Racionální výživa, to nejsou diety !!

19. 12. 2000
Racionální není způsob stravování obvyklý u více než 80ti procent naší populace. Je charakteristický přebytkem masa, volných živočišných tuků, nadbytkem jednoduchých cukrů ( a sladkostí ) a v posledních letech také konzumací módního amerického rychlého občerstvení.

Racionální výživa, to nejsou diety !!
Co je příčinou toho, že se o výživě hovoří stále více ?

Především stoupající výskyt chronických civilizačních onemocnění. Je to také důsledek definitivního potvrzení těsné souvislosti vztahu mezi kvalitou výživy a zdravím. Kvalita ( spíše celoživotní nekvalita ) výživy má nejenom bezprostřední nebo přinejmenším nepřímou vinu na předčasných úmrtích, ale především na zdravotních poškozeních trvale nebo částečně invalidizujících stále mladší lidi. Chronická onemocnění nemohou nikdy být vyléčena, nebo alespoň uspokojivým způsobem "držena na uzdě," pokud postižený nezmění způsob stravování, případně nezvolí dočasně specificky upravenou formu výživy a nepoužívá speciální potravní doplňky.

Nečekat až když je pozdě

Mnohem lepším řešením než užívat léky, držet dietu a trpět nemocemi je PREVENCE vzniku zdravotního poškození. Netvrdím, že JENOM výživou zabráníte vzniku nemoci nebo nedej bože předčasnému úmrtí - nemohu to tvrdit, protože ve hře jsou velmi vlivné dědičné dispozice a stejně tak působivý je způsob života ( a práce ). Nechci po vás, abyste žili jako poustevníci a každý týden drželi dva dny hladovku. Jediné co chci je to, abyste se zamysleli nad tím, co je nejdůležitější. Abyste si následně mohli ve svých osmdesáti letech přát "hlavně to zdraví" a ne totéž ve čtyřiceti letech v čekárnách lékařů, kde si budete vyprávět, který lék "vám dělá dobře" (všimněte si, že záměrně nepíši "který vás vyléčil" - to byste v té ordinaci neseděli, že?).
Podstatné tedy je pokusit se zabránit vývoji onemocnění, dokonce i těch, k nimž máte rodovou dispozici. To je tedy ta PREVENCE. Ta Popelka, o kterou nikdo nedbá. Smůla je, že se prakticky NIKDE nedovíte, že základem prevence je také správná výživa, a to dokonce zahájená už výživou těhotné ženy a realizovaná od útlého dětství.
Kdo přemýšlí o svém zdraví a životě nutně musí dojít k závěru, že prevence ( byň vyžaduje určitou investici ) je v důsledku mnohem levnější než dlouhodobá léčba.

My jsme to nevěděli, nám to nikdo neřekl !

Když jezdím po přednáškách a vysvětluji lidem, proč by měli jíst to či ono, co by naopak jíst neměli, jak kombinovat potraviny, jak používat speciální doplňky výživy a hlavně - PROČ, je obvyklou reakcí zoufalé zvolání starších lidí a maminek nejmenších dětí "nám to nikdo neřekl" ! Jistě - to je zásadní chyba odborné veřejnosti. Ale pokud vím, že informace nedostanu jako automatickou součást základního vzdělání, měl bych se pokusit je získat vlastním přičiněním.
"My jsme se snažili, ale žádná populární a přitom moderní učebnice výživy neexistuje" - tak zní další zoufalý výkřik. Ale existuje přátelé, existuje. A ne jedna. Jediný problém je v tom, že neexistuje jediné správné řešení. To je příčinou názorových rozdílů a tudíž i rozdílného přístupu různých autorů.

Existuje řešení "racionální výživy" ?

Pochopitelně. Nyní jde o to, co je racionální výživa. Daleko snazší je odpověď z opačného konce - CO NENÍ RACIONÁLNÍ VÝŽIVA.
Racionální není způsob stravování obvyklý u více než 80ti procent naší populace. Je charakteristický přebytkem masa, volných živočišných tuků, nadbytkem jednoduchých cukrů ( a sladkostí ) a v posledních letech také konzumací módního amerického rychlého občerstvení.
Stejně neracionální jsou krátkodobé intenzívní redukční diety nebo některé pro Středoevropana neobvyklé alternativní výživové styly.
Na druhé straně skutečně moderní racionální výživa využívající také specifické tzv. funkční potraviny a celou řadu potravinových doplňků, kombinovaná s pohybovou aktivitou a podpořená pozitivním přístupem k životu vytváří

NOVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Partnerská krize je zažehnána, ale řítí se na vás další problémy v lásce. Hlavně nic neřešte s horkou hlavou a mějte pochopení. Sedněte si ke krbu a relaxujte společné s dětmi. Mile vás…

Nejčtenější články

Doporučujeme