Putování jednoho rajčátka

12. 5. 2010
Putování jednoho rajčátka
Přemýšleli jste někdy o tom, odkud se berou semínka v těch krásných barevných sáčcích, které visí v obchodě? Napadlo vás, že není vůbec snadné je vypěstovat a doručit až k vám? Ve smržické podnikové prodejně poskytují všem zákazníkům 15% slevu na osivo v barevných šáčcích.

Přichází jaro, a tak se my všichni, kteří si hrajeme na Mičuriny, rozhodujeme, co začneme pěstovat. Zeleninu? A jakou? Nebo raději zkusíme květiny, kterými si zkrášlíme balkon, terasu či zahrádku? Většinou víme předem, jaká semínka potřebujeme, ale skoro vždycky přikoupíme ještě spoustu dalších, která nás zlákají obrázkem na obalu.

Každopádně březen, duben a květen jsou měsíce, kdy se všichni, kteří chtějí sami něco vypěstovat, pouštějí do díla. Některé rostlinky je třeba vypiplat ze semínka ještě doma (případně ve skleníku), pak je přepíchat do květináčků a teprve potom mohou na záhon. Většinou – jak říkáme my zahrádkáři – „po zmrzlých“. Jiné, například petržel, se sejí přímo do půdy už v předjaří, protože chvilku trvá, než vyklíčí, ještě jiné, třeba okurky, se mohou sít také rovnou, ale později.

Tak nebo tak, vypěstovat si sama zeleninu či hezké kytičky těší mnohé z nás. Nedokázaly bychom to však, kdybychom neměly kvalitní semena. V Čechách je ve velkém dodává firma SEMO. Cesta semínka až P na záhon amatérského (i profesionálního) pěstitele je však delší, než si umíme představit.

Hybridní šlechta Za firmou SEMO jsme se vypravili až na Moravu, abychom se dozvěděli něco víc o tom, jak to s těmi semínky opravdu je. Ujal se nás inženýr Jan Prášil. „Jsem sice plnokrevný agronom, ale při studiu jsem si přidal genetiku a šlechtění rostlin,“ vypráví jeden z akcionářů firmy. „Začínal jsem kdysi jako šlechtitel okurek.

A proč ne? Zajímavé je, že se dodnes zabývám šlechtěním tykvovitých, okurek a cuket.“ Hned mne napadá otázka: „A jak to mám udělat, aby nezačaly listy okurek předčasně žloutnout?“ Odpověď mě nepotěší: „Asi se o ně špatně staráte. Nebo je to plíseň… Musíte jít po odolnějších odrůdách, ani neuvažujte o tom, že byste kupovala jiná semena než hybridy!“

A co to jsou hybridy? Pro toho, kdo neví a chce jít kupovat semínka, je tady vysvětlení: „Do nehybridních semen máte omezené možnosti přidat vlastnosti, zato hybridní mohou nést ty dobré po matce i po otci.

Například od okurek chceme, aby dobře a hodně kvetly, aby převládaly samičí květy, pak jsou samozřejmě výnosnější. V podstatě jde o to, spojit výkonnost s kvalitou, o to, aby si rostlinka vybrala to nejlepší z matky i otce,“ uzavírá inženýr Prášil povídání o hybridech.

Křížením k odolnosti

Mottem firmy je kvalita. O okurkách, které jsou tradiční plodinou firmy SEMO, by mohl inženýr Prášil povídat dlouhé hodiny. Ty, kteří je pěstují, určitě potěší, že třeba u hadovek mají na výběr od nejkratších, dlouhých deset centimetrů, až po čtyřiceticentimetrové dlouhány! Aby však okurky opravdu plodily a nenapadaly je choroby, od toho jsou tady šlechtitelé, kteří tak dlouho hledají a kříží, až se dostanou k optimálním vlastnostem plodiny.

„Například okurky ve skleníku mohou napadat kořenové choroby,“ vysvětluje mi jako laikovi inženýr Prášil. „Co s tím? Řešení – naroubovat okurky na podnoží tykve fíkolisté nebo speciálně k tomuto účelu vyšlechtěné hybridní podnože, např. SPRINTER F1 (mezirodový hybrid mezi Cucurbita moschata SEMO letos nabízí záruku klíčivosti: Když navzdory vaší péči semínka neporostou, vymění vám sáček s platnou zárukou za nový. a Cucurbita maxima). Takhle to možná zní jednoduše, ale nejdřív musel někdo na tu chytrou kombinaci přijít. Podobně je to s nakládačkami, které s oblibou zacházejí na plíseň. My se snažíme vypěstovat takovou odrůdu, na kterou by plíseň neměla…“ Kultivace je však během na dlouhou trať, vyšlechtění jedné odrůdy trvá deset i dvacet let. Ale ve Smržicích mají dlouhou šlechtitelskou tradici a umí to.

Do teplých krajů

Jaká je tedy cesta semínka až k vám na záhonek? Začíná se šlechtěním, jak už víme, a z vytvořených odrůd se vyrábí osivo. Ale jak?

Málokdo to ví. Každý si představuje, že se někde ve skleníku vysemení rostlinky, semínka se posbírají, nasypou do sáčků a je to. Ale tak by to opravdu nešlo! Nejde jen o to, že je třeba vypěstovat opravdu velké množství semen – umíte si představit ty hektary skleníků?

Navíc semínka nejdou ke spotřebiteli jen tak, musí se čistit, profukovat, třídit, sušit… Ale především každé plodině se daří v jiném prostředí, a pokud jde o semena, platí to dvojnásob. „Třeba petržel; ta semení v září, když u nás prší. A semínko trpí. Proto se pěstuje na jihu Francie, kde je delší léto a lepší podmínky.

Musíme tam vyjet, najít si farmáře, domluvit se s ním… Ale jde to i jednodušším způsobem. Existují různá sdružení, která nám nabízejí spolupráci, a s těmi jsme v kontaktu. Jsem ve světě mimo firmu třeba i čtyři měsíce v roce.

Buď kontroluji produkci, nebo nasmlouvávám.“ Když je k dispozici farmář, dostane základní osivo a technologii (návod, co s ním má dělat) a pak – děj se vůle boží. Když se nestane nic nepředvídaného, semínka se od něho převezmou, přivezou do firmy SEMO, kde se čistí, upravují a připravují pro obchod. Ale ještě předtím se prověřují, zda jsou opravdu klíčivá. „To je velmi důležité. Mimochodem, například u petržele je evropská norma klíčivosti šedesát procent, u nás osmdesát pět! To je naše vnitřní norma.“

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life.„

ČTĚTE TAKÉ:
Zahrada pro děti

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud si zajistíte správný start do nového týdne, podaří se vám smazat minulá nedorozumění. Ruku na srdce, ne vše jelo podle plánu. Nepropadejte však panice, protože jste průbojní a…

Nejčtenější články

Doporučujeme