Rakovina prsu: Anna K, Anastacia a další hvězdy, které to nevzdaly

12. 3. 2013
Zdroj: Profimedia.cz
Rakovina prsu: Anna K, Anastacia a další hvězdy, které to nevzdaly | Zdroj: Profimedia.cz
Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním žen v České republice. Každý rok je evidováno přes 6 000 nových případů a na 1 600 úmrtí. Nemoc je přitom velice dobře léčitelná. Má to ale jeden háček: musí se odhalit včas.

Mladým nic nehrozí?

Říkáte si, že se vás tento problém zatím netýká? Není to pravda, rakovina prsu může postihnout ženy jakéhokoliv věku, i když čím je žena starší, tím je nebezpečí onemocnění vyšší. Podle statistik postihne tento typ nádoru jednu českou ženu do 24 let za rok. Do 44 let věku onemocní přibližně 500 žen a po 45. roce výskyt nemoci prudce stoupá. Přesto by ženy měly o svá prsa pečovat již od mládí. V některých rodinách jsou pro výskyt rakoviny genetické předpoklady. Zde je obzvlášť důležité důkladné samovyšetření a včasná návštěva lékaře při jakékoliv pochybnosti.

V hlavní roli prevence

Prevence rakoviny prsu je stejná jako u všech ostatních nádorových onemocnění. Zdravá strava, pravidelný pohyb, žádné kouření a život v prostředí bez kancerogenních látek. Vyhnout se všem rizikovým faktorům ale není prakticky možné. Navíc hlavní riziko rakoviny prsu představuje vyšší věk a hormonální nerovnováha, které zatím ovlivnit ani nedokážeme. Proto je stále nejvýznamnějším preventivním opatřením záchyt nemoci v počátečním stadiu. Zde se uplatňuje samovyšetření prsu a hlavně vyšetření mamografem, který je schopný odhalit i zatím nehmatné nádory. Na bezplatné mamografické vyšetření má jednou za dva roky nárok každá žena nad 45 let. Přesto ho využívá jen 50 % českých žen.

Psychika pod kontrolou

Diagnóza rakoviny dokáže s psychikou pořádně zamávat. Pocity deprese a beznaděje je ale důležité rychle zahnat. Jak? Svěřit se svému okolí se svými problémy, ulevit si od strachu z léčby, bolesti i smrti. Pro ženy je obzvlášť palčivé téma ztráty prsu a musejí se se svým novým tělem nějakou dobu vyrovnávat. Se všemi těmito problémy může pomoci psycholog. Důležité je ale srovnat se se situací sám v sobě.

Anna K svůj boj vyhrála

Zpěvačka Anna K, která sama rakovinou prsu prošla, se ji nejdříve snažila před okolím tajit. Po nějaké době se ale rozhodla vyjít se svým problémem na veřejnost. Ulevila tím nejen sobě, ale přinesla naději i dalším nemocným ženám. Ukázala jim, že s nemocí život nekončí. Naopak, vrhla se do práce ještě usilovněji než obvykle a tím motivovala i ostatní. Jejím hlavním cílem bylo přispět k všeobecnému povědomí o možnostech prevence tohoto onemocnění a zvýšení sebevědomí nemocných žen.

Anastacia: zrušené turné kvůli nádoru

S rakovinou bojují i další hvězdy. Čtyřiačtyřicetiletá Anastacia musela nyní zrušit evropské turné, protože jí lékaři opět našli nádorové ložisko v prsu. Poprvé jí rakovinu prsu diagnostikovali již před 10 lety a po sérii operací a ozařování se zdálo, že je vyléčená. Bohužel, rakovina je nevyzpytatelná nemoc, která se vrací bez ohlášení.

Slavné ženy v boji s rakovinou:

Cynthia Nixon – Miranda ze seriálu Sex ve městě onemocněla rakovinou ve svých 40 letech. Stejně jako Anna K i Cynthia se rozhodla svým příběhem inspirovat ostatní ženy, aby se nechaly včas preventivně vyšetřit.

Sheryl Crow – Americká country zpěvačka prošla léčbou karcinomu dokonce obou prsů. Díky tomu, že byla její nemoc odhalena včas, se Sheryl vyhnula nepříjemné chemoterapii. „Jsem chodící reklama na včasné odhalení nemoci,“ říká dnes sama o sobě.

Kylie Minogue – Chyba při diagnóze málem stála tuto australskou zpěvačku život. Až při druhé sérii testů bylo odhaleno nádorové ložisko v jejím prsu.

Christina Applegate – I když byla rakovina v počátečním stadiu, Christina se rozhodla rovnou pro operaci celého prsu, aby zabránila návratu nemoci.

Zdroj: www.ulekare.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Jakmile se přehoupne týden do své druhé poloviny, spadne vám kámen ze srdce. Náročné povinnosti jsou pro vás zničující a vy prahnete po dalším odpočinku. Říkáte si, že byste si vzali…