Rakovina jícnu: Tyto příznaky nesmíte ignorovat! O nemoci nemusíte ani vědět

23. 5. 2019
Rakovina jícnu: Tyto příznaky nesmíte ignorovat! O nemoci nemusíte ani vědět
Boj se zákeřnou nemocí je běh na dlouhou trať. Často lidé bohužel nechají dojít onemocnění až do pozdního stádia, protože nemá výrazné příznaky. To je případ i rakoviny jícnu, která na sebe zpočátku moc neupozorňuje. Lidé si ji někdy pletou s pálením žáhy. V minulých týdnech podlehl rakovině jícnu populární herec Václav Postránecký. Jaké příznaky této nemoci by vás mohly varovat? A jaké jsou možnosti léčby?

Ve 30 letech výjimečně, nejčastěji u mužů po čtyřicítce

Jde o nádorové onemocnění jícnu, které bývá nejčastější u mužů po 40. roce života. Vznik může ovlivnit genetika, ale taky životní styl. Odborníci předpokládají, že k riziku rakoviny přispívá chronické podráždění jícnu, kouření, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, žlučový reflux, problémy s polykáním, zvyk pít velmi horké tekutiny, málo ovoce či zeleniny.

Nádor se začne tvořit nejprve v buňkách, které lemují vnitřek jícnu (jícen je dlouhá, dutá trubice, která „běží“ od krku do žaludku a pomáhá přemístit potravu ze zadní strany krku do žaludku). Rakovina se může objevit kdekoli podél jícnu. Patří mezi šest nejčastějších příčin úmrtí na rakovinu na celém světě. Míra výskytu se liší v různých geografických lokalitách, u nás je vzácnější.

Příznaky rakoviny jícnu, které by se mohly objevit

Rakovinový nádor je zrádný v tom, že na sebe dlouho nijak neupozorňuje. Většina pacientů tak přijde k lékaři, až když je moc pozdě na úspěšnou léčbu. Nádor se postupně zvětšuje a začnou se objevovat první příznaky, k nimž patří únava, ztížené a bolestivé polykání (dysfagie), ztráta hmotnosti, bolest či pálení na hrudi, zhoršující se zažívací potíže nebo pálení žáhy, kašel nebo chrapot. Nakonec člověk nemůže ani přijímat potravu, protože ta se vrací zpět do ústní dutiny. Mění se struktura stolice (může být černá a páchnoucí, někdy s příměsí krve).

Možnosti léčby

Jakmile na sobě zaznamenáte podobné symptomy, které vás začnou znepokojovat a také omezovat, okamžitě navštivte lékaře. Screening na rakovinu jícnu se samozřejmě neprovádí rutinně, s výjimkou pacientů, kteří trpí Barettovým jícnem (komplikace refluxní choroby jícnu a potenciální přednádorový stav). Vyšetření jícnu se provádí endoskopem s kamerou, který se zavede do jícnu. Pak se odebere tkáň a provádí se další vyšetření, případně i CT nebo endosonografie.

Úspěch léčby rakoviny jícnu závisí na tom, v jakém stádiu nemoci pacient je. Léčba začíná vždy chirurgickým zákrokem, kdy dojde k odstranění nádoru (to jde ale jen v prvních stádiích nemoci). Po operaci (nebo pokud už není možná), nastupuje chemoterapie nebo radioterapie. V případě, že už vyléčení není možné, snaží se lékaři ulehčit od ztíženého polykání například vyztužením jícnu.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Váš život je nyní plný adrenalinu a dalo by se říci, že jste v jisté formě stresu. Na jednu stranu vás žene dále, ale na druhý pohled to není zrovna ideální. V rodinném prostředí jste…

Nejčtenější články

Doporučujeme