Rádi uždibujete? Pozor, je to nenápadná cesta k nápadným kilogramům navíc | Foto: iStock

Foto: iStock

Rádi uždibujete? Pozor, je to nenápadná cesta k nápadným kilogramům navíc

Uždibování neboli nibbling je významným jevem vedoucím k nenápadnému nabírání kilogramů. V čem je tak záludné?

Zlozvyk, který si mnohdy ani neuvědomujete

Jíte relativně zdravě a pestře, nad jídlem přemýšlíte, snažíte se být fyzicky aktivní, a přesto pomalu a plíživě nabíráte kilogramy? Možná za to může „nibbling“, hezky česky uždibování, které je fenoménem posledních desetiletí. Uždibovat můžeme dokonce i nevědomě! Jde zkrátka o stravovací zlozvyk, který do našeho organismu nepozorovaně hrne kalorie, jejichž konečný denní úhrn nás může udivit. „Dokud jsem si o nibblingu něco nenastudovala, nedocházelo mi, že jde v mém případě o hlavního viníka nadváhy. Když jsem se pak zamyslela, zda jsem během dne něco neuždibovala, vypadl z mé paměti docela slušný seznam! Ten čítal kupříkladu hrst čokoládových cereálií od dcery, pár gumových medvídků v autě, zbytek buráků z včerejší porady, trojúhelník taveného sýra, několik koleček salámu, zbytek sušeného ovoce, půl proteinové tyčinky…“ vzpomíná na své „nibblingové“ hříchy paní Irena, které se nakonec podařilo uždibování a následně i kil navíc zbavit.

Tip na video: Bylinky proti nadýmání:

Pokračování 2 / 5

Doba „svačinová“

Zdá se, že uždibování je spíše fenoménem dnešní hojné doby. Ostatně i dětem neustále něco podstrkujeme. Dříve lidé více fyzicky pracovali. Práce bývala těžká a mezi jídly nebyl příliš čas neustále zakusovat zdravé tyčinky a další pochutiny – ony nakonec ani neexistovaly! Těžko jste si z pole či dílny odskočili do supermarketu pro celozrnnou sušenku a jogurtový nápoj a balíček sušenek, kdyby přišel hlad. Lidé zpravidla jedli třikrát denně, někdy dokonce jen dvakrát, obvykle vydatněji. Fenomén neustálého svačení nebyl příliš rozšířen.

Pokračování 3 / 5

Nibbling a neustálý hlad

Je zajímavé, že uždibování může vést k častějšímu pocitu hladu. Pro Český rozhlas to v rozhovoru s názvem „Střeva jako obraz naší duše“ uvedla populární lékařka Kateřina Cajthamlová. Na dotaz posluchače ohledně jeho jídelníčku ho upozornila na to, že místo aby se kvalitně a pravidelně najedl, neustále něco malého uzobává, a proto častěji pociťuje hlad. V konečném důsledku pak sní více, než kdyby se nasnídal, naobědval a navečeřel. Navíc neustálým pojídáním zatěžuje zažívací trakt, který si nemá šanci odpočinout. Neustále pracuje, produkuje trávicí enzymy, žluč apod.

Pokračování 4 / 5

Hromada zdravého může být nezdravá

Paradoxem je, že zvláště ženy „uzobávají“ vcelku zdravě. Nikdy v historii se neprodávalo tak velké množství zdravých sušenek, tyčinek, pitíček, přesnídávek a dalších „minijídel“. Tyto potraviny mají atraktivní obaly, lákavou reklamu, vcelku přátelské složení, ale kromě toho mají pochopitelně i kalorie – a na to občas zapomínáme. Dokonce se mohou tvářit tak, že když je jíme, tak zhubneme! A tak občas polovinu nákupního košíku nezabírají běžné potraviny, ale předražené „pestré svačinky“. Není špatné sníst po obědě místo čokoládové sušenky tyčinku ze sušeného ovoce nebo křehké chlebíčky se semínky, ale proč to vše konzumovat ve tři, ve čtyři, v pět i v osm hodin večer?

Pokračování 5 / 5

Nibbling se prodraží

Nibbling je rafinovaný, stejně jako nám nenápadně přidává kilogramy, nám luxuje peněženku. Za maličké proteinové cosi s třemi lžícemi syrovátky a trochou sušeného ovoce zaplatíme klidně i pár desítek korun, polovinu toho stojí obal. Není lepší si doma poctivě uvařit či upéct? S kvalitními hlavními jídly nemáte takovou potřebu neustále něco jíst, a tedy ani utrácet. Navíc fakt, že jste se naobědvali, může psychologicky působit tak, že si budete další uždibování více hlídat.

Doporučujeme

Články odjinud