Půjčky na mateřské - kdo nabízí nejlepší podmínky?

Maminky na mateřské dovolené to nemají po finanční stránce vůbec lehké.

Nečekané výdaje související s péčí o dítě či s údržbou domácnosti přicházejí často nenadále a v nejhorší možné době. Někdy tak nezbývá než si půjčit. Kdo nabízí nejlepší podmínky půjčky na mateřské?

Náklady na starost o malé dítě nejsou zanedbatelné, zvlášť když matka přichází o svůj příjem a žije jen z rodičovského příspěvku. Není tak divu, že některé z matek shání půjčky na mateřské.

Získat takovou půjčku však není jednoduchá záležitost. V zásadě existují dvě možnosti, kde si mohou matky na mateřské o půjčky zažádat - banky a nebankovní společnosti.

Bankovní úvěry jsou levnější, ale za to na ně hned tak někdo nedosáhne. Nebankovní půjčky jsou určeny téměř pro každého, jsou však dražší a často rizikové. Např. Zaplo zkušenosti hovoří o tom, že je důležité splatit půjčku včas, jinak hrozí nepříjemné sankce, a tak je tomu i ostatních nebankovních společností.

Před sjednáním půjčky je vhodné využít srovnávač spotřebitelských úvěrů, které se volně a bezplatně nachází na internetu.

Bankovní půjčka na mateřské

Největší předností bankovních půjček je fakt, že jsou poměrně levné. Úroky se pohybují v řádu jednotek procent. Banka však velmi důkladně prověřuje bonitu žadatelů, tedy zda jsou schopni své závazky včas splatit.

Na bankovní úvěr však sama maminka na mateřské spíše nedosáhne. Banky ji budou považovat za nebonitní klientku, jelikož se její příjem obvykle skládá pouze z mateřské či rodičovské. Podobně je to také s půjčkami pro studenty.

Trochu lépe jsou na tom matky, které si během mateřské přivydělávají, případně při žádosti vystupují pouze jako spolužadatelky, zatímco hlavním žadatelem je manžel se stabilním příjmem.

image.png

Důležitá je pro banky vedle příjmu také úvěrová historie, zajímat ji budou i výpisy z insolvenčního rejstříku. Matky, které měly v minulosti problémy se splácením, považuje banka za málo bonitní a je na výsost pravděpodobné, že na úvěr nedosáhnou.

I když získat půjčku od banky není pro maminky lehké, některé banky udávají, že jim za určitých podmínek půjčí. Které to jsou?

 • Air bank

 • Equa Bank

 • Česká spořitelna

 • ČSOB

 • Komerční banka

 • UniCredit Bank

Pro získání půjčky je navíc potřeba splňovat hned několik podmínek. Pravidelný plat je nutné doložit výpisem z bankovního účtu. Předložit maminky musí také další dokumenty:

 • dva doklady totožnosti (Občanský průkaz, rodný list, řidičský průkaz apod.);

 • výši rodičovského příspěvku;

 • rodný list dítěte (ne vždy);

 • potvrzení o peněžité pomoci v mateřství - od České správy sociálního zabezpečení.

Je třeba počítat s tím, že se nejedná o nikterak závratné částky. Horní hranice půjčky se pohybuje okolo 20 000 Kč.

Nebankovní půjčky na mateřské

Trochu jiná situace nastává u nebankovních půjček. Nebankovní subjekty půjčí téměř každému a většinu z nich nezastaví ani nepříznivá úvěrová historie. Bonitu žadatele zkoumají jen velmi málo, za to však nastaví mnohem vyšší poplatky.

Úroky jsou velmi vysoké. RPSN zpravidla u nebankovních společností dosahují stovek až tisíců procent ročně. Klienti tak půjčky výrazně přeplácí, jelikož vysoké poplatky vyvažují riziko, které na sebe věřitel v případě nebonitních žadatelů bere.

Mezi solidními společnostmi se však skrývají také nebezpeční lichváři. Podmínky takových společností či soukromých osob poskytujících půjčky jsou obvykle neférové a nenávratně poškozují finanční situaci dlužníka.

image.png

I drobná půjčka od takových poskytovatelů může způsobit obrovské finanční problémy. Obchodníci s chudobou dovedou bez okolků člověk až k exekuci, odkud již nevede jiná cesta než insolvence či vyhlášení osobního bankrotu.

Je tedy potřeba být při půjčování u nebankovních společností velmi obezřetný, aby člověk nenaletěl podvodníkům a nedostal se ještě do větších problémů, než ve kterých se zrovna nachází. Je lepší držet se ověřených společností, které mají licenci ČNB.

Které to jsou?

 • Zonky

 • Kamali

 • Home Credit

 • Provident

 • Ferratum

 • Zaplo

Při sjednávání půjčky u bankovních i nebankovních společností je nutné si důkladně přečíst smlouvu, aby se zamezilo pozdějším komplikacím. Vhodné je také zkontrolovat recenze a certifikáty společnosti, u které si člověk půjčuje.

Vzhledem k tomu, že neuvážené půjčky mohou často vést k dluhové pasti, měla by každá matka na mateřské zvážit, zda je opravdu nezbytně nutné brát si půjčku.

Stále ještě existuje možnost půjčit si u příbuzných, lépe si zorganizovat finance, uskromnit se či zažádat o pomoc v hmotné nouzi.

Doporučujeme

Články odjinud