Pryč s dvojitou bradou!

17. 5. 2012
Pryč s dvojitou bradou!
Dvojitá brada je odjakživa symbolem lidí, kteří si umějí s požitkem vychutnat život a milují dobré jídlo. Sklony k dvojité bradě máme ovšem všichni. Jen na nás tedy záleží, jak a kam je necháme dojít…

Podbradek je zdrojem stresů a sebepodceňování

Druhá brada je nahrnutí někdy jen samotné kůže, jindy kůže a tuku v oblasti pod bradou. Je to způsobeno přirozeným stárnutím pokožky, která věkem ztrácí pružnost, začíná povolovat a díky zemské přitažlivosti pak "padá" směrem dolů.

Nejvíce zřetelné to je právě v oblasti kolem dolní čelisti a na krku. Říká se, že větší sklon k tvorbě podbradku mají lidé s malou ustupující bradou, než lidé s bradou rostlou normálně či bradou vyčnívající dopředu. Ať už to platí, nebo ne, jedno je jisté: jestliže se dvojitá brada vyskytuje ve vaší rodové linii, budete se s tímto problémem pravděpodobně potýkat i vy.

Genetické dispozice - sklon k obezitě, tvar obličeje a tvar brady – sice neovlivníte, ale můžete se postarat o to, aby jejich dopad byl minimální.

Nemáte zlozvyky?

Máte tendenci se hrbit a chodit se svěšenou hlavou? Pak se brzy dočkáte hlubokých rýh na krku a hluboce prověšených ňader. A jestli si ke všemu čtete vleže v posteli, nebo spíte na břiše, vysoko na nastlaných polštářích, koledujete si o zvrásněný krk a dvojitou bradu. Zkuste s tím něco udělat!

Jaký je váš pitný režim?

Víte, že převážnou část tekutin byste měli přijmout v dopoledních a časných odpoledních hodinách? V tuto dobu voda tělu pomáhá odvádět toxiny. Večer už biologické hodiny ledvin „spí“. Voda se v organizmu zadržuje, takže dochází k vytahování kůže a k otokům po celém těle, obličej nevyjímaje.

Proto také mají milovníci večerního vysedávání u piva „pivní mozol“ a slušný podbradek. Vezměte v úvahu, že voda společně s gravitací země udělají i tak časem své – nemusíte to ještě podporovat.

Ošetřujete pleť šetrně?

Při ošetřování pleti se vyvarujte nanášení krému ve směru shora dolů! Těmito tahy totiž pomáháte gravitaci a pokožka v oblasti brady a krku povoluje. Sice postupně a pomalu, ale neustále. Krém či jiné pěsticí přípravky proto nanášejte v oblasti krku vždy křižmo a zdola nahoru. Pokud máte genetický sklon k dvojité bradě, krém do pokožky pouze jemně vklepávejte.

Co ještě můžete udělat?

Na to, jak redukovat problém dvojité brady, existuje několik způsobů. "Velkého podbradku se můžete zbavit liposukcí, úpravou podbradku v rámci face-liftu, estetickou operací samotného podbradku či modelací brady, často také kombinací obou zákroků," vysvětluje MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny.

Operace brady provádíme až po ukončení růstu kostí obličeje. U dívek je tato hranice přibližně od 16-17 let, u chlapců od 18 let. U operací po 4 dekádě věku je vždy nutné posoudit i kvalitu měkkých tkání – kůže a podkoží a jejich schopnost přizpůsobení novému tvaru brady zejména u operací, kdy bradu zmenšujeme. Bradu je vhodné vždy upravit tak, aby odpovídala charakteru celého obličeje, říká MUDr. Záruba.

Liposukci lze použít v případě dostatečné elasticity kůže, tedy spíše u mladých lidí, kdy se v dané partii pouze nadbytečný tuk odsaje. Vzhledem k tomu, že je kůže ještě dostatečně pružná, po zákroku se dokáže přizpůsobit novým objemovým poměrům a stáhne se.

„Ač se to nezdá, i samotná liposukce je v některých případech účinná a efektní,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny. „K této liposukci používáme tenkou kanylu, kdy malým nářezem odsajeme tukový polštářek podbradku, zákrok je možno provést i místním znecitlivění, a tak během krátké operace tak dojde k omlazení vzhledu, k zvýraznění linie dolní čelisti a případné riziko vzniku druhé brady se tak výrazně omezí.“

Podbradek lze účinně odstranit také v rámci face-liftu - operace obličeje a krku, která řeší problematiku projevů stárnutí v celém obličeji. Při operaci lze vypnout kůži i v dolní části obličeje a na krku a také plochý krční sval.

Zkuste jednoduché triky

1. Každý den několik minut vyslovujte co nejvýrazněji a nahlas říkejte za sebou písmeno O a X.

2. Desetkrát přitlačte jazyk na spodní patro, deset vteřin zvyšujte napětí svalu brady a pomalu povolte.

3. Zakloňte hlavu a pohybujte s ní z jedné strany na druhou pomalými pohyby.

4. Vyslovte široké "e" a roztáhněte koutky rtů co nejvíce do stran

5. Několikrát za sebou vysouvejte dopředu dolní čelist a povolte. Když budete mít pod bradou ruku, ucítíte, jak pracují svaly.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Prahnete po dalších změnách na vzhledu domu. Vysnili jste si dokonalý příbytek, který bude ideálním místem pro všechny členy rodiny. Aspoň tak zapomenete na investice, které pro vás nejsou…

Nejčtenější články

Doporučujeme