Recepty na lehké letní osvěžení

27. 7. 2012
Recepty na lehké letní osvěžení
Je vám právě takové horko, že sotva lapáte po dechu? Zkuste si připravit některý z nápojů, po kterém zaručeně zchladnete jako ocel.

1. Střik ze zeleného čaje a manga

Příprava: 10 minut

3 porce

Přísady: sklenice silného zeleného čaje (z 2 sáčků a 3 dl vody), 4 dl šťávy z manga (nektaru), ledové kostky mátové lístky, případně plátky manga na ozdobu

Smíchejte nektar z manga s čajem. Do sklenic připravte kostky ledu a přelijte je směsí. Ozdobte lístky máty a plátky manga. Nápoj obsahuje antioxidanty, vitaminy A a C. Rozžvýkáte-li nakonec mátové lístky, dostanete do sebe navíc vlákninu a kyselinu listovou.

2. Monkeylada

Příprava: 10 minut

4 porce

Chutná-li vám piňacolada, zkuste tuto light verzi s banány, ananasem a kokosovým mlékem. Podávejte ve vysokých sklenicích.

Přísady: 2 měkčí banány, 1 miska ananasu, nakrájeného na kousky + pár plátků na ozdobu, 1 sklenice ananasového džusu, 1 plechovky kokosového mléka, 3 hrsti ledových kostek, 1 odlivka bílého rumu

Rozmixujte banány s ananasem, ananasovým džusem, kokosovým mlékem a ledem. Vmíchejte rum. Rozdělte do 4 sklenic. Ozdobte ananasovými plátky. Jedna porce vám zaručí přísun 52 % denní dávky vitaminu C.

3. Latinská limonáda

Příprava: 10 minut

6 porcí

Přísady: 1 šálek šťávy z limetky, 4 šálky nasekaného ledu, 4 lžíce hnědého třtinového cukru, 2 šálky studené vody

Všechny přísady smíchejte dohromady. Nalijte do vysokých sklenic. Nápoj obsahuje denní dávku vitaminu C a dokonale hydratuje?

4. Okurková limonáda s rozmarýnem

Příprava: 15 minut

4 porce

Přísady: 3 velké okurky, 1 lžíce nadrcených rozmarýnových lístků + 4 větvičky na ozdobu, 1 sklenice vody šťáva z jednoho citronu, 3 lžíce sirupu z agáve (nebo javorového sirupu, k dostání v síti DM drogerie)

Nakrájejte 12 tenkých plátků z okurky na ozdobu. Oloupejte a nasekejte zbytek okurek do mixéru, přidejte rozmarýn a rozmixujte na kaši. Přidejte vodu, citronovou šťávu a sirup z agáve nebo javorový sirup, míchejte do jeho úplného rozpuštění. Rozdělte do 4 vysokých sklenic. Ozdobte rozmarýnem a plátkem okurky.

Poznámka: sirup z agáve je přírodní sladidlo s nízkým glykemickým indexem, ale vyšší sladivostí. 1 porce nápoje obsahuje 32 % denní dávky vitaminu C.

5. Ledový mátový zelený čaj

Příprava: 30 minut

4 porce

Přísady: 1 šálku čerstvých mátových lístků, 3 sáčky zeleného čaje, 2 lžíce medu, 4 šálky vařící vody, 4 stonky citronové trávy na ozdobu, 2 odlivky saké nebo slivovice

Do vařící vody vložte čajové sáčky, přidejte med a mátové listy. Ponechte pět minut vyluhovat. Odstraňte čajové sáčky. Vložte do lednice k vychlazení. Rozdělte do 4 sklenic naplněných ledem. Do každé sklenice přilijte malou porci saké nebo slivovice. Ozdobte citronovou trávou. Nealkoholická „light“ verze: vynechejte saké.

6. Malinový střik

Příprava: 5 minut 2 porce

Přísady: 2 šálky minerálky, 2/3 misky mražených malin, 2 větvičky čerstvé máty, 50 ml malinového sirupu, 2 hrsti ledových kostek

Smíchejte minerálku, maliny, mátový a malinový sirup. Nalijte do sklenic na ledové kostky. Nápoj je bohatý na vitamin C.

7. Okurkovo – citronový chiller

Příprava: 15 minut

4 porce

Přísady: 3 velké okurky, 1 lžíce natrhaných větviček rozmarýnu + 4 větvičky na ozdobu, 1 sklenice vody, 2 dl ginu šťáva ze dvou citronů, 3 lžíce sirupu z agáve

Nakrájejte 12 tenkých plátků z okurky na ozdobu. Oloupejte a nasekejte zbytek okurek do mixéru, přidejte rozmarýn a rozmixujte na kaši. Přidejte vodu, gin, citronovou šťávu a sirup z agáve. Míchejte do úplného rozpuštění. Směs nalijte do sklenic. Ozdobte plátky okurky a větvičkami rozmarýnu. Nápoj obsahuje 32 % denní dávky vitaminu C.

8. Letní ovocný punč

Příprava: 20 minut

4 porce

Přísady: 2 misky peckovitého ovoce (meruňky, švestky, broskve), 1 sklenice meruňkového džusu, 1 sklenice perlivého bílého vína, 1 sklenice minerálky

Vypeckované nakrájené ovoce smíchejte s džusem, perlivým vínem a minerálkou. Rozdělte do sklenic. Light verze: víno nahraďte cidrem (mírně zkvašený jablečný mošt). Jedna sklenice obsahuje 50 % denní dávky vitaminu A a 30 % denní dávky vitaminu C.

9. Jasmínový zelený čaj s citronem

Příprava: 10 minut (+ 2 hodiny chlazení)

8 porcí

Přísady: 1 šálku sypaného zeleného jasmínového čaje (nebo 12 sáčků), 1 šálku čerstvých mátových lístků + několik lístků na ozdobení, 4 šálky velmi horké, ale ne vařící vody šťáva z jednoho citronu, 1/3 šálku medu, 4 sklenice studené vody

Zelený jasmínový čaj a mátu ponechte 2-3 minuty vyluhovat. Přeceďte do větší nádoby. Přidejte citronovou šťávu a med a míchejte, až se rozpustí. Přidejte studenou vodu. Dejte na dvě hodiny chladit. Vychlazený nápoj nalijte do sklenic na kostky ledu.

10. Zázvoráda

Příprava: 15 minut (+ 2 1 hodiny chlazení)

8 porcí

Přísady: 8 sklenic vody, 1/4 šálku strouhaného čerstvého zázvoru, 1/4 šálku medu nebo javorového sirupu, 1/4 šálku melasy (k dostání v obchodech zdravou výživou), 3/4 šálku citronové šťávy, 1/4 šálku bílého vinného octa, čerstvé bobulové plody, lístky máty nebo citronové plátky na ozdobu

Zázvor s vodou dejte vařit v kastrůlku. Na mírném ohni vařte asi 2 minuty. Sejměte z ohně, zakryjte a nechte louhovat cca 15 minut. Poté přelijte přes sítko do nádoby, přilijte med a melasu a míchejte, až se rozpustí. Vmíchejte citronovou šťávu, ocet a zbylých 6 sklenic vody. Chlaďte nejméně 2 hodiny. Nalijte do vysokých sklenic na kostky ledu. Podle chuti ozdobte ovocem, mátovými lístky nebo citronovými plátky. Jedna porce obsahuje 18 % denní dávky vitaminu C.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve skrytu duše jste doufali, že se ovzduší na pracovišti lehce uklidní, ale to vám nevyšlo. Předpověď by to byla krásná. vy jste se ovšem poučili a nedáváte šanci ubírat svou energii.…

Nejčtenější články

Doporučujeme