Pryč s dvojitou bradou!

17. 5. 2012
Pryč s dvojitou bradou!
Dvojitá brada je odjakživa symbolem lidí, kteří si umějí s požitkem vychutnat život a milují dobré jídlo. Sklony k dvojité bradě máme ovšem všichni. Jen na nás tedy záleží, jak a kam je necháme dojít…

Podbradek je zdrojem stresů a sebepodceňování

Druhá brada je nahrnutí někdy jen samotné kůže, jindy kůže a tuku v oblasti pod bradou. Je to způsobeno přirozeným stárnutím pokožky, která věkem ztrácí pružnost, začíná povolovat a díky zemské přitažlivosti pak "padá" směrem dolů.

Nejvíce zřetelné to je právě v oblasti kolem dolní čelisti a na krku. Říká se, že větší sklon k tvorbě podbradku mají lidé s malou ustupující bradou, než lidé s bradou rostlou normálně či bradou vyčnívající dopředu. Ať už to platí, nebo ne, jedno je jisté: jestliže se dvojitá brada vyskytuje ve vaší rodové linii, budete se s tímto problémem pravděpodobně potýkat i vy.

Genetické dispozice - sklon k obezitě, tvar obličeje a tvar brady – sice neovlivníte, ale můžete se postarat o to, aby jejich dopad byl minimální.

Nemáte zlozvyky?

Máte tendenci se hrbit a chodit se svěšenou hlavou? Pak se brzy dočkáte hlubokých rýh na krku a hluboce prověšených ňader. A jestli si ke všemu čtete vleže v posteli, nebo spíte na břiše, vysoko na nastlaných polštářích, koledujete si o zvrásněný krk a dvojitou bradu. Zkuste s tím něco udělat!

Jaký je váš pitný režim?

Víte, že převážnou část tekutin byste měli přijmout v dopoledních a časných odpoledních hodinách? V tuto dobu voda tělu pomáhá odvádět toxiny. Večer už biologické hodiny ledvin „spí“. Voda se v organizmu zadržuje, takže dochází k vytahování kůže a k otokům po celém těle, obličej nevyjímaje.

Proto také mají milovníci večerního vysedávání u piva „pivní mozol“ a slušný podbradek. Vezměte v úvahu, že voda společně s gravitací země udělají i tak časem své – nemusíte to ještě podporovat.

Ošetřujete pleť šetrně?

Při ošetřování pleti se vyvarujte nanášení krému ve směru shora dolů! Těmito tahy totiž pomáháte gravitaci a pokožka v oblasti brady a krku povoluje. Sice postupně a pomalu, ale neustále. Krém či jiné pěsticí přípravky proto nanášejte v oblasti krku vždy křižmo a zdola nahoru. Pokud máte genetický sklon k dvojité bradě, krém do pokožky pouze jemně vklepávejte.

Co ještě můžete udělat?

Na to, jak redukovat problém dvojité brady, existuje několik způsobů. "Velkého podbradku se můžete zbavit liposukcí, úpravou podbradku v rámci face-liftu, estetickou operací samotného podbradku či modelací brady, často také kombinací obou zákroků," vysvětluje MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny.

Operace brady provádíme až po ukončení růstu kostí obličeje. U dívek je tato hranice přibližně od 16-17 let, u chlapců od 18 let. U operací po 4 dekádě věku je vždy nutné posoudit i kvalitu měkkých tkání – kůže a podkoží a jejich schopnost přizpůsobení novému tvaru brady zejména u operací, kdy bradu zmenšujeme. Bradu je vhodné vždy upravit tak, aby odpovídala charakteru celého obličeje, říká MUDr. Záruba.

Liposukci lze použít v případě dostatečné elasticity kůže, tedy spíše u mladých lidí, kdy se v dané partii pouze nadbytečný tuk odsaje. Vzhledem k tomu, že je kůže ještě dostatečně pružná, po zákroku se dokáže přizpůsobit novým objemovým poměrům a stáhne se.

„Ač se to nezdá, i samotná liposukce je v některých případech účinná a efektní,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny. „K této liposukci používáme tenkou kanylu, kdy malým nářezem odsajeme tukový polštářek podbradku, zákrok je možno provést i místním znecitlivění, a tak během krátké operace tak dojde k omlazení vzhledu, k zvýraznění linie dolní čelisti a případné riziko vzniku druhé brady se tak výrazně omezí.“

Podbradek lze účinně odstranit také v rámci face-liftu - operace obličeje a krku, která řeší problematiku projevů stárnutí v celém obličeji. Při operaci lze vypnout kůži i v dolní části obličeje a na krku a také plochý krční sval.

Zkuste jednoduché triky

1. Každý den několik minut vyslovujte co nejvýrazněji a nahlas říkejte za sebou písmeno O a X.

2. Desetkrát přitlačte jazyk na spodní patro, deset vteřin zvyšujte napětí svalu brady a pomalu povolte.

3. Zakloňte hlavu a pohybujte s ní z jedné strany na druhou pomalými pohyby.

4. Vyslovte široké "e" a roztáhněte koutky rtů co nejvíce do stran

5. Několikrát za sebou vysouvejte dopředu dolní čelist a povolte. Když budete mít pod bradou ruku, ucítíte, jak pracují svaly.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Až do konce září máte skvělé profesní vyhlídky. Nemyslete si, že je to jen chvilkové. Pokud byste se chtěli v nějakém oboru prosadit, tak to udělejte a zdokonalte se. Jen tak se vám podaří…

Nejčtenější články

Doporučujeme