich jed, který se nám dostane společně s jejich žihadlem do těla, vyvolá toxickou reakci. Složení jedu včely, vosy a sršně se liší, k reakci na bodnutí však dochází pokaždé. Trochu jinak je tomu v případě, že jste na žihadlo přecitlivělí: Je-li člověk alergický na včelí bodnutí, nemusí se stejná reakce opakovat i po bodnutí vosou. Existuje možnost výrazné alergické reakce (zkřížená reaktivita) mezi vosou a sršněm (jste alergičtí na obojí jed), ale jen nepatrná mezi vosou a včelou (zatímco jste alergičtí na bodnutí vosou, nemusí vám vadit včelí jed a naopak).

Včela nejvíce rozdává žihadla v časném létě, vosí či sršní bodnutí můžete očekávat spíše v pozdním létě a na podzim.

Co nastane, když…

K běžným reakcím na bodnutí hmyzem patří především silná bolestivost v místě vpichu, která se šíří do jeho okolí a jejíž intenzita se s časem mění. Následuje svědění, zarudnutí a otok, které se objeví do deseti minut po bodnutí. Pocit, že byste si ranku nejraději rozškrábali do krve, se vrací v průběhu celého dalšího týdne. Otok během té doby postupně splaskává. Pokud nejste na žihadlo alergičtí, mohl by pro vás být nebezpečný jedině větší počet žihadel – k ohrožení života dítěte jde zhruba o padesát žihadel, u dospělého se tento počet vyšplhá na dvojnásobek. V této dávce již včelí jed dokáže způsobit rozpad červených krvinek, po kterém dochází k následnému selhání ledvin.

Alergik je ohrožen na životě

Organismus až 80 % jedinců zpočátku na setkání s žihadlem nereaguje hned. Ke spuštění alergické reakce se totiž jed musí v těle naakumulovat. Alergická reakce se v počátcích může projevit jako výraznější otok, který trvá déle než dva dny. Ve většině případů a někdy i bezprostředně po bodnutí následuje celková reakce: projevuje se na pokožce jako svědivá vyrážka, otok, v těžších případech může dojít k průjmu, zvracení, bolestem břicha, závratím, zhoršenému dýchání a u některých pacientů i ke zmatenosti. Postižený se může během velmi krátké doby ocitnout v kritickém stavu, při němž dochází k poklesu tlaku a poruchám vědomí až k bezvědomí anafylaktický šok).

Pozor na jazyk!

K velmi vážné situaci rovněž dochází, bodne-li vás včela či vosa do oblasti krku, úst, nebo dokonce přímo do jazyka. V rámci první pomoci je nejdůležitější snažit se zabránit otoku v oblasti krku a zajistit tak možnost dýchání. Postižené místo je nutné chladit, chladit a zase chladit, až do příjezdu záchranky! Postiženému, pokud na to už má dostatečný věk, podejte k cucání kostku ledu nebo alespoň vyplachujte ústa studenou vodou.

Nikdy se nesnažte ohánět po vose! Zbytečně ji rozdráždíte a ona bude útočit, dokud se jí to, obrazně řečeno, bude vyplácet.

Co dělat u rybníka

U českého rybníka, ale i na procházce v lese vás může bolestivě bodnout ovád nebo komár. Patří k zástupcům dvoukřídlého hmyzu. Štípnutí ovádem zpravidla začne svědit, otékat a bolet až po chvíli.

Pro první pomoc platí stejné zásady jako výše uvedené. Důležité je místo chladit, abyste zabránili škrábání. Poštípání ovádem můžete dokonce účinně předejít, nepoužíváte-li před pobytem u rybníka aromatickou kosmetiku (opalovací mléko, oleje). Ani u sebe, ani u svých dětí nezapomínejte na prevenci – pokožku, ale i oblečení a obuv, ošetřete vhodným repelentem. Ke zmírnění následků poštípání hmyzem pomáhá také homeopatická medicína. O jejím používání se poraďte v lékárně.

Nejvíce rizikové je paradoxně bodnutí užitečné včely medonosné. Ta poté, co v kůži nechá žihadlo, sama zahyne. Její žihadlo opatrně odstraňte. Zbytečně ho nemačkejte, spíše by mělo jít o lehké vyškrábnutí. Poraněné místo omyjte mýdlem a ihned na něj přiložte ledový nebo alespoň studený obklad, který zmírní bolesti a zpomalí vstřebávání jedu. Příroda nabízí i další možnosti úlevy od otoku, svědění i bolesti. Poraněné místo můžete potřít například šťávou z listů jitrocele kopinatého nebo řebříčku obecného či okvětních lístků měsíčku lékařského. Mezi osvědčené přírodní léky patří také gel z listů aloe vera. Pokud tuto „královnu léčivek“ nemáte v květináči, mějte po ruce alespoň přípravky, které výtažek z této hojivé rostliny obsahují (např. aloe vera gel).

Rady naší babičky

Repelent z hřebíčku odpuzuje komáry a napomáhá klidnému spánku. Do 100 ml Alpy nebo slivovice naložíme jednu vrchovatou lžíci hřebíčku a necháme vyluhovat. Roztokem natíráme postižená místa.

Jak na bodnutí?

  • Lokalizujte místo vpichu.
  • Pokud v ráně zůstalo žihadlo, opatrně jej vyjměte.
  • Místo bodnutí neutralizujte: po bodnutí vosou kyselinou (ocet, cibule, citron), po bodnutí včelou, čmelákem nebo sršní zásadou (mýdlový roztok, jedlá soda). Obecně pomáhá aromatický olejíček s eukalyptem nebo levandulí.
  • Chlaďte místo vpichu (hadříkem či žínkou namočenou v chladné vodě, kouskem ledu zabaleným v mikrotenovém sáčku nebo kapesníku, mraženou zeleninou v sáčku…).
  • V případě větší reakce podejte volně prodejné antihistaminikum.
  • Místo vpichu a jeho okolí ošetřete chladicím gelem, jenž zároveň zmírní otok.

Pokud se člověk po bodnutí hmyzem dostává do anafylaktického šoku, postupujte následovně:

  • Okamžitě volejte 155.
  • Uložte jej do stabilizované polohy – položte jej na tvrdou položku, tu pak nadzvedněte tak, aby nohy postiženého byly výš než hlava a aby podložka svírala s podlahou úhel cca 30°.
  • V případě nutnosti začněte s masáží srdce, eventuálně s umělým dýcháním (ale jen pokud jej správně zvládáte).
  • Je-li postižený vybaven adrenalinovým perem (Epipen, Anapen), vbodněte mu jej co nejdříve do svalu.

ČTĚTE TAKÉ:
Zpěvačka Adele bude rodit už v září

ČTĚTE TAKÉ:
Velký průvodce výběrem brýlí

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jen s velkými obtížemi zvládáte pracovní tempo. Ono by to nebylo tak hrozné, kdyby vám nadřízený ještě nenaložil. Však ono je to vlastně super, protože se zocelíte, i když vám to…

Nejčtenější články

Doporučujeme