Ráj "za rohem"

8. 3. 2010
Ráj "za rohem"
Krásná příroda, čistý vzduch, dostupné ceny a kvalitní služby – pokud hledáte právě takovou dovolenou, nemusíte jezdit daleko. To vše a spoustu nezapomenutelných zážitků vám nabídne Slovensko…

Kdo zvolí pro svou letošní letní dovolenou místo tisíce kilometrů vzdálených destinací naše nejbližší východní sousedy, určitě nebude litovat. Na Slovensku si každý najde to své. Pokud máte rádi hory, uchvátí vás tatranské scenerie, a dáváte-li přednost vodě, slovenské přehrady a jezera vás určitě nezklamou. A milovníkům kultury, historie a lidových tradic nabízí Slovensko tolik možností, že na to jedna dovolená stačit rozhodně nebude.

1. S dětmi na horskou túru

Vysoké Tatry jsou bezpochyby překrásné, ale s kočárkem či malými dětmi je přece jen lepší vydat se do západní části Tater – do Roháčů. Velkým plus je i méně turistů a úžasný relax v tamních termálech.

Vstupní branou do Roháčů je vesnice Zuberec ležící mezi Liptovským Mikulášem a Tvrdošínem. Odtud či z nedalekého okolí je pak mnoho možností, kam si vyšlápnout, co vidět, kde se občerstvit či vykoupat.

Přímo ze Zuberce se můžete vydat nenáročnou stezkou směr Machy. Otevře se vám nádherné panorama Roháčů, od Sivého Vrchu až po horu Osobitá. Na konci trasy na vás čeká překrásná koliba Josu s dětskými houpačkami a výborným jídlem.

Z Oravice vede trasa směrem na Juráňovu dolinu. Procházka je vhodná i pro maminky s kočárky. Stezka je navíc lemována mnoha lavičkami, kde si můžete pohodlně nakrmit miminko. Je to jedna z nejkrásnějších soutěsek na Slovensku, s kaňonem a malými vodopády. Během této túry se můžete i vykoupat, buď v termálním bazénu Oravice, nebo v Meander Parku.

2. Kouzlo léčivých pramenů

Termální bazény Oravice jsou otevřené po celý rok denně od 12 do 20 hodin a jejich léčivé vody vám pomohou od nemocí pohybového ústrojí, ledvin a močových cest. Ať už to zvládnete po cestě, nebo si uděláte celodenní výlet, určitě si nenechte ujít termální království Meander Park. Z velké hloubky vyvěrá 58 °C teplá voda a rozlévá se do všech bazénů. Vaše ratolesti určitě potěší množství zábavních atrakcí, jako je vodní hřib, umělé vlny, tobogan či vodní gejzír. Vy si určitě odpočinete v perličkové lázni nebo na masážním lůžku.

Navštívíte-li Oravskou přehradu, určitě se svezte vyhlídkovou lodí, která má zastávku na tzv. Slanickém ostrově umění. Přehradou byly při povodních zatopeny mnohé okolní obce včetně vesnice Slanina. Pouze vršek s kostelíkem vodě odolal – v jeho barokní kapli je nyní muzeum lidového umění a zatopených obcí.

3. Za historií a lidovými tradicemi

Tři kilometry od Zuberce se nachází skanzen Brestová a také Múzeum oravskej dediny. Projděte se kouzelnou vesničkou plnou lidových staveb z jednotlivých oravských regionů. Každou středu zde představují své umění např. hrnčíř, tkadlec, košíkář, dráteník a jiní lidoví řemeslníci.

Děti budou určitě nadšené z mnoha domácích zvířat a mohou si i vyrobit nějaké vlastní dílko třeba na hrnčířském kruhu. Každoročně se zde v srpnu (letos 7.–9. 8.) konají Podroháčské folklorní slavnosti s ukázkami tradičních lidových řemesel. Milovníci historie si nesmějí nechat ujít jednu z největších turistických atrakcí severního Slovenska – Oravský hrad. Prohlídka trvá přibližně 1,5 hodiny a děti do šesti let mají vstup zdarma.

Pokračování kam si na Slovensku zajet najdete na našich stránkách ve středu 10.3. 2010

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Maminka„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

O víkendu nechcete jenom odpočívat a věnovat se stereotypním činnostem. Toužíte po nevšedních činnostech a táhne vás to ven do přírody. S kamarády si moc rozumíte a je možné, že vás…