Pyžamo v mrazáku nebo nohy v ledu. Tipy, jak se rychle zchladit | Foto: iStock

Foto: iStock

Pyžamo v mrazáku nebo nohy v ledu. Tipy, jak se rychle zchladit

Když udeří vysoké teploty, je třeba lidský organismus zchladit, jinak hrozí zdravotní komplikace. Dostatečný pitný režim je základ, ale k zahnání horka nestačí.

Dodržujte pitný režim

V letních měsících, a obzvlášť pokud venku panují vysoké teploty, je důležité dodržovat pitný režim. Odborníci radí pít průběžně po celý den tekutiny v malých dávkách, děti by měly vypít zhruba dva litry tekutin, dospělí klidně čtyři, zejména pokud jsou nuceni se hýbat a potí se. Nejlepší je samozřejmě voda prostřídaná minerálkou a studeným čajem, naopak zcela nevhodné jsou limonády a nápoje, které tělo naopak odvodňují.

Jak správně pečovat o pleť po opalování? Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 6

Vyberte správné potraviny

Nejen pití, ale i jídlo má vliv na to, jak se člověk cítí. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč na některá jídla máte chuť jen v zimě a na jiná zase jen v létě? Existují totiž potraviny, které tělo zahřívají, jiné ochlazují a tělo to dobře ví – ve snaze ochladit se (či se v zimě naopak zahřát) žádá potraviny, které mu pomůžou. Signály vysílá pomocí chuti, ale většinou jen v případě, pokud není zahlcené průmyslově zpracovanými potravinami a dalšími návykovými látkami, které tyto přirozené funkce potlačují.

Vašemu tělu v létě uleví tyto potraviny: tropické a subtropické ovoce, ovocné šťávy a džusy, lesní plody. Výborná je i zelenina, zejména pak rajčata, okurky, hlávkový salát, čekanka, zelný salát, chřest, celer, cuketa. Konzumovat se doporučuje i kravské mléko a jogurty, svůj vliv pak mají i houby.

Pokračování 3 / 6

Otužujte se

Možná to zní paradoxně, ale pokud se budete pravidelně otužovat, tělo si poradí nejen s nízkými teplotami, ale i s těmi vysokými. Otužování totiž přinutí tělo regulovat vlastní tělesnou teplotu, těmi správnými procesy se umí nejen zahřát, ale i ochladit. Tato schopnost je přirozená, ale moderní způsob života, jako je teplé oblečení a vytápění interiérů, tuto vlastnost potlačilo.

Pokračování 4 / 6

Aby větrák fungoval

Pokud se ovšem neumíte ochladit sami, musí to za vás udělat moderní technika. Hodně pomáhá klimatizace, ovšem pokud ji nemáte nastavenou na příliš nízkou teplotu. Pokud ji nevlastníte, vyzkoušejte větrák. Ten obvykle moc neochladí, protože jen honí teplý vzduch po místnosti, ale když přes mřížku přehodíte utěrku namočenou v ledové vodě, rázem v místnosti získáte příjemnější klima. Ještě lepší efekt získáte, když před větrák postavíte nádobu s ledem.

Nádoba s ledem či jen studenou vodou zpříjemní pocitovou teplotu v místnosti i bez větráku. Potřebujete-li rychlé zchlazení, strčte do vody či ledu nohy.

Pokračování 5 / 6

Správně větrejte

I když je v místnosti horko, neotvírejte okna přes den. Větrejte jen během noci a brzy ráno, kdy je vzduch venku nejchladnější. Pokud můžete, vytvořte doma průvan. Přes den pak zatáhněte závěsy či žaluzie, aby odrážely sluneční paprsky a teplota v místnosti vydržela Jestli už musíte otvírat okna, větrejte vždy na na straně, na kterou nesvítí slunce - dopoledne na západě, po obědě na východě. Také pomáhá, pokud před okno zavěsíte plachtu či mokré prostěradlo, zchladí se tak vzduch proudící dovnitř.

Pokračování 6 / 6

Usínejte v chládku

Mnoho lidí během letních dní trápí potíže s usínáním, horko v místnosti často usnutí znemožňuje, případně způsobuje nekvalitní spánek provázený častým procitnutím.

Problémy s usínáním porazíte, když se před spánkem zchladíte. Osprchujte se chladnou vodou a vodu nestírejte ručníkem, počkejte, až na vás sama uschne. Pokud vás netrápí potíže s pokožkou hlavy (lupy a svědivé záněty), můžete jít spát s mokrou hlavou. Místo peřiny použijte jen povlak či prostěradlo, které navíc můžete dát na pár desítek minut do mrazáku. To stejné udělejte i s pyžamem.

Aby se postel rychle nezahřála, můžete si přes den namrazit chladicí pytlíček. Do látkového sáčku nasypete pohanku či luštěniny a balíček opět necháte důkladně nachladit v mrazáku. Sáček pak vložte do postele, vydrží vás chladit několik hodin.

Doporučujeme

Články odjinud