Rakovina prsu v číslech

28. 11. 2001
Rakovina prsu v číslech
Několik velmi zajímavých zjištění o rakovině prsu přinesla studie, kterou provedli odborníci ve Velké Británii. Mimo jiné získali údaje, podle nichž je procento žen, které přežijí onemocnění rakovinou prsu, celkově velmi vysoké.

Rakovina prsu v číslech

Několik velmi zajímavých zjištění o rakovině prsu přinesla studie, kterou provedli odborníci ve Velké Británii. Mimo jiné získali údaje, podle nichž je procento žen, které přežijí onemocnění rakovinou prsu, celkově velmi vysoké - u 70% nemocných, tedy sedm z deseti, je léčba rakoviny prsu úspěšná.
Dalším důležitým zjištěním je to, jak jsou ženy o problematice rakoviny prsu informovány. Většinou se už jako děvčata mezi 10. a 19. rokem o této chorobě něco dozvědí - to tedy znamená, že tyto informace dostávají o deset a více let dřív než před lety jejich matky. Většina dívek se také může o této věci s matkou otevřeně pobavit, přesto ale jen 24% z nich dostalo informaci o onemocnění právě od ní.
Nejčastějším zdrojem informací byl lékař, a dále informační letáky a televizní pořady. Zajímavé také je, že pro 38% dívek je rakovina prsu nepříjemným tématem rozhovoru. Autoři studie se přitom domnívají, že i když onemocnění ženu ohrožuje až později v jejím životě, je důležité, aby o souvisejících problémech dokázala již dříve bez nepříjemných pocitů hovořit - to je velmi podstatné pro citlivost na změny ve stavu prsu a odvahu jakýkoli problém bez zábran konzultovala s lékařem. Přitom, jak podotýkají, devět z 10 bulek, které se v prsu najdou, je neškodných.

Zdroj: Reuters Health News - International Journal of Cancer 2001; 93:888-893
Reuters Health News - Health Services Research October 2001
Reuters Health News - Cancer 2001; 92: 1411-1418
Reuters Health News - The New England Journal of Medicine 2001; 345: 638-646, 690-692

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Vypadá to, že si sobotního klidu moc neužijete. Budete třeba, abyste si zkrátili spánek, což vám bude proti mysli. Nakonec však oceníte všechno, co se dnes stane. Existuje reálná možnost,…

Nejčtenější články