Pryč s celulitidou - jak s ní bojovat doma?

16. 8. 2013
Pryč s celulitidou - jak s ní bojovat doma?
Pomerančová kůže neboli celulitida je nepřítelem většiny žen i dívek. Jak se na ni pokusit vyzrát?

Co je to vlastně celulitida?

Celulitida je projevem změn podkožní tukové tkáně, kde dochází k velkému zmnožení tukových buněk, které způsobují, že povrch pokožky vypadá jako kůra pomeranče. Ve většině případů se celulitida projevuje na stehnech, hýždích, bocích a břiše. Celulitidou trpí většina obézních žen, ale nevyhýbá se ani štíhlým. Určitou roli zde hraje i dědičnost.

Co způsobuje celulitidu?

Velmi zjednodušeně si její hlavní příčiny můžeme definovat asi takto - náš sedavý způsob života bez pravidelného pohybu a k tomu špatné stravovací návyky, nedostatečný příjem tekutin, hormonální nerovnováha, výrazně zpomalují krevní oběh, a tím tedy i látkovou výměnu. Zpomalený přísun živin a odvod toxinů mají za následek celulitidu.

Jak odstranit celulitidu?

K odstranění celulitidy jsou vhodné všechny procedury povzbuzující lokální prokrvení postižených míst a posilující krevní oběh. Nejjednoduššími a nejosvědčenějšími metodami jsou detoxikace, masáže, správná životospráva, hydroterapie a pohyb. Všechny tyto metody je vhodné propojit a hlavně v nich vytrvat…

Pozor na stravovací návyky!

Vznik celulitidy můžeme ovlivnit především skladbou jídelníčku. Základ by měla tvořit syrová zelenina a ovoce, kvalitní celozrnné pečivo. Dále bychom si měly dopřávat kvalitní rostlinné oleje, olivový, mandlový, sezamový, lněný. Velkou část našeho jídelníčku by měly tvořit luštěniny, pohanka, neloupaná rýže, klíčky, tofu. Vyhýbat bychom se měly masu, mléčným výrobkům, bílému rafinovanému cukru a bílé mouce.

Dodržujme dostatečný pitný režim

Pitný režim by měl zahrnovat 2,5 – 3 litry tekutin denně, nejlépe čisté vody. Vhodné jsou i bylinné čaje, rostlinná mléka, zeleninové a ovocné šťávy.

Očistné kúry jako součást našeho jídelníčku

Projevy celulitidy nám zmírní i pravidelné detoxikační kúry. Doporučuji si je provádět každý měsíc.

Pár tipů na očisty:

Jablečná očista

Jablka obsahují hodně pektinu a ten má úžasné čistící schopnosti. Při této proceduře po dobu 3 dní konzumujeme pouze jablka (můžeme jich sníst, kolik chceme) a k nim popíjíme 2, 5 litru vlažné vody, nic víc.

Rýžová dieta

Rýžová dieta spočívá v tom, že po 7 dní konzumujeme pouze uvařenou rýži natural, které však můžeme sníst „co hrdlo ráčí“. Pro zvýšení čistícího účinku ještě 4 x denně spolkneme 1 lžíci lněného semene a zapijeme 0,5 litrem vlažné vody.

Totální očista střev

Najdeme si den, v kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech.

Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně) Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 2,5 litru čisté neperlivé vody. TIP: Očistné kúry můžeme i různě kombinovat.

Aromamasáže zatočí s celulitidou!

Voňavá masáž v sobě spojuje dvě metody - samotnou masáž a aromatickou proceduru. Je to jedna z nejúčinnějších metod aromaterapie, protože zabezpečuje přímé pronikání aromatických látek do krevního a lymfatického řečiště.

Masážní olejíček

Potřebujeme: 8 kapek éterického oleje ze skořice, 5 kapek rozmarýnového a 5 kapek grapefruitového a 5 kapek cypřišového, 2 dl olivového, mandlového či sezamové oleje

Postup: Všechny uvedené ingredience smícháme dohromady. Vzniklou směs masírujeme silnými krouživými pohyby do kůže, pak pevně omotáme potravinářskou fólií a necháme hodinu působit. V této době můžeme relaxovat. Zábal se nedoporučuje aplikovat na noc, protože doba působení by byla příliš dlouhá a pokožka se velice rychle prokrvila a mohlo by se dostavit úporné svědění.

Tato masáž se stane ještě účinnější, když si před její aplikací pořádně promasírujeme postižené partie lufou či nepříliš tvrdým kartáčem z přírodních štětin nebo rukavicí ze sisálu. To nám pomůže vyhladit povrch kůže, a ta se stane propustnější pro účinné látky proti celulitu. Masážní kartáče či rukavice se doporučují používat „na mokro“, masírovat v menších ploškách a moc netlačit, pokožka nesmí být odřená.

Detoxikační aromakoupele

Aromakoupele mají léčebný, zkrášlující i relaxační efekt…. Na tuto proceduru nesmíme používat čisté neředěné éterické oleje, protože se nerozpouštějí ve vodě, plavou na hladině, mohly by se tak dostat do očí, úst, genitálií a způsobit podráždění. Vždy je nutné je smíchat s emulgátorem, což je například mléko, smetana, med, mořská sůl či panenský rostlinný olej.

Při koupeli je nutné dávat pozor na vysokou teplotu vody, při níž totiž dochází k silnému roztažení podkožního vaziva, a to není při celulitidě vhodné. Optimální teplotu koupele udržujeme průběžným připouštěním teplé vody. Tělo je vhodné při koupání masírovat froté nebo masážní žínkou či koupelovým kartáčem. Nepoužíváme žádná mýdla ani jiné koupelové přísady, účinek lázně by se tím snížil. Doporučená doba koupele je asi 20 minut. Po koupeli bychom měli ještě aplikovat střídavé sprchy s rychlou změnou teploty. Studená voda cévy stahuje a teplá je zase rozšiřuje. Tato metoda je skvělá na zvýšení elasticity cévních stěn. Od samotné koupele se nedají čekat zázraky, ale v komplexní péči má svoje řádné místo.

Očistná koupel

Potřebujeme: 2 dl smetany, 4 kapky éterického oleje z citronu, 2 kapky jalovce, 2 kapky pomeranče, 2 kapky cypříše Postup: Všechny uvedené přísady smícháme dohromady, vzniklou směs přilijeme do vody ve vaně a můžeme 20 minut relaxovat!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Lidé kolem vás mají obrovský strach z covidu, ale vy se negativním myšlenkám bráníte. Nechcete jim podlehnout a oslabit tak své schopnosti. Ať už pracujete z domu anebo z pracovišti,…

Nejčtenější články

Doporučujeme