Rakovina prsu v číslech

28. 11. 2001
Rakovina prsu v číslech
Několik velmi zajímavých zjištění o rakovině prsu přinesla studie, kterou provedli odborníci ve Velké Británii. Mimo jiné získali údaje, podle nichž je procento žen, které přežijí onemocnění rakovinou prsu, celkově velmi vysoké.

Rakovina prsu v číslech

Několik velmi zajímavých zjištění o rakovině prsu přinesla studie, kterou provedli odborníci ve Velké Británii. Mimo jiné získali údaje, podle nichž je procento žen, které přežijí onemocnění rakovinou prsu, celkově velmi vysoké - u 70% nemocných, tedy sedm z deseti, je léčba rakoviny prsu úspěšná.
Dalším důležitým zjištěním je to, jak jsou ženy o problematice rakoviny prsu informovány. Většinou se už jako děvčata mezi 10. a 19. rokem o této chorobě něco dozvědí - to tedy znamená, že tyto informace dostávají o deset a více let dřív než před lety jejich matky. Většina dívek se také může o této věci s matkou otevřeně pobavit, přesto ale jen 24% z nich dostalo informaci o onemocnění právě od ní.
Nejčastějším zdrojem informací byl lékař, a dále informační letáky a televizní pořady. Zajímavé také je, že pro 38% dívek je rakovina prsu nepříjemným tématem rozhovoru. Autoři studie se přitom domnívají, že i když onemocnění ženu ohrožuje až později v jejím životě, je důležité, aby o souvisejících problémech dokázala již dříve bez nepříjemných pocitů hovořit - to je velmi podstatné pro citlivost na změny ve stavu prsu a odvahu jakýkoli problém bez zábran konzultovala s lékařem. Přitom, jak podotýkají, devět z 10 bulek, které se v prsu najdou, je neškodných.

Zdroj: Reuters Health News - International Journal of Cancer 2001; 93:888-893
Reuters Health News - Health Services Research October 2001
Reuters Health News - Cancer 2001; 92: 1411-1418
Reuters Health News - The New England Journal of Medicine 2001; 345: 638-646, 690-692

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Okouzlili jste jednoho ze svých kolegů, tajně vás obdivuje. Umíte si s tím poradit jen v případě, že jste zadaní, jinak se vám chvála líbí. Konečně se našla osoba, která vás podporuje.…

Nejčtenější články

Doporučujeme