První ročník Čínského festivalu 2008 - vítání roku myši

22. 11. 2007
Příchod čínského Nového roku slaví nejen Číňané, ale více než polovina populace na celé zeměkouli. V Číně a v mnoha asijských zemích se letopočet řídí kromě gregoriánského kalendáře také tradičně podle lunárního kalendáře, podle pohybu Měsíce. Přidejte se tentokrát také vy!

Čínského festivalu 2008 se zúčastní na 180 umělců (120 umělců v hlavním programu a 60 umělců v doprovodném programu), bude probíhat v 5 městech v Čechách a na Moravě (Český Krumlov, Olomouc, Nymburk, Praha, Hradec Králové) v termínu od 30. 1. 2008 do 7. 2. 2008, což je období, kdy i v Číně vrcholí tradiční vítání Nového roku.

Po slavnostním zahájení v Českém Krumlově se festival uskuteční v Olomouci a Nymburce a vyvrcholí v Praze v Centru nezávislé kultury Palác Akropolis dne 1. 2. 2008. Speciálním programem festivalu pak bude 7. února společný koncert Feng-yün Song a královéhradecké filharmonie.

První ročník Čínského festivalu 2008 navazuje na šestiletou tradici vítání a hudebních oslav čínského Nového roku (připomeneme Rok koně, rok ovce, Rok opice, Rok kohouta, Rok psa a Rok prasete), jejichž dramaturgii a organizaci v produkci divadla Archa iniciovala a vedla zpěvačka čínského původu a autorka mnoha projektů Feng-yűn Song.

První ročník Čínského festivalu 2008 je, co do objemu a náplně, v České republice pro východní kulturu největší událostí roku. Organizátorem je F.Y. Song o.s. Cílem festivalu je vytváření platformy pro setkávání kultur u příležitosti příchodu čínského Nového roku. Je koncipován jako několikadenní kulturní festival, jehož cílem je přiblížit východní kulturní tradici západnímu světu, poukázat na jejich možné souvislosti a paralely, umožnit jejich vzájemné obohacení, v unikátním hudebním projektu propojit čínskou, českou, moravskou a jinou evropskou hudbu a v neposlední řadě také obohatit kulturní život v hlavním městě Praha a v dalších městech České republiky.

Odborným a kulturním garantem Čínského festivalu 2008 je přední česká sinoložka, předsedkyně Česko-čínské společnosti, paní Zlata Černá. Moderátorem Čínského festivalu 2008 bude Jaroslav Dušek.

Do Čínského festivalu 2008 je jako spolupořadatel zapojena : řada významných institucí zabývajících se kulturou Číny a Východu; např. Česko-čínská společnost Orientálního ústavu ČAV, Krajanské sdružení Číňanů žijících v Česku, Ústav Dálného Východu University Komenského v Olomouci, Konfuciánský institut, Městský úřad Nymburk … řada profesionálních divadel a scén; např. Městské divadlo Český Krumlov, Divadlo hudby v Olomouci, Městské divadlo Nymburk; řada velmi prestižních umělců a uměleckých těles; např. Filharmonie Hradec Králové, Vlachovo kvarteto, Emil Viklický, Alan Vitouš, Zuzana Lapčíková, Feng-yűn Song a další; řada etnických skupin a národů z Východu; např. Dětský soubor z Mezinárodní čínské školy v Praze, Central Asian Ensemble…

Logo Čínského festivalu vychází z tradiční čínské symboliky pro štěstí fu-ťie – čung-kuo-ťie, což v překladu znamená Štěstí z propojení . Symbolizuje setkání východních kulturních a hudebních tradic se západními v zemi symbolizované erbovním lvem a lístkem lípy.

V Číně začíná vítání čínského Nového roku tradičně již týden před příchodem Nového roku, tzv. Malým novým rokem. Dle tradice se ten den vydá bůh kuchyně na cestu k nebeskému Nefritovému císaři, od něhož dostane požehnání k Novému roku.

Jarní svátky neboli čínský Nový rok jsou nejvýznamnějším tradičním čínským svátkem. Dle lunárního kalendáře připadá čínský Nový rok v roce 2008 na 7. 2. Tohoto dne začíná Rok myši.

První ročník Čínského festivalu je zaměřen na oblast rituálů a obřadů, které budou tvořit hlavní osu celého programu. Program Čínského festivalu bude rozložen do dvou základních částí, hlavního tj. putovního večerního programu, který bude ve všech městech jednotný, a doprovodného programu, který budou zajišťovat místní pořadatelé. Speciálním programem Čínského festivalu bude také novoroční koncert zpěvačky Feng-yün Song s Filharmonií Hradec Králové, z něhož bude pořízen záznam a následně vydáno CD album.

Čínský festival by se měl stát pravidelnou významnou kulturní aktivitou pořádanou každý rok v období začátku nového čínského roku. V roce 2008 je plánován v 5 městech České republiky, v dalších ročnících lze počítat s jeho rozšířením do dalších měst. Čínského festivalu se budou účastnit významní umělci a osobnosti především z české a čínské kulturní scény.

Místa konání: 30. 1. 2008 Zahájení Čínského festivalu – Městské divadlo Český Krumlov 31. 1. 2008 Čínský festival – Divadlo hudby v Olomouci 1. 2. 2008 Vyvrcholení Čínského festivalu – Centrum nezávislé kultury Palác Akropolis v Praze 2. 2. 2008 Čínský festival – Hálkovo městské divadlo Nymburk speciální program: 7. 2. 2008 Hudební oslava čínského Nového roku - novoroční koncert zpěvačky Feng-yün Song s Filharmonií Hradec Králové v Hradci Králové. Hostem koncertu je přední český pianista a skladatel Emil Viklický. Hudební režie koncertu: Dr. Lukáš Hurník.

Pořadatelé: Občanské sdružení Feng-yűn Song o.s. ve spolupráci s: Centrem nezávislé kultury Palác Akropolis v Praze; Městským divadlem Český Krumlov; Divadlem hudby v Olomouci; Hálkovým městským divadlem Nymburk; Městským úřadem Nymburk; Filharmonií Hradec Králové, Česko-čínskou společností; Orientálním ústavem ČAV; Krajanským sdružením Číňanů žijících v Česku.

Dramaturgický plán: První ročník Čínského festivalu se zaměřuje na porovnávání starobylých čínských a evropských obřadů a rituálů. Skládá se z hlavního putovního programu a z pestrého doprovodného programu, který vychází z místní české a moravské tradice a folklóru aj. Hlavní putovní program bude propojen koncertem Feng-yün Song a bude symbolizovat mytické putování boha kuchyně k nebeskému Nefritovému císaři Zaowangye shang tian, který mu udělí požehnání k Novému roku. Dramaturgii hlavního programu zajišťuje Feng-yün Song, o.s. Hlavní program bude v každém městě začínat v 18 hod. Předpokládané ukončení je ve 23 hod. Doprovodný program zajišťují místní pořadatelé a začátek bude stanoven individuálně. Předpokládané trvání je od 11 do 18 hod.

Účinkující: zpěvačka Feng-yün Song ve spolupráci s:

  1. Filharmonie Hradec Králové
  2. Emil Viklický

Vlachovo kvarteto Jazzové trio PUO extra band Tanečnice a choreografka Rena Miligrom a bubeník Alan Vitouš Cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková Malé Vinohradské divadlo Mezinárodní čínská škola v Praze Džagalmaj Central Asian ensemble, místními uměleckými soubory.

Hlavní program: 1) Obřad čajové kultury s čínským čajovým mistrem (ukázka čínského čajového umění, čajová ochutnávka – Čajový Komfort, Čajovna) 2) Projev garanta Čínského festivalu, přední české sinoložky a předsedkyně Česko-čínské společnosti paní Zlaty Černé 3) Ukázky čínských a středoasijských rituálních tanců a bubnů 4) Divadelní rekonstrukce mýtu o vzniku čínského zvěrokruhu 5) Hedvábná cesta – koncert čínské zpěvačky Feng-yűn Song a jejích hudební hostů

Doprovodný program: Stylově i žánrově pestrý program pro širokou veřejnost.

V každém městě se uskuteční prezentace tradičního čínského lidového umění a kultury a místního folklóru českých a moravských krajů, tzn. ukázky hudby, divadla, workshopy, tradiční pochoutky čínské i místní kuchyně, ukázka bojového umění, jarmark.

Speciální program Čínského festivalu: Hudební oslava čínského Nového roku - novoroční koncert zpěvačky Feng-yün Song s Filharmonií Hradec Králové v Hradci Králové. Hostem koncertu bude přední český pianista a skladatel Emil Viklický. Hudebním režisérem koncertu bude Dr. Lukáš Hurník.

Program koncertu: 1. Filharmonie Hradec Králové: Antonín Dvořák: Z Nového světa 2. Feng-yün Song a Filharmonie Hradec Králové, arr. Lukáš Hurník:

  1. Usnula děvečka pod lelujou (slezská lidová, zpěv v češtině a čínštině)
  2. W.A.Mozart: Sehnsucht nach dem Frűhlinge/Touha po jaru (zpěv v němčině a čínštině)
  3. J.S. Bach, CH. Gounod: Ave Maria (zpěv v latině)
  4. A. Michna z Otradovic: Svatební věneček

3. Filharmonie Hradec Králové: Soudobá čínská symfonická skladba 4. Feng-yün Song a Filharmonie Hradec Králové: arr. Lukáš Hurník: Píseň o čtyřech ročních obdobích (čínská, zpěv v čínštině) arr.Lukáš Hurník: Krásná dívka (kazašská, zpěv v čínštině)

arr. M. Smolka: Vyšívání na zlatém hedvábí (čínská, zpěv v čínštině) arr. M. Nejtek: Vyšel půlměsíc (čínská, zpěv v čínštině)

5. Feng-yün Song a Emil Viklický arr. E. Viklický: Nápěv z dračího člunu (čínská, zpěv v čínštině) arr. E. Viklický: Horská říčka teče (čínská, zpěv v čínštině) arr. E. Viklický: Úplněk (mongolská, zpěv v čínštině) B. Martinů: Děvče z Moravy B. Martinů: Pozvání 6. Emil Viklický, Feng-yün Song a Filharmonie Hradec Králové E. Viklický: Moravský triptych

Cíl a přínos Čínského festivalu: Čínský festival je unikátním projektem, jehož cílem je vytvářet u příležitostí příchodu čínského Nového roku prostor pro setkání východní a západní kultury a přispět tak k většímu porozumění a obohacení lidí s rozličnou kulturní tradicí. Ojedinělý hudební projekt čínské zpěvačky Feng-yün Song s předními českými hudebníky a Filharmonií Hradec Králové umožňuje propojení tradiční čínské hudby s českou, moravskou a jinou evropskou hudbou, jehož výsledkem je velmi obohacující a nezapomenutelný kulturní zážitek. V neposlední řadě se Čínský festival snaží také přispět k harmonickému občanskému soužití a obohacení kulturního života v hl. městě Praha a dalších městech České republiky.

"Hudba vibruje tělem i duší, je bez hranic a dává duchu lehkost..."

zdroj: www.cinskyfestival.cz www.fenjunsong.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Minulé březnové týdny byly pracovně náročné a daly vám docela zabrat. To vše díky negativní náladě a nepříjemnému přístupu nadřízeného. Do hádek s ním se už určitě nepouštějte, ale dávejte…

Nejčtenější články

Doporučujeme