Ráno zima v poledne „hic“: Jak správně vrstvit oblečení na sport?

Ráno zima v poledne „hic“: Jak správně vrstvit oblečení na sport?

I značkové sportovní oblečení vás může zradit a nezajistit vám v chladnějších jarních dnech dostatečný tepelný komfort, když nebudete vědět, jak jej správně používat.

Slunečné jarní dny i zeleně se probouzející příroda vábí sportovce i nesportovce k běhu, turistice, cyklistice i dalším sportovním aktivitám v přírodě. Jenže jaro bývá nejen půvabné a voňavé, ale i zrádné; ráno je chladno, v poledne horko, večer zima. Navíc se do kopců řádně zapotíme a při dlouhých sjezdech naopak často prochladneme, zvláště jsme-li hodně zapocení. Jak se chytře obléknout, abychom tyto vlivy alespoň zmírnili?

Oblečení na sport v přírodě musí být samozřejmě maximálně pohodlné, musí chránit před chladem a povětrnostními vlivy a také by mělo pomáhat organismu zajistit efektivní termoregulaci. Což platí zejména nyní na jaře, kdy jsou teplotní rozdíly přes den opravdu velké. Ráno, i přestože poctivě šlapeme do pedálů (nebo v pohorkách do kopce), nám často bývá zima, kolem poledne naopak padáme vedrem a do přecpaného batohu se už nevejde ani rukáv od mikiny. Správně zvolený oděv by tedy měl nejen zajistit tepelný komfort, ale zároveň i „dýchat“ – odvádět vlhkost od pokožky do další vrstvy a nakonec ven.

Zkušení sportovci i milovníci různorodých „outdoorových“ aktivit se obvykle řídí tzv. TEORIÍ TŘÍ VRSTEV.

Celý systém vrstvení oblékání pak pěkně shrnuly do hesla: SÁNÍ, IZOLACE, OCHRANA.

První vrstva – SÁNÍ

První vrstva oblečení musí těsně, avšak maximálně pohodlně, přiléhat ke kůži. Je tedy důležité, aby vám daný materiál byl příjemný. Nicméně hlavním úkolem první vrstvy je odvádění vlhkosti od pokožky. V případě velké zimy mohou být sací vrstvy klidně i dvě a více, klidně s dlouhými rukávy (a nohavicemi). Naopak je-li tepleji, skvěle osvědčují krátká funkční trika nebo nátělníky. Nicméně můžeme začít klidně rovnou od pohodlného, funkčního a bezešvého spodního prádla.

Druhá vrstva – IZOLACE

Abychom při sportu či při náročném výletě neprochladli, měli bychom pečlivě vybrat i druhou termoizolační vrstvu oblečení. Ta izoluje vyprodukované teplo u těla a zabraňuje jeho unikání. Nicméně i tato vrstva musí umět odvádět vlhkost! Čím jsou naše sportovní výkony intenzivnější, tím lepší by tato schopnost měla být.

Pokud vyrážíme na kolo s tím, že si dáme pár kilometrů po rovině v poklidném tempu, vystačíme si jistě s příjemnou a teplou fleecovou, plyšovou nebo mikroplyšovou mikinou. Při sportovnějších výkonech kdy jsou nároky na odvod vlhkosti vyšší, sáhneme po sofistikovaných funkčních materiálech.

Třetí vrstva – OCHRANA

Jestliže bychom si své tělo představili jako dům, tak poslední ochrannou vrstvu přirovnáme k střeše a zdem s dobře fungujícími okny. Poslední vrstva nás chrání před povětrnostními vlivy – deštěm, větrem i chladem. Kvalitní bunda musí do jisté míry odolávat i mechanickému poškození. Naprosto nezbytně musí být směrem dovnitř nepropustná a směrem ven naopak schopná vlhkost odvádět a dokončit tak práci předchozích vrstev.

Pokud tuto práci nedokončí, budeme se koupat v potu (do kopce horkém, z kopce v chladném až studeném). Na jaře zvládne tuto funkci kvalitní větrovka s odvětráváním, lehká bundička z velmi hustě tkaného nylonu nebo samozřejmě lehká bunda s membránou.

2 praktické tipy navíc:

  1. Nezapomeňte se o drahé funkční oblečení vhodně starat, zvlášť bundy s membránou perte v k tomu určených prostředcích a volte odpovídající prací program!
  1. V případě, že ráno vyrážíte zásadně v kraťasech a triku, možná oceníte sportovní podkolenky, nebo speciální návleky na ruce a nohy. Tyto části oblečení jsou lehounké a nezaberou takřka žádné místo.

Doporučujeme

Články odjinud