Rady pro vaši domácnost

27. 8. 2001
Rady pro vaši domácnost
Výměna vložky zámku u dveří. Další užitečnou radou pro domácnost, kde chybí mužská ruka je postup, jak vyměnit vložku zámku u dveří.

Rady pro vaši domácnost

Výměna vložky zámku u dveří
Další užitečnou radou pro domácnost, kde chybí mužská ruka je postup, jak vyměnit vložku zámku u dveří.

Výměna vložky zámku u dveří není namáhavá práce. Vyžaduje však alespoň trošku technické zručnosti a trpělivost.
V obchodě zakoupíme novou vložku do zámku (pozn. u bezpečnostního zámku se cena pohybuje kolem 300,-Kč). Zámek kupujeme ve spolehlivých specializovaných prodejnách a ne v drobných železářstvích nebo u podomních obchodníků - mohli by mít udělané kopie klíčů. Nejlepší jsou speciální, registrované klíče, kterých kopii může dát udělat pouze majitel. Doma si pak připravíme potřebné šroubováky - plochý (klasický) i křížový. Záleží na typu šroubů, kterými jsou upevněny kryty zámku a klika. 

Samotnou práci začneme tím, že dveře otevřeme a zabezpečíme je například židlí, aby se nám nezavíraly. Povolíme a odstraníme šrouby, které drží kryt zámku, poté sundáme kryty z obou stran dveří včetně klik. Dalším krokem je vyndání vložky zámku. Snažíme se ji vysunout, a to jak tlakem od sebe, tak i k sobě. Pokud nám nejde vyndat, vsuneme do ní klíč a otáčíme jím - současně mírně tlačíme na zámek tak dlouho, dokud se vložka zámku nedá vyndat. Po vyndání staré vložky zámku vložíme novou. Nyní však musíme vystihnout hloubku zasunutí, a to proto, abychom mohli otáčet klíčem v zámku. Proto klíčem zkoušíme, zda se dá odemykat a zamykat. Pokud je vše v pořádku, klíč ze zámku opatrně vyndáme, nasadíme z obou stran dveří kryty a dobře je upevníme původními šrouby. Může se stát, že šroub nám prokluzuje. V tuto chvíli je nutné jej vyměnit za šroub nový, který je stejně dlouhý, ale o kousek širší. Tak a máme hotovo. Přeji vám hodně zdaru při práci.
(příště: čištění a nátěr radiátorů)

Autor: Zuzka Kvídová

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

S vitalitou jste na tom tak napůl. Chce se vám poznávat nové lidi a věci, ale do práce moc chuť nemáte. Nějak se na ni nedokážete soustředit a nadřízený je v podstatě naštvaný. Už s tím…

Nejčtenější články

Doporučujeme