Pryč s chrápáním

27. 6. 2000
V poslední době se v různých časopisech setkáváme často s publikacemi týkajícími se problému chrápání a jeho odstranění. Donedávna se chrápání považovalo pouze za zvukový fenomén se sociálním a psychickým efektem ve společnosti a v rodinném kruhu.

Pryč s chrápáním

V poslední době se v různých časopisech setkáváme často s publikacemi týkajícími se problému chrápání a jeho odstranění.
Donedávna se chrápání považovalo pouze za zvukový fenomén se sociálním a psychickým efektem ve společnosti a v rodinném kruhu. Velice známá a pro někoho i velice trapná situace se opakuje jak doma, tak i na služební cestě. Na jedné straně je rušeno okolí, ale na straně druhé trpí i samotný aktér. Jednodušší a okamžité řešení je probudit a zatřást, zapískat, zamlaskat, ale když se to musí opakovat vícekrát za noc, nevyspí se nikdo.
Během uplynulých 25-30 let se ale zjistilo, že chrápání může být i signál větších zdravotních problémů.
Vezmeme-li v úvahu, že ve věku 35-65 let chrápe 24% mužů a 8 % žen, nemůže nás překvapit obrovský zájem a velká snaha odborných kruhů najít konkrétní řešení. Bylo zjištěno, že chrápání je součástí poruch spánku a tak v posledních 25 letech byly vytvořeny odborné asociace zabývající se tímto problémem.

Podle jedné z nich - American Sleep Disorder Asossiation, můžeme poruchy spánku rozdělit na 3 stupně:

  1. Chrápání jako zvukový fenomén s nadměrným vdechovým úsilím. Tak zvané "čisté" chrápání je pouze sociální problém, ale může být příčinou určitého procenta rozvodů. Klasifikuje se jako rovnoměrné a explozivní. Nedostatečný spánek explozivního chrápání vede k druhému stupni.
  2. Denní ospalost s tendencí k mikrospánku. Vyjadřuje se jako denní únava, nervozita a podrážděnost.
  3. Spánek s apnoickými pauzami - tj. pacient přestává dýchat a pauzy trvají víc než 5-6 sekund. Čím je pauza delší a čím je počet pauz větší, tím je vliv na zdravotní stav závažnější. Tato pauza je předstupněm poruch krevního tlaku a ischemické choroby srdeční. Tato porucha má taktéž podíl na impotenci, bolestech hlavy, náhlých mozkových příhodách.

Vnímáme-li chrápání jako první stupeň popsaných poruch, je logické, že úsilím odborníků je najít příčiny chrápání a tak i přerušit možnost přechodu do poruch se závažnějšími zdravotními problémy.
Zjistilo se, že mezi hlavní příčiny patří neprůchodnost horních cest dýchacích buď jako samostatný problém, nebo kombinovaný s nadváhou.
Proto pro stanovení diagnózy je nezbytné odborné a rozsáhlé ORL vyšetření optikou.

Pokud je problém v nosní neprůchodnosti, tak se provádí klasická operace. Avšak je-li problém v měkkém patře, provádí se korekce buď klasickým způsobem, nebo v posledních 8-10 letech laserem.

Přednosti laserové korekce měkkého patra jsou:

  • výkon se provádí ambulantně - pacient odchází ihned domů
  • používá se místní umrtvení
  • nevyžaduje pracovní neschopnost
  • nese méně rizika v porovnání s klasickou chirurgickou operací
  • dle zkušenosti operatéra a použité operační techniky je možné dosáhnout pozitivní efekt většinou po jedné seanci
  • správně provedený zákrok nemá vliv na zabarvení hlasu

Pokud je pacient správně indikován, dosahuje úspěšnost laserové korekce přes 93 %. Stačí se jenom obrátit na správného odborného lékaře.

MUDr. Emil Sabotinov
Medical Laser Centre
Žernovská 6, 100 00 Praha 10
tel. 02/7810488 nebo 7816578
fax: 02/7813486
E-mail: info@bgm.cz

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Okořeňte si trvalý vztah překvapením pro drahou polovičku, vytvoříte tak skvělou půdu pro romantický večer. Klidně obdarujte i své děti, ale tam to s cenou dárku nepřehánějte. Dnes se vám…

Nejčtenější články

Doporučujeme

Recepty pro vás Další recepty